۲۴ اسفند ۱۳۹۳

تشخیص نشانه‌های شروع زایمان در اواخر بارداری

۲۴ اسفند ۱۳۹۳ 4658 بازدیدکننده 0 نظر
تشخیص نشانه‌های شروع زایمان در اواخر بارداری در این مقاله می خوانید

همان‌طور که به زایمان خود نزدیک می‌شوید، شاید بپرسید که چگونه متوجه شوید در آستانه‌ی زایمان هستید؟ نشانه‌های رایجی وجود دارند که اطلاع می‌دهند چه زمانی این اتفاق بزرگ  روی می‌دهد. ...

تشخیص نشانه‌های شروع زایمان در اواخر بارداری

درواقع، هر زنی نشانه‌های زایمان را به طرز متفاوتی تجربه می‌کند، و نشانه‌های زایمان حتی ممکن است از یک زایمان تا زایمان دیگر تفاوت داشته باشند. همچنین همیشه تشخیص شروع یک زایمان حقیقی ساده نیست. شما شاید نشانه‌های مشخصی از زایمان داشته باشید که می‌آیند و بعد برای چند روز دیگر از آن‌ها خبری نباشد.

 

دستورالعمل‌ها

1. متوجه حس راحتی و سبکی در شکم خود باشید. این‌زمانی است که سر کودک شما در لگن خاصره می‌افتد تا کودک برای تولد آماده شود. ممکن است وقتی در آینه نگاه می‌کنید متوجه این اتفاق شوید. شما می‌بینید که شکمتان پایین‌تر به نظر می‌رسد، و یا ممکن است متوجه شوید که نگه‌داشتن نفستان راحت‌تر است. اگر دفعه‌ی اول است که مادر می‌شوید، احساس سبکی و پایین آمدن سر کودک ممکن است چند هفته قبل از شروع زایمان اتفاق بیفتد، درحالی‌که در زایمان دوم یا زایمان‌های بعدی ممکن است این اتفاق را تا لحظه‌ی نهایی زایمان تجربه نکنید. دلیل این موضوع این است که ماهیچه‌های لگن در زایمان اول شما کشیده شده‌اند.

 

تشخیص نشانه‌های زایمان

2. هر بار که در دستشویی هستید وجود لکه‌های خون را بر روی دستمال‌کاغذی چک کنید. هنگام آماده شدن برای زایمان، همزمان با نازک شدن گردنه‌ی رحم، رگ‌های خونی ظریفی در گردنه‌ی رحم پاره شده و منجر به لک می‌شوند.  شما ممکن است ترشحات صورتی‌رنگ یا مواد مخاطی قرمزرنگی را ببینید. این موارد به‌عنوان یک نشانه‌ی خونی شناخته می‌شوند. بعضی از بانوان همچنین شاهد دفع مشخص پلاگین مخاطی، همان پلاگینی که گردنه‌ی رحم را بسته است، هستند، درحالی‌که برخی دیگر تنها لک بینی دارند. یک نشانه‌ی خونی نشان نمی‌دهد که زایمان شما فوراً شروع خواهد شد، اما نشان می‌دهد بدنتان به‌خوبی در مسیر تولد نوزادتان طی سه روز آینده قرار دارد. بااین‌حال، در برخی موارد ممکن است زایمان تا یک یا دو هفته‌ی دیگر هم شروع نشود.

3. در طول روزبه حرکات نوزاد خود توجه داشته باشید. همزمان با نزدیک شدن به زایمان برخی کودکان حرکات خود را متوقف می‌کنند، تا شاید برای آن روز بزرگ انرژی ذخیره کنند. شاید این مسئله نشان ‌دهد که زایمان ظرف آن روز اتفاق می‌افتد، گرچه اگر متوجه یک بی‌حرکتی قابل‌توجه در کودک شدید، باید آن را به پزشک خود گزارش دهید.

 

تشخیص نشانه‌های زایمان

4. همچنان که به‌روزهای پایانی بارداری خود نزدیک می‌شوید به بدن خود گوش دهید. هورمون‌های تولد که بدن شما تولید می‌کند می‌توانند موجب سوزش و ناراحتی در دستگاه گوارش شوند. سرگیجه و حالت تهوع‌های مکرر نیز ممکن است رخ دهد. همچنین ممکن است در نزدیکی زایمان خود کمردرد و افزایش دفعات دفع ادرار را تجربه کنید.

5. زمان انقباضات را ثبت کنید. وقتی درد از قسمت پایین کمر به سمت شکمتان می‌پیچد و برای 30 تا 70 ثانیه طول می‌کشد شاید نشانه‌ی این باشد که زمان زایمان شما فرارسیده است. انقباضات واقعی مرتبط با زایمان – برخلاف انقباضاتی که مربوط به زایمان نیستند و یا انقباضات براکستون هیکس– به‌طور متناوب و همراه با درد افزایش‌یافته و با تغییر حالت بدن کاهش نمی‌یابند. وقتی یک ساعت است که فاصله‌ی انقباضات شما پنج دقیقه یا کمتر است، زمان آن رسیده که برای زایمان آماده شوید.

 

تشخیص نشانه‌های زایمان

6. آماده‌ی پاره شدن کیسه‌ی آب باشید، اگرچه طبق برخی آمارها درواقع تنها یک زن از هر ده زن کیسه‌ی آبش خودبه‌خود و قبل از آغاز زایمان پاره می‌شود. اگر کیسه‌ی آبتان پاره شود، به‌طورمعمول زایمان ظرف چند ساعت بعد شروع‌شده و باید طی 24 ساعت آینده کودک خود را به دنیا آورید.

 

نکات و هشدارها

در هفته‌هایی که نزدیک به زمان زایمان شماست اگر متوجه هرگونه تغییری شدید که موجب ناراحتی یا نگرانی شما شد حتماً با پزشکتان تماس بگیرید.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040