۱۲ آبان ۱۳۹۴

سوءهاضمه و سوزش معده در بارداری

۱۲ آبان ۱۳۹۴ 3096 بازدیدکننده 0 نظر
سوءهاضمه و سوزش معده در بارداری در این مقاله می خوانید

مشکلات گوارشی در بارداری رایج اند. شما می‌توانید با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود تا حدودی مشکل را حل کنید. با خواندن این مقاله اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید. ...

سوءهاضمه و سوزش معده در بارداری

سوءهاضمه و مشکلات معده در بارداری بر اثر تغییرات هورمونی رخ می‌دهد و در اواخر بارداری با بزرگ شدن رحم و واردکردن فشار بر معده این مشکل پیش می‌آید.

هر هشت نفر از ده زن در دورانی خاص از بارداری این مشکل را تجربه می‌کنند. علائم سوءهاضمه می‌تواند احساس سیری، احساس بیماری یا حالت تهوع و آروغ زدن باشد. اغلب این علائم بعد از خوردن غذا آشکار می‌شوند.  

سوزش معده و ترش کردن دردی شدید و سوزنده در قفسه‌ی سینه است که بر اثر عبور اسید معده از شکم به مری ( لوله‌ای که از دهان به شکم متصل است ) ایجاد می‌شود.

شما می‌توانید با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود تا حدودی مشکل را حل کنید و درمان‌هایی مطمئن برای بارداری نیز وجود دارد. با پزشک خود صحبت کنید. شما می‌توانید با خواندن این مقاله اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید.

 

نشانه‌های سوءهاضمه در بارداری

مشکلات گوارشی در بارداری

علائم سوءهاضمه و سوزش معده در بارداری همان علائمی هستند که برای افراد عادی ایجاد می‌شود. علامت اصلی درد یا احساس ناراحتی در قفسه‌ی سینه یا شکم است. این اتفاق اغلب کمی پس از خوردن یا نوشیدن جیزی رخ می‌دهد. اما گاهی ممکن است تأخیری بین خوردن غذا و بروز مشکل پیش بیاید.

شما ممکن است این مشکل را در هر مرحله از بارداری تجربه کنید. اگرچه علائم شما ممکن است در اواخر بارداری و از هفته‌ی 27 به بعد شدیدتر و مکررتر باشد. در کنار درد سوءهاضمه ممکن است باعث علائم زیر شود:

سوزش معده، احساس سوزش بر اثر عبور اسید از معده به مری

احساس ناراحتی و سنگینی

آروغ زدن

بازگشت غذا

نفخ

حالت تهوع

استفراغ

 

دلایل سوءهاضمه در بارداری

مشکلات گوارشی در بارداری

نشانه‌های سوءهاضمه، از جمله سوزش معده، بر اثر تماس اسید معده با لایه‌ی محافظ حساس سیستم گوارشی ایجاد می‌شوند. اسید معده مخاط را تجزیه می‌کند که این سبب سوزش شده و منجر به بروز علائم سوءهاضمه می‌گردد. زمانی که شما باردار هستید احتمال سوءهاضمه بر اثر عوامل زیر در شما بیشتر است:

تغییرات هورمونی در بدن شما

رحم در حال رشد که به معده فشار وارد می‌کند

شل شدن ماهیچه‌ی باسطه ی مری ( حلقه‌ی ماهیچه ) که مانند یک دروازه میان معده و مری عمل می‌کند. درنتیجه اسید معده به بالا برمی‌گردد

احتمال این علائم در بارداری در شما بیشتر است اگر

قبل از بارداری مشکل سوءهاضمه داشته‌اید

قبلاً باردار شده‌اید

در اواخر دوران بارداری هستید

 

مشکلات گوارشی در بارداری

اغلب پزشک از روی علائم و با پرسیدن چند سؤال از شما سوءهاضمه و سوزش معده را تشخیص می‌دهد. برای مثال ممکن است از شما بپرسد

چگونه این علائم روی زندگی روزانه‌ی شما اثر می‌گذارند

عادات غذایی رایج شما کدام اند

آیا تحت درمان خاصی قرار دارید

آیا قبل از بارداری مشکلات گوارشی سا سوءهاضمه داشته‌اید

پزشک شما ممکن است قفسه‌ی سینه و معدیتان را معاینه کند. او ممکن است به‌آرامی نواحی خاصی از معده را فشار دهد تا متوجه شود کدام نقاط دردناک‌اند.

 

درمان‌های سوءهاضمه و سوزش معده در بارداری

مشکلات گوارشی در بارداری

در برخی موارد تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی برای کنترل علائم سوءهاضمه کافی است خصوصاً اگر علائم شدید نباشند.

اگر علائم در شما شدید است و یا تغییرات غذایی اثری نداشته‌اند ممکن است پزشکتان از داروهایی برای درمان مشکلات شما استفاده کند. داروهای گوارشی متعددی هستند که در دوران بارداری قابل‌استفاده‌اند. قبل از استفاده از هرگونه دارویی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040