۲۶ آبان ۱۳۹۴

راهنما و نکات کامل درست کردن شیرخشک برای نوزاد

۲۶ آبان ۱۳۹۴ 22486 بازدیدکننده 0 نظر
راهنما و نکات کامل درست کردن شیرخشک برای نوزاد در این مقاله می خوانید

سیستم ایمنی نوزاد شما به قدرت بدن شما نیست و احتمال بیماری و عفونت برای او بیشتر است. این یعنی بهداشت مناسب برای تهیه‌ی شیشه شیر کودک اهمیت زیادی دارد. ...

راهنما و نکات کامل درست کردن شیرخشک برای نوزاد

برای کاهش خطر عفونت بهتر است هر زمان که کودک شما به شیر نیاز دارد همان موقع شیشه‌ی او را درست کنید. برای درست کردن شیر از آب جوشانده شده‌ی شیر استفاده کنید. از آب‌هایی که قبلاً جوشانده‌اید و یا آب رسوب‌زدایی شده بهتر است استفاده نکنید.

 

درست کردن شیرخشک

اجازه دهید آب داخل کتری خنک شود اما نباید بیشتر از سی دقیقه بماند. با این کار مطمئن می‌شوید آب در دمای حداقل 70 درجه‌ی سانتی‌گراد باقی می‌ماند، در این دما باکتری‌های مضر کشته خواهد شد. به یاد داشته باشید قبل از دادن شیر به کودک بگذارید کمی خنک شود.

 

برای درست کردن شیر از آب بطری استفاده نکنید

درست کردن شیرخشک

آب بطری برای درست کردن شیشه شیر نوزاد توصیه نمی‌شود زیرا استریل نیست و ممکن است نمک یا سولفات زیادی داشته باشد. اگر مجبور بودید برای درست کردن شیر از آب بطری استفاده کنید برچسب روی بطری را چک کنید تا مطمئن شوید سطح سدیم ( با نام Na نیز نوشته می‌شود ) کمتر از 200 میلی‌گرم در لیتر بوده و میزان سولفات ( با نام SO یا SO4 ) بیش از 250 میلی‌گرم در لیتر است. اغلب این آب‌ها استریل نیستد، مانند آب شیر، و باید قبل از آماده کرده شیر آن را بجوشانید.

 

راهنمای مرحله‌به‌مرحله برای درست کردن شیشه شیر نوزاد

درست کردن شیرخشک

بطری را حداقل یک لیتر از آب شیر پر کنید ( از آبی که قبل جوشانده‌اید استفاده نکنید )

آب را بجوشانید. سپس حداکثر برای سی دقیقه بگذارید سرد شود. در این شرایط دمای آب حدود 70 درجه‌ی سانتی‌گراد باقی می‌ماند.

 

درست کردن شیرخشک

سطحی که روی آن کار می‌کنید را تمیز و ضدعفونی کنید.

حتماً دست‌هایتان را بشویید.

 

درست کردن شیرخشک

اگر از دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده‌های آب سرد استفاده می‌کنید هرگونه محلول دیگری را از شیشه یا پستانک کودک بشویید و یا بطری را با آب جوشیده‌ی سرد شده‌ی کتری آب بکشید، نه با آب شیر.

 

درست کردن شیرخشک

بطری را روی یک سطح تمیز بگذارید.

پستانک و درب شیشه را روی درب دستگاه ضدعفونی‌کننده بگذارید. هیچ‌گاه آن را روی کابینت یا میز قرار ندهید.

 

درست کردن شیرخشک

از دستورات سازنده پیروی کرده و مقدار آب موردنیاز را درون بطری بریزید. چک کنید سطح آب درست باشد. همیشه اول آب که گرم است را داخل بطری بریزید، قبل از آنکه پودر شیر خشک را اضافه کنید.

شیر خشک را بر اساس دستور سازنده با پیمانه‌ی تمیز داخل بطری بریزید. شیر خشک‌های مختلف پیمانه‌های متفاوتی دارند. حتماً از پیمانه‌ای استفاده کنید که مخصوص همان شیر خشک شما باشد.

 

درست کردن شیرخشک

لبه‌ی سری شیشه را گرفته و آن را روی بطری شیر بگذارید. درب شیشه را بپیچانید تا سفت شود.

 

درست کردن شیرخشک

درب شیشه را بسته و آن را تکان دهید تا پودر حل شود.

 

درست کردن شیرخشک

باید شیر خنک شود تا برای نوشیدن مناسب شود. این کار را با گرفتن نیمی از انتهای شیشه زیر آب سرد انجام دهید. نباید آب شیر با سرپوش شیشه تماس پیدا کند.

 

درست کردن شیرخشک

قبل از دادن شیر به نوزاد دمای آن را پشت دستتان تست کنید. باید دمای شیر مانند دمای بدن باشد. یعنی ممکن است مقدار احساس گرمی یا سردی روی پوست داشته باشید اما نباید داغ باشد.

اگر پس از شیر خوردن نوزاد مقداری شیر در بطری باقی ماند آن را دور بریزید.

 

درست کردن شیرخشک

 

بایدها و نبایدهای تهیه شیرخشک نوزاد

درست کردن شیرخشک

ازآنجایی‌که دستورالعمل سازنده برای میزان آب و شیر خشک مورداستفاده در هر محصول فرق دارد باید حتماً با دقت راهنمای بسته را دنبال کنید.

در زمان درست کردن شیر اصلاً بیشتر از مقدار گفته‌شده شیر خشک نریزید. با این کار کودک ممکن است دچار یبوست و یا کم‌آبی شود. مقدار کمتر شیر خشک نیز ممکن است باعث شود نوزاد مواد مغذی کافی دریافت نکند.

شکر یا برشتوک به شیر نوزاد اضافه نکنید.

هرگز شیر نوزاد را در ماکروویو گرم نکنید. با این کار ممکن است شیر یکسان گرم نشده و دهان کودک بسوزد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040