۶ خرداد ۱۳۹۵

مراقبت از نوزاد در هفته دوم پس از زایمان

۶ خرداد ۱۳۹۵ 3261 بازدیدکننده 0 نظر
مراقبت از نوزاد در هفته دوم پس از زایمان در این مقاله می خوانید

برای پشت سر گذاشتن مشکلات تنها  کافی است نسبت به حالات خود و فرزندتان هوشیار باشید. شما نباید بیش‌ازاندازه از خود انتظار داشته باشید. ...

مراقبت از نوزاد در هفته دوم پس از زایمان

نوزاد تازه‌ متولدشده ، همه زمان و نیرویتان  را از شما می‌گیرد. مشکلات شما به‌عنوان یک مادری که بچه‌اش را تازه به دنیا آورده در این هفته تمام نمی‌شود . حوصله نداشتن، خستگی و حتی سازگاری نداشتن یکی دیگر از ره‌آوردهایی است که مادران بعضی وقت‌ها در هفته‌های اول و دوم و  گاه چند ماه پس از بارداری آن را تجربه می‌کنند. ولی برای شما که بزرگ‌ترین هدیه را در  بغل  دارید، گذشتن از این بحران‌ها  مشکل نخواهد بود؛ کافی است نسبت به حالات خود و فرزندتان هوشیار باشید و بیش‌ازاندازه از خود انتظار نداشته باشید.

 

در هفته‌های اول، نوزاد چقدر وزن می‌گیرد؟

نوزاد در هفته دوم

نوزاد در هفته‌های اول روزانه 30 گرم وزن اضافه می‌کند و در هفته دوم حدوداً 240 گرم به وزن نوزاد اضافه می‌شود، پس اگر فرزند شما تا پایان هفته اول به سه کیلو رسیده بود، می‌توانید انتظار داشته باشید تا پایان هفته دوم حداقل سه کیلو و چهارصد گرم وزن پیدا کند.

 

چه یاد می‌گیرد؟

نوزاد در هفته دوم

در این هفته‌ها  اگر شما گونه نوزاد را نوازش کنید به سمت دست شما می‌چرخد. او حالا قادر است انگشت شما را محکم نگه دارد. با نوازش کف پایش متوجه می‌شوید که انگشتان کف پایش را جمع می‌کند .اگر روی سطحی نوزاد خود را نگه‌دارید خواهید دید که حرکتی شبیه راه رفتن انجام می‌دهد. وقتی دست خود را در دهانش می‌گذارید، او انگشت شما را می‌مکد. نوزاد دو هفته‌ای شما می‌تواند  پلک خود را در مقابل نور‌های درخشان ببندد  . اگر نوزاد را به طور افقی نگه‌دارید به‌طوری‌که سرش کمی بیفتد، نوزاد با جمع‌کردن خود حرکتی شبیه به آغوش کشیدن خواهد داشت.

 

شما به چه چیزی نیاز دارید؟

نوزاد در هفته دوم

شما باید در این هفته مدام پوشک نوزادتان را تعویض کنید. بهتر است از لباس‌هایی که تعویضشان راحت‌تر است استفاده کنید. شاید  روزی 10 تا 12 عدد پوشک در این هفته نیاز داشته باشید. اما فقط پوشک تنها نیاز نوزاد شما نیست، نوزادان عاشق این هستند تا در آغوش شما باشند و گرمی بدن شما را احساس کنند.

 

چقدر می‌خوابد؟

نوزاد در هفته دوم

در این هفته‌ها ساعت خواب نوزادان دقیق نیست. نوزادان دوهفته‌ای هنوز ساعات درونی‌شان تطبیق پیدا نکرده است و معمولاً بین 16 تا 20 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. نوزادان معمولاً در دو هفته اول هر سه یا چهار ساعت از خواب بیدار می‌شوند. اگر نوزادان ساعات بیشتری را بخوابند احتمالاً طی روز گرسنه‌تر شده و به وعده‌های غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040