۱۸ شهريور ۱۳۹۴

چه کار کنیم کودک ما بیشتر احساس امنیت کند

۱۸ شهريور ۱۳۹۴ 3028 بازدیدکننده 0 نظر
چه کار کنیم کودک ما بیشتر احساس امنیت کند در این مقاله می خوانید

حس امنیت و نحوه‌ی ارتباط کودک با والدین به او یاد می‌دهد چگونه در آینده ارتباطاتی سالم برقرار کند. شما می‌توانید با بازی کردن یا کارهای دیگر احساس امنیت در کودک خود را تقویت کنید. ...

چه کار کنیم کودک ما بیشتر احساس امنیت کند

تحریک شنوایی

راهنما برای مادران جوان

از حرف زدن، شعر خواندن یا کتاب خواندن برای کودک خود نترسید. کودک شما نمی‌داند چه می‌گویید اما دوست دارد صدای شما را بشنود. صدای شما برای کودکتان آرامش‌بخش است، خصوصاً زمانی که برایش می‌خوانید. کودک شما اهمیتی نمی‌دهد که بهترین خواننده باشید، شما با خواندن لالایی می‌توانید کودکتان را آرام کنید. باید سعی کنید با تن صدای کمی بلند و شمرده برای او بخوانید. آواز خواندن برای کودک ارتباط عاطفی میان شما و نوزادتان را تقویت می‌کند و این باعث ایجاد حس امنیت در او خواهد شد.

 

بازی کردن

راهنما برای مادران جوان

لمس کودک و توجه به او از سوی والدین به کودک یاد می‌دهد که دنیا محیطی امن است. اگر نشانه‌ای از ترس یا نگرانی در کودک خود دیدید او را بغل و نوازش کنید. به‌صورت کودکتان لبخند بزنید و با او ارتباط چشمی برقرار کنید. بگذارید کودکتان خودش را در آینه ببیند، سپس با او نشسته و در زمان صحبت کردن به او در آینه اشاره‌کنید. صداهای کودکتان را تقلید کرده و با او بازی کنید. این کارها باعث می‌شود با کودک خود ارتباط برقرار کرده و او احساس امنیتی بیشتری کند.

 

کارهای تکراری

راهنما برای مادران جوان

کارهایی را طبق یک‌روال خاص برای کودکتان انجام دهید، درنتیجه نه‌تنها کودکتان با شما آشنا می‌شود بلکه با فعالیت‌های روزمره نیز آشنایی پیدا می‌کند. مثلاً در زمان تعویض پوشک برای او شعر بخوانید. در یک‌زمان خاص هر روز بازی مشخصی با کودکتان داشته باشید، مثلاً پاهای کودکتان را ببوسید.

 

او را لمس کنید

راهنما برای مادران جوان

حس کردن بودن در کنار پدر یا مادر احساس امنیت کودک شما را زیاد می‌کند و باعث می‌شود حس نگرانی در کودک از بین برود. با او بازی کنید. پاهایش را غلغلک دهید یا روی شکمش فوت کنید. به او این پیام را برسانید که خاص و دوست‌داشتنی است. در هر دو زمان ناراحتی یا خوشحالی کودک این کارها را انجام دهید تا یاد بگیرد در هر شرایطی او را دوست دارید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040