۶ بهمن ۱۳۹۴

من مامان شدم ...حالا چیکار کنم ؟

۶ بهمن ۱۳۹۴ 3464 بازدیدکننده 0 نظر
من مامان شدم ...حالا چیکار کنم ؟ در این مقاله می خوانید

سؤالی که برای بسیاری از مادران در ابتدای بارداری مطرح هست ، این هست که الآن من چکار کنم؟ بی بی چک مثبت شده . قدم بعدی چیه ؟ ...

من مامان شدم ...حالا چیکار کنم ؟

1.قدم اول: اطلاعات را فقط از پزشک یا ماما بگیرید

اولین کاری که خواهش می‌کنم مادران رعایت کنند ، این هست که با سر زدن به سایت‌های مختلف و افراد مختلف و مقایسه شرایط خودشان با دیگران، بپرهیزند. مشکل خودش را نشان می‌دهد. شما دنبال مشکل ندوید! بدن افراد با هم بسیار متفاوت است . برایتان عجیب نباشد اگر هنوز حالت تهوع ندارید ....به پوچ بودن بارداری شک نکنید ، وقتی همه‌چیز طبق روال است. با هر نشانه‌ای به مسائلی مثل بارداری خارج رحم و ...فکر نکنید .

اطلاعات را فقط از پزشک و کارشناسان مامایی بگیرید. همین‌جا سؤال کنید.

 

2.قدم دوم: مراجعه به پزشک منتخب

 مراقبت های بارداری

با بی بی چک مثبت ، به پزشک منتخبتان (که قرار است کل دوران بارداری را تحت نظرش باشید ) مراجعه کنید. ایشان آزمایش بارداری  ( تیتر بتا )  و یک سری آزمایشات تکمیلی دیگر (قند و تیروئید و ...) را برایتان درخواست خواهد کرد. با پزشکتان راحت و ریلکس باشید. سؤالاتی که دارید از قبل در منزل آماده کرده ، و روی برگه یادداشت کنید و حین ویزیت، به ترتیب از پزشکتان سؤال کنید.

 

در ملاقات با پزشک ، یک شرح‌حال کامل از گذشته و حال شما پرسیده می‌شود . پس آماده‌باشید:

•   - سن و شغل خود و همسرتان ، و اینکه نسبت فامیلی دارید یا نه ؟

•   - آخرین روش جلوگیری ، سابقه نازایی و مصرف دارو ؟

•   - گروه خونی‌تان را اگر می‌دانید به همراه داشته باشید .

•   - سابقه‌ای از بیماری‌های خودتان ، جراحی‌هایی که تابه‌حال انجام داده‌اید ؟

•    - تاریخ اولین روز آخرین پریود ؟

•   - درنهایت ، اگر بیماری یا مشکل خاصی در خانواده خود یا همسرتان دارید ، پزشک را مطلع کنید .

 

3.قدم سوم: اولین سونوگرافی کی باشه؟

 مراقبت های بارداری

برای انجام سونوگرافی عجله نکنید . برخی افراد همین‌که بی بی چک شان مثبت می‌شود، سریع به سونولوژیست مراجعه کرده و به‌دلخواه خودشان سونوگرافی انجام می‌دهند و درنهایت با کوله باری از نگرانی برمی‌گردند! چرا که ساک بارداری دیده نشده! خب مادر عزیز، با تیتراژ بتای زیر 1500، ما انتظار مشاهده ساک بارداری را نداریم !

 

اگر هیچ‌گونه مشکلی (مثل خونریزی و درد شدید زیر شکم و کمر و ....) را ندارید ، بهترین زمان انجام  اولین سونوگرافی برای شما، 50 روز پس از اولین روز آخرین پریودتان است. چون ساک و جنین و قلب  در این سن معمولاً دیده‌شده ، و نیازی به برو و بیاهای زیاد نیست

 

4. قدم چهارم : در مورد مصرف دارو

مراقبت های بارداری

در شرایط عادی، یک خانم باردار، نیاز به مصرف داروی خاصی ندارد. به‌جز اینکه  اسیدفولیکی که از قبل از بارداری شروع کرده‌اید (در شرایط عادی یک میلی‌گرم)  را ادامه بدهید و اگر نیاز داشتید ، مولتی‌ویتامین استفاده کنید.

اما ممکن است ، برخی خانم‌ها، در ویزیت اول،  شیاف سیکلوژست یا پروژسترون و داروهای مشابه را دریافت کنند. این داروها در افراد عادی که هیچ مشکلی ندارند، توصیه نمی‌شوند. مگر اینکه سابقه‌ی سقط ، سابقه نازایی یا موارد دیگر داشته باشند .

اگر قبل از بارداری ، داروی خاصی استفاده می‌کردید، حتماً راجع به ادامه یا قطع آن با پزشکتان مشورت کنید.

 

5. قدم پنجم

مراقبت های بارداری

این‌قدر در اینترنت دنبال "بخورم نخورم" های بارداری و "چه کنم نکنم " های بارداری  نگردید .

در اصل ، هر ماده‌ی خوراکی را به‌اندازه نرمال، می‌توان در بارداری استفاده کرد. یک سری مواد را ، ازنظر طب سنتی به‌عنوان "قاعده آور" می‌شناسیم و بارها شنیده‌اید که مصرفشان در بارداری ممنوع است. این به این معنی نیست که حالا شما یک قاشق شله‌زرد میل کردید ، پس‌کار ممنوعی انجام داده‌اید و حتماً برای شما مشکلی پیش خواهد آمد!

مثلاً در مورد زعفران :

مقدار نرمال مصرف زعفران در روز چقدر است ؟ همان‌قدر را نوش جان‌کن و نگران نباش !

یک فنجان زعفران که داخل خورشت ریخته می‌شود، و 6 نفر از آن خورشت میل می‌کنند و یک‌ششم اش را شما میل می‌کنید ، این قدرت را ندارد که جنین شما را از جا بکند! زعفران در اینجا نقش "ادویه و چاشنی " را اگر این قدرت را داشت، به‌جای این‌همه سقط قانونی، همه خانم‌ها بدون نگرانی یک فنجان زعفران میل می‌کردند و تمام !!

اما اگر همین زعفران رو دم‌کنید و یک لیوان رو در یک مرحله نوش جان‌کنید، دیگر "ادویه و چاشنی " نیست ! می‌شود همان "قاعده آور" که الآن حکم "دارو" رو در بدن شما دارد. (که در زندگی روزمره‌مان به این شکل زعفران مصرف نمی‌کنیم). در این حالت ، زعفران ممکن است انقباضات رحم را تحریک کرده و باعث خونریزی از جفت و جدا شدن قسمت‌هایی از آن شود .

پس در این موارد ، "مقدار و نوع مصرف " ، مهم است . نه صرفاً خود ماده . درواقع ، چیزی که مهم است ، رعایت تعادل در انواع مواد غذایی می‌باشد .

 

در آخر ، باز تأکید می‌کنم ، اطلاعات صحیح از فرد مطلع کسب کنید و تا وقتی‌که دلیلی ندارد، نگران نباشید و نگذارید به خودتان و نی‌نی خوشگلتان بد بگذرد . دوران بارداری شیرینی داشته باشید.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040