۱۴ اسفند ۱۳۹۵

کپسول های کاشتنی پیشگیری از بارداری

۱۴ اسفند ۱۳۹۵ 9071 بازدیدکننده 0 نظر
کپسول های کاشتنی پیشگیری از بارداری در این مقاله می خوانید

شاید دوست داشته باشید بدانید کپسول‌های کاشتنی پیشگیری از بارداری چه تأثیری در بدن خواهند داشت. این اطلاعات انتخاب را برای شما راحت‌تر می‌کنند. ...

کپسول های کاشتنی پیشگیری از بارداری

کپسول‌های کاشتنی چگونه اثر می‌کنند؟

پیشگیری از بارداری

کپسول‌های کاشتنی پیشگیری از بارداری یک روش هورمونی هستند که در زیر پوست بازوی زنان گذاشته می‌شوند و به تدریج شکلی مصنوعی از هورمون جنسی پروژسترون را آزاد می‌سازند. این کاشت هیچ استروژنی ندارد. آزادسازی هورمون پروژسترون به پیشگیری از تخمک‌گذاری کمک می‌کند، این یعنی در بدن زن تخمکی آزاد نمی‌شود که بارور گردد.

باوجودی که کاشت روشی درازمدت است اما دائمی نیست. بعد از مدتی این کاشت دیگر بی‌اثر بوده و باید خارج شود. برخی می‌گویند جایگزینی کاشت باید بعد از سه سال باشد اما بعضی تحقیقات جدید ادعا دارند این کاشت ها تا چهار سال تأثیر خواهند داشت.

 

آمادگی برای کاشت

پیشگیری از بارداری

قبل از کاشت کپسول پزشک از شما تاریخچه‌ی بیماری‌ها و سؤالاتی در مورد تصمیم برای بارداری را خواهد پرسید. زمانی که شما و پزشکتان تصمیم گرفتید کاشت روش خوبی برای شما خواهد بود فرایند کاشت با ضدعفونی کردن محل در بازویتان شروع می‌شود. همچنین برای جلوگیری از احساس درد کمی بی‌حس‌کننده در محل زده خواهد شد.

در روش جدید نکس پلانون جایگذاری به سادگی و سرعت از طریق یک اپلیکاتور از قبل نصب شده انجام خواهد شد. یک برش یا سوراخ ریز از طریق اپلیکاتور ایجاد شده و کپسول کاشت با اپلیکاتور داخل فضای زیرپوستی آماده شده توسط آن هل داده می‌شود. باوجودی که شما می‌توانید این کاشت را در زیر پوستتان احساس کنید اما با چشم قابل‌مشاهده نیست. ازآنجایی‌که کاشت نازک و انعطاف‌پذیر است اغلب در پوست برآمدگی قابل‌توجهی نخواهد داشت. این یعنی نیازی نیست نگران دیده شدن آن توسط دیگران باشید.

 

کوفتگی و کبودی شاید زیاد باشد

پیشگیری از بارداری

باوجودی که برای اغلب زنان کاشت درد زیادی نخواهد داشت -  به‌جز کمی درد پس از بین رفتن تأثیر بی‌حسی – اما اغلب تجربه‌ی کبودی شدید را داشته‌اند. باوجودی که پس از کاشت برای کمک به کمترین مقدار کبودی یک باند گرم در محل گذاشته می‌شود اما کبودی از عوارض جانبی متداول کاشت است.

 

ایمن است

پیشگیری از بارداری

کاشت – خصوصاً کاشت های جدید مانند نکس پلانون، بسیار ایمن هستند. تحقیقات نشان داده‌اند این کاشت خطری برای سلامت قلب و عروق ندارد، این یعنی باعث بروز مشکل در کلسترول، فشارخون یا افزایش خطر بیماری‌های قلبی نخواهد شد. همچنین کاشت اثر کمتری بر سوخت‌وساز نسبت به قرص‌های خوراکی دارد  و آن را روشی ایمن‌تر برای کبد، کلیه و عملکردهایی مانند سوخت کربوهیدرات‌ها و آزادسازی انسولین خواهد کرد.

 

احتمال وجود عوارض جانبی

پیشگیری از بارداری

مانند همه‌ی روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری  کاشت نیز عوارض جانبی ممکن است داشته باشید. متداول‌ترین عارضه‌ی پس از کاشت خونریزی‌های نامنظم ماهانه خواهد بود. برخی زنان با توقف در عادت ماهانه روبرو خواهند شد، برخی با لکه بینی در بین سیکل‌های قاعدگی، و گاه خونریزی بیشتر در قاعدگی.

 

اگر قصد بارداری داشتید می‌توان آن را خارج کرد

پیشگیری از بارداری

اینکه کاشت سه سال اثر خواهد داشت  به این معنا نیست که باید برای همان مدت آن را داشته باشید. اگر تصمیم گرفتید بچه‌دار شوید یا با عوارض جانبی کاشت روبرو شدید پزشک می‌تواند هرزمان بخواهید آن را برای شما خارج کند. باردارشدن و شروع تخمک‌گذاری پس از استفاده از برخی روش‌های طولانی‌مدت پیشگیری از بارداری، مانند تزریق آمپول، زمان زیادی می‌برد اما تخمک‌گذاری پس از خارج کردن کاشت بین هفت تا چهارده روز بعد شروع خواهد شد.

 

برخی افراد نباید از آن استفاده کنند

پیشگیری از بارداری

در مورد استفاده از کاشت ممنوعیت‌هایی وجود دارد، یعنی برخی افراد نباید اصلاً از آن استفاده نمایند. از جمله محدودیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: اگر باردارید یا می‌خواهید باردار شوید، سابقه‌ی لخته شدن خون دارید، بیماری کبد یا تومور کبدی دارید، خونریزی‌های غیرعادی از واژن، سرطان سینه، هرگونه حساسیت به هر ماده‌ای در کپسول کاشت ( مانند سولفات  باریوم که برای دیدن کاشت توسط اشعه‌ی ایکس استفاده می‌شود ) که باعث واکنش در محل قرار دادن خواهد شد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040