۷ شهريور ۱۳۹۴

آیا رابطه جنسی در بارداری خطری دارد؟

۷ شهريور ۱۳۹۴ 3177 بازدیدکننده 1 نظر
آیا رابطه جنسی در بارداری خطری دارد؟ در این مقاله می خوانید

زمانی که به رابطه‌ی جنسی در حین بارداری فکر می‌کنید ممکن است در ذهن شما تردید ایجاد شود اما دلیلی نیست که بخواهید فعالیت جنسی خود را تغییری دهید، مگر اینکه پزشک شما این‌گونه بگوید. ...

آیا رابطه جنسی در بارداری خطری دارد؟

کودک شما در رحم به‌خوبی توسط ماده‌ی آمنیوتیک محافظت می‌شود. این ماده کاملاً اطراف او را احاطه کرده است درنتیجه دخول یا ارگاسم آسیبی به او وارد نخواهد کرد. شاید اگر سابقه‌ی سقط‌جنین داشته باشید پزشکتان به شما توصیه کند در اوایل بارداری رابطه نداشته باشید. همچنین اگر مشکلی خاصی داشته باشید، مانند زایمان زودرس یا خونریزی، ممکن است رابطه‌ی جنسی شما محدود شود. پزشک شما باید تعیین کند این محدودیت به معنای عدم دخول، نداشتن ارگاسم یا تحریک جنسی است، زیرا مشکلات مختلف نیاز به محدودیت‌های متفاوتی دارند.

 

با همسر خود درباره‌ی رابطه‌ی جنسی صحبت کنید

رابطه جنسی در بارداری

کلید حفظ صمیمت با همسر شما در حین بارداری صحبت کردن درباره‌ی احساساتتان است، خصوصاً اگر درباره‌ی رابطه‌ی جنسی در بارداری ذهن شما درگیر شده است. همسرتان را تشویق کنید با شما صحبت کند، به‌خصوص زمانی که متوجه تغییر در واکنش‌های او شده‌اید. صحبت با همسرتان باعث می‌شود هر دو بهتر احساسات و علایق یکدیگر را درک کنید.

 

آیا در بارداری علایق جنسی من تغییر می‌کند؟

رابطه جنسی در بارداری

طبیعی است حالا که باردار شده‌اید علایق شما تغییر کنند. شما کاملاً سالم هستید و همه‌چیز عادی است. تغییرات هورمون‌ها سبب می‌شود اغلب زنان در بارداری تمایل بیشتری به رابطه‌ی جنسی داشته باشند. اما برخی دیگر ممکن است دیگر مانند دوران قبل از بارداری خود به رابطه‌ی جنسی علاقه نداشته باشند.

در سه‌ماهه‌ی اول بارداری اغلب زنان علاقه‌ی خود به رابطه را از دست می‌دهند زیرا خسته‌اند و احساس ناراحتی می‌کنند، درحالی‌که علایق برخی دیگر تغییری نمی‌کند.

 

چگونه می‌توان در حین بارداری رابطه‌ی راحتی داشت؟

رابطه جنسی در بارداری

همزمان با پیشرفت بارداری ممکن است تغییراتی در حالت برقراری رابطه برای شما ضروری باشد. شاید نیاز باشد در حین رابطه از یک روغن یا ژل مخصوص استفاده کنید.

در حین دخول نباید احساس درد داشته باشید. در حین ارگاسم رحم شما منقبض می‌شود. اگر هرگونه انقباض دردناک یا متناوبی داشتید با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر خونریزی شدید داشته و یا کیسه‌ی آبتان پاره شد سریعاً دخول را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. پس از پاره شدن کیسه‌ی آب هیچ‌چیز نباید وارد واژن شما شود.

 

صمیمیت خود با همسرتان را حفظ کنید

رابطه جنسی در بارداری

اگر پزشکتان رابطه‌ی شما را محدود کرده است و یا تمایلی به این کار ندارید زمانی را برای گذراندن با همسر خود گذاشته و صمیمیتتان را حفظ کنید. عشق و محبت را می‌توان با روش‌های مختلفی ابراز کرد.

همواره به خودتان عشقی را یادآوری کنید که این نوزاد را خلق کرده است. از زمان خود با یکدیگر لذت ببرید – با هم پیاده‌روی بروید، شام‌های عاشقانه بخورید و ...

 

چه مدت پس از زایمان رابطه‌ی جنسی مجاز است؟

رابطه جنسی در بارداری

پس از بهبود حالتان و درمان کامل، هر زمان که شما و همسرتان راحت بودید می‌توانید رابطه‌ی خود را آغاز کنید.

پزشک شما ممکن است پیشنهاد دهد تا پس از آخرین معاینه‌ی پس از زایمان صبر کنید و قبل از اولین رابطه‌ی جنسی حتماً معاینه شوید.

پس از زایمان ممکن است نیاز باشد از روغن‌های چرب کننده‌ی واژن استفاده کنید. این مواد می‌توانند برای کمک به کاهش خشکی واژن و راحتی شما استفاده شوند.

 

آیا در زمان شیردهی امکان بارداری وجود دارد؟

رابطه جنسی در بارداری

زنانی که شیر می‌دهند در تخمک‌گذاری – زمانی که یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود – و قاعدگی تأخیر دارند. اما قبل از آغاز مجدد عادات ماهانه تخمک‌گذاری انجام می‌شود. بنابراین به یاد داشته باشید در این زمان نیز امکان بارداری شما وجود دارد. با پزشک خود درباره‌ی روش‌های مناسب پیشگیری از بارداری مشورت کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040