۲۷ خرداد ۱۳۹۶

نکاتی درباره شیردهی که باید بدانید

۲۷ خرداد ۱۳۹۶ 1810 بازدیدکننده 0 نظر
نکاتی درباره شیردهی که باید بدانید در این مقاله می خوانید

شیر مادر غذایی عالی برای کودک در حال رشد بوده و سرشار از مواد مغذی می‌باشد. شیردهی می‌تواند برای خود مادر نیز تجربه‌ای جالب باشد. ...

نکاتی درباره شیردهی که باید بدانید

کاهش خطر سرطان سینه

تحقیقات نشان داده‌اند زنانی که به کودکان خود شیر داده‌اند نسبت به دیگران زنان 50 درصد کمتر درخطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

 

سایز سینه و میزان شیر تولیدی

سایز سینه‌ها بر اساس میزان بافت چربی داخل آن‌ها ایجاد می‌شود و هیچ دلیلی ندارد که زنان دارای سینه‌های کوچک‌تر مشکل داشتن شیر کم را پیدا کنند. شیر در غدد پستان تولید می‌شود که در سینه‌های تمامی زنان وجود دارد. اهمیتی ندارد سایز سینه‌های شما چقدر باشد، این اندازه هیچ تأثیری روی توانایی تولید شیر کافی برای نوزاد نخواهد گذاشت.

 

شیردهی می‌تواند دشوار باشد

شیردهی می‌تواند ارتباطی ساده بین شما و نوزادتان باشد. برای برخی افراد شیردهی ساده و بدون دردسر خواهد بود. اما برای بعضی زنان این کار یک چالش بزرگ است. زنانی که زایمان پردردی داشته‌اند اغلب با تأخیر می‌توانند شیردهی را شروع کنند تا کمی آرام‌تر شوند. فاکتورهای مرتبط دیگر که می‌توانند در شیردهی اثر بگذارند عبارت‌اند از: زایمان سخت، درد سزارین، جدایی مادر و نوزاد بعد از تولد، شیردهی نادرست، برفک، ختنه در پسران، استفاده‌ی زود از شیشه شیر و استفاده از پستانک.

 

نوزاد بوی شیر مادر را می‌شناسد

کودکان با قدرت مکش و توانایی خوردن غذای خود به دنیا می‌آیند اما حس بویایی کودک تازه  متولدشده نیز به او کمک می‌کند با والدین خود ارتباط برقرار کند. علاوه بر اینکه کودک می‌تواند بوی هردو پدر و مادر را تشخیص دهد قادر است بوی شیر مادر را شناسایی کند. اگر کودکتان را نزدیک سینه‌ی خود نگه دارید او اگر گرسنه باشد سرش را به سمت سینه‌ی شما می‌چرخاند و شیر خواهد خورد. این قدرت طبیعت برای یک ارتباط قوی و شیردهی به نوزاد است.

 

سینه‌ها حساس خواهند شد

زمانی که شیر وارد سینه می‌شود شما تغییری مشهود در سایز و حساسیت سینه‌های خود را احساس خواهید کرد- اهمیتی ندارد قبلاً چقدر سینه‌هایتان بزرگ بوده است. تورم سینه‌ها بسیار دردناک خواهد بود. اگر به اندازه‌ی کافی به نوزادتان شیر ندهید سینه‌ها متورم شده و به خاطر شیر زیاد دردناک و سنگین می‌شوند.

 

عدم توانایی در تولید شیر کافی برای نوزاد

اگرچه این اتفاق به‌ندرت می‌افتد اما گاهی زنان شیر کافی برای نوزاد خود ندارند. اغلب این کمبود مربوط به مشکلات قبلی سینه، سندروم تخمدان پلی کیستیک، کاهش وزن سریع یا محدودیت زیاد دریافت کالری، بارداری، پرکاری تیروئید یا استفاده از قرص‌های کنترل بارداری است.

زنانی که شیر کافی ندارند اغلب تشویق می‌شوند تا هرچه بیشتر به نوزاد خود شیر  دهند. هر بار تکرار به بدن می‌گوید شیر بیشتری تولید کند. راه‌های دیگری نیز برای افزایش میزان شیر وجود دارد: نوشیدن آب بیشتر، افزایش دریافت کالری، استراحت بیشتر، دوشیدن شیر بین دفعات شیردهی و استفاده از گیاهان دارویی مانند رازیانه.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040