۲۵ بهمن ۱۳۹۳

چگونه رفتار محترمانه را به کودکان یاد دهیم

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ 3154 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه رفتار محترمانه را به کودکان یاد دهیم در این مقاله می خوانید

احترام یکی از مهم‌ترین ارزش‌هایی است که والدین باید به کودکان خود آموزش دهند. تنها کافی است راهکار‌های زیر درباره‌ی چگونگی آموزش رفتار محترمانه به کودکان را به کار برید. ...

چگونه رفتار محترمانه را به کودکان یاد دهیم

این ارزش اخلاقی حقیقتاً یکی از ارزش‌های جهانی است که فارغ از کشور، نژاد، مذهب و فرهنگ است. اگر افراد به تفاوت‌های یکدیگر احترام می‌گذاشتند بسیاری از مشکلات جهان حل می‌شد. می‌توان گفت احترام همچنین یکی از سخت‌ترین ارزش‌هایی است که باید به کودکان خود یاد دهیم. اما به خاطر داشته باشید شاید سخت باشد، اما القای این ارزش به نسل جدید هرگز غیرممکن نیست.

 

1. الگوی خوبی برای کودکان باشید

آموزش رفتار محترمانه به کودکان

شاید این‌یک روش کلاسیک باشد. اما درست است. کودکان همیشه ارزش‌هایی که ما به آن‌ها نشان می‌دهیم را دنبال می‌کنند، خواه خوب باشد یا بد. دلیل آن این است که کودکان به والدین یا مربیان خود طوری نگاه می‌کنند که گویی هر کاری آن‌ها می‌کنند و یا هر حرفی می‌زنند بی‌تردید صحیح است. پس اگر می‌خواهید رفتار محترمانه را به کودکان خود یاد دهید بهترین روش این است که خودتان یک الگو برای آن‌ها باشید.

فراموش نکنید که شما نمی‌توانید چیزی که خودتان ندارید را به آن‌ها بدهید. اگر می‌خواهید رفتار محترمانه را به کودکان یاد دهید باید ابتدا خودتان آن را داشته باشید. در انجام کارها و ارتباط با افراد دیگر رفتار محترمانه‌ای از خود نشان دهید. همیشه به یاد داشته باشید که کودکان به اعمال و رفتار شما نگاه کرده و گوش می‌دهند. حتی رفتار شما با آن‌ها نیز باید همراه با احترام باشد، از روش صحبت کردن گرفته تا طرز رفتارتان. از فریاد زدن‌های نادرست خودداری کنید، مثلاً فریاد بر سر کسانی که اشتباه کرده‌اند و یا با بر سر رانندگانی که در خیابان بد رانندگی می‌کنند.

 

2. چنانچه رفتار نا محترمانه‌ای داشته‌اید اشتباه خود را بپذیرید

آموزش رفتار محترمانه به کودکان

مسئله مهم این است: هیچ‌کس کامل نیست. این نکته‌ی خردمندانه‌ی دیگری است که باید هنگام آموزش رفتار محترمانه به کودکان به آن توجه کنیم. البته این بدان معنی نیست که از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای رفتار نامناسب با کودک خود استفاده کنیم. چیزی که خواسته می‌شود این است که این موضوع را تأیید کرده و به آن واکنش مثبت نشان دهیم، ضمن این‌که هدف آموزش رفتار محترمانه به کودک همچنان باقی است. اگر شما رفتار نامناسبی داشته‌اید، به کودک خود نشان دهید که این رفتار می‌توانست بهتر و محترمانه‌تر باشد.

فقط تصدیق کنید که شما کاری انجام داده‌اید که قرار نیست از آن تقلید شود، ضمن تأکید بر این‌که رفتار شما چگونه باید می‌بود. در اینجا با یک تیر دو نشان می‌زنید، زیرا نه‌تنها رفتار محترمانه را به آن‌ها یاد می‌دهید بلکه همچنین می‌توانید با آموزش اینکه اشتباهات خود را بپذیرند فضیلت فروتنی را نیز به آن‌ها یاد دهید.

 

3. رفتارهای مثبت را بیرون از خانه نیز انجام دهید

آموزش رفتار محترمانه به کودکان

وقتی به شما گفته می‌شود برای کودکان الگو بوده و رفتارهای محترمانه را به آن‌ها نشان دهید، فراموش نکنید بیرون از خانه نیز همین رویه را ادامه دهید. درس‌های خود را محدود به حریم خانه نکنید. به یاد داشته باشید درس مهم‌تر در اینجا چگونگی ارتباط با افراد دیگر ازجمله افراد غریبه است.

همواره به این نکته توجه کنید که شما نمی‌توانید چیزی که ندارید را به آن‌ها بدهید. اگر می‌خواهید رفتار محترمانه را به کودکان خود یاد دهید، ابتدا آن را به خودتان آموزش دهید.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040