۱۸ خرداد ۱۳۹۵

لقاح: از تخمک تا تشکیل جنین

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ 3446 بازدیدکننده 0 نظر
لقاح: از تخمک تا تشکیل جنین در این مقاله می خوانید

در این مقاله نحوه‌ی تشکیل جنین از زمان ورود اسپرم و تخمک‌گذاری مادر توضیح داده‌شده است. ...

لقاح: از تخمک تا تشکیل جنین

تخمک‌گذاری

تخمک گذاری

هر ماه یکی از دو تخمدان در بدن زن تخمک بالغی را طی فرآیندی آزاد می‌کند که به این فرآیند تخمک‌گذاری می‌گویند. تخمک‌گذاری حدود دو هفته بعد از زمان شروع آخرین دوره‌ی عادت ماهانه‌ی زن انجام می‌شود.

 

حرکت در لوله‌های فالوپ

تشکیل جنین

تخمک آزادشده به سمت لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند و در آنجا توسط یک اسپرم بارور خواهد شد.

 

سفر طولانی اسپرم

حرکت اسپرم

زمانی که مرد ارضا می‌شود 40 تا 150 میلیون اسپرم در مایع منی وجود دارد. اسپرم در دستگاه تناسلی زن رو به بالا شنا کرده و به سمت لوله‌های فالوپ می‌رود. زمانی که اسپرم به تخمک می‌رسد متغیر است – برخی اسپرم‌ها ممکن است در عرض نیم ساعت به هدف برسند و برای برخی دیگر این راه شاید چند روز زمان ببرد. اسپرم می‌تواند برای 48 تا 72 ساعت در بدن زن زنده بماند. از میلیون‌ها اسپرم تنها چند صد عدد می‌توانند به تخمک نزدیک شوند.  

 

لقاح: نفوذ اسپرم به تخمک

لقاح

لقاح حدود 24 ساعت طول می‌کشد. زمانی که اسپرم به داخل تخمک نفوذ پیدا کرد سطح تخمک تغییر می‌کند و مانع ورود اسپرم‌های دیگر می‌شود. لقاح ساختار ژنتیکی نوزاد را کامل می‌کند، از جمله اینکه نوزاد دختر باشد یا پسر.

 

سلول‌ها شروع به تقسیم می‌کنند

تشکیل جنین

زمانی که تخمک بارور شد فرآیند سریع تقسیم شروع می‌شود. تخمک بارورشده لوله‌های فالوپ را ترک کرده و 3 تا 4 روز پس از لقاح وارد رحم می‌شود. بارداری خارج رحمی که در موارد کمی اتفاق می‌افتد زمانی است که تخمک بارورشده درست وارد رحم نمی‌شود. بارداری خارج رحمی می‌تواند خطرات جدی برای سلامت مادر داشته باشد.

 

لانه گزینی

لانه گزینی

لانه گزینی فرآیندی است که تخمک بارورشده خود را به آندومتر می‌چسباند ( بافت پوششی رحم ). سلول‌های درون تخمک بارورشده به تقسیم خود ادامه می‌دهند.

 

هورمون‌های بارداری

هورمون بارداری

هورمونی به نام هاش سی جی (HCG) توسط سلول‌هایی که در نهایت جفت را می‌سازند ترشح می‌شود. این هورمون حدود یک هفته پس از لقاح در خون مادر وجود دارد و تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون یا ادرار ممکن است.

 

رشد جنین

رشد جنین

پس از لانه گزینی در رحم برخی سلول‌ها جفت را تشکیل داده و برخی دیگر جنین را می‌سازند. در حدود هفته‌ی پنجم بارداری جنین ضربان قلب پیدا می‌کند. در هفته‌ی هشتم جنین شما حدود 3 سانتی‌متر بوده و هنوز نیز در حال رشد است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040