۵ تير ۱۳۹۵

درمان هایی برای حالت تهوع و استفراغ در کودکان

۵ تير ۱۳۹۵ 3311 بازدیدکننده 0 نظر
درمان هایی برای حالت تهوع و استفراغ در کودکان در این مقاله می خوانید

حالت تهوع کودک شما به استفراغ تبدیل‌شده و شما می‌خواهید فوراً به او کمک کنید. علل اصلی ویروس‌های شکم و گاه مسمومیت غذایی است. ...

درمان هایی برای حالت تهوع و استفراغ در کودکان

علائم کم‌آبی

حالت تهوع در کودک

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید بررسی علائم کم‌آبی است. کودکان سریع‌تر از بزرگ‌سالان دچار کم‌آبی می‌شوند. به وجود علائم زیر در کودک خود دقت کنید: خستگی یا بدخلقی، خشکی دهان، کم شدن اشک زمان گریه کردن، سردی و خشکی پوست، خیس دیده شدن چشم‌ها، کم شدن دفعات دفع ادرار نسبت به مواقع عادی، کم بودن مقدار ادرار و رنگ زرد تیره‌ی آن.

 

درمان کم‌آبی

حالت تهوع در کودک

برای پیشگیری و درمان کم‌آبی سعی کنید کودک شما مایعات بنوشد. حتی باوجود ادامه‌ی استفراغ مقداری از آب جذب بدن او خواهد شد. آب، نوشیدنی‌های ورزشی یا محلول‌های خوراکی درمان کم‌آبی را امتحان کنید. برای شروع هر چند دقیقه چند قاشق غذاخوری از مایع را به کودک بدهید. به‌مرور مقدار آن را تا حدی بیشتری کنید که بدن بتواند تحمل کند. مراقب باشید کودک شما مرتباً ادرار می‌کند.

 

رژیم غذایی مایعات

حالت تهوع در کودک

زمانی که از آخرین استفراغ کودک شما چند ساعت گذشته باشد می‌توانید یک رژیم غذایی مایعات فراتر از  آب، نوشیدنی‌های الکترولیت و یا محلول‌های درمانی استفاده کنید. از مایعاتی که شفاف‌اند و می‌توان میان آن‌ها را دید استفاده کنید زیرا هضم آن‌ها راحت‌تر بوده و مواد مغذی لازم برای انرژی کودک شما را تأمین می‌کند. آب مرغ، آب قره قات و آب سیب گزینه‌های مناسبی‌اند. بستنی یخی و ژله نیز خوب خواهند بود.

 

داروها

حالت تهوع در کودک

استفراغ در کودکان با کمی زمان از بین می‌رود. بهتر است کمی صبر کنید. استفاده از داروهای ضداستفراغ بدون نسخه‌ی پزشک برای کودکان توصیه نمی‌شود. این داروها زمانی که عامل ویروس است تأثیری نخواهند داشت و اغلب مشکل از همین ویروس‌هاست. مایعات بیشتر از داروها اثرگذار خواهند بود. اگر استفراغ کودک شدید است شاید پزشک برای او دارویی تجویز کند.

 

درمان خانگی: زنجبیل

استفراغ در کودک

هزاران سال است که زنجبیل برای تسکین درد و درمان مشکلات شکم و معده استفاده می‌شود. دانشمندان بر این باورند که مواد شیمیایی در زنجبیل در روده و شکم و مغز و سیستم ایمنی بدن برای کنترل حالت تهوع اثرگذار است. درحالی‌که زنجبیل برای تسکین حالت تهوع و استفراغ در کودکان هنوز به اثبات نرسیده است اما امتحان آن ضرر ندارد. زنجبیل برای کودکان بالای دو سال بی‌خطر است.

 

طب فشاری

استفراغ در کودک

.این تکنیک در درمان حالت تهوع تا حدی مؤثر است. طب فشاری باعث وارد آمدن فشار بر قسمتی از بدن می‌شود تا در جای دیگری تغییرات ایجاد کند. این روش مشابه طب سوزنی سنتی چینی است. برای کاهش حالت تهوع کودک این روش را امتحان کنید: انگشت‌های شست و میانه و اشاره‌ی خود را روی گودی میان دو تاندون بزرگ داخل مچ که از کف دست شروع می‌شوند فشار دهید.

 

چه زمانی نزد دکتر برویم

استفراغ در کودک

در صورت وجود علائم زیر باید نزد دکتر بروید:

کودکتان زیر 12 هفته است و بیشتر از یک‌بار استفراغ داشته

نشانه‌های کم آبی را در کودک می‌بینید و یا مشکوک به خوردن یا نوشیدنی چیزی سمی هستید

کودک گیج است، تب بالا دارد، سردرد، خارش، درد معده یا گرفتگی گردن دارد

وجود خون یا زردآب در استفراغ یا احتمال مشکل آپاندیس

سخت بیدار شدن، بیمار به نظر رسیدن و استفراغ بیش از 8 ساعت

اگر نگرانید

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040