۳۰ مهر ۱۳۹۳

خصوصیات کودکان بااستعداد

۳۰ مهر ۱۳۹۳ 4308 بازدیدکننده 0 نظر
خصوصیات کودکان بااستعداد در این مقاله می خوانید

آیا می دانید معیار تشخیص استعداد کودکان چیست؟ در این مقاله با استانداردهای تعریف شده برای تشخیص میزان استعداد کودکان آشنا می شوید.  ...

خصوصیات کودکان بااستعداد

 

عبارت " بااستعداد " معمولاً برای اشاره به کودکانی استفاده می‌شود که رشد آن‌ها به نسبت کودکان دیگر هم‌سن خودشان سریع‌تر و بیشتر است. هیچ تعریف کاملاً مشترکی در مورد عبارت بااستعداد وجود ندارد. سازمان‌ها و مطالعات مختلف، استانداردها و تعریف‌های متفاوتی برای شناسایی کودکان بااستعداد دارند.

 

تعریف NAGC

طبق نظر سازمان ملی کودکان بااستعداد (در انگلستان)، افراد بااستعداد کسانی هستند که توانایی‌های استثنایی در یادگیری و استدلال از خود نشان می‌دهند، و در یکی از حوزه‌های همانند ریاضی، موسیقی، زبان، و یا مهارت‌های حسی حرکتی همانند ورزش و موسیقی، جزء 10% برتر قرار می‌گیرند.

 

نقاط عطف اولیه

یکی از علامت‌های اولیه نشان‌دهنده بااستعداد بودن کودک ، رسیدن به نقاط عطف در سنین کمتر از زمان مورد انتظار است – خواه این، خندیدن، تشخیص والدین، راه رفتن، و یا دستیابی به مهارت‌های حرکتی ظریف باشد. در این مورد، ذکر این نکته اهمیت دارد که کودک تنها در صورتی بااستعداد تلقی می‌شود که بتواند چند عدد از این اهداف را، در بازه‌های مختلف، زودتر از همه سن و سالان خودش به دست آورد. رسیدن به یکی از این اهداف در سن پایین، ضرورتاً به معنی بااستعداد بودن کودک نیست.

 

درک و حافظه

خصوصیت‌های کودکان بااستعداد

 

کودکان بااستعداد درک قوی‌تری دارند. آن‌ها متوجه تغییرات در محیط اطراف، و در رفتار و ظاهر افرادی که با آن‌ها آشنا هستند می‌شوند. آن‌ها به راحتی موارد را به خاطر می‌آورند - به طور مثال، اینکه اسباب‌بازی و یا کتاب مورد علاقه خود را کجا گذاشته بودند - و والدین و افراد خانواده و دوستان را در سنین پایین تشخیص می‌دهند. آن‌ها به راحتی رابطه‌ها را ایجاد می‌کنند (تشخیص می‌دهند که شیر در یخچال است، حتی اگر رنگ و اندازه آن با آنکه در خانه خودشان است متفاوت باشد) و در حل کردن مشکلات بهتر هستند.

 

الگوهای خواب

به نظر می‌رسد که کودکان بااستعداد، در مقایسه با کودکان دیگر هم سن و سال خود، به ساعت‌های کمتر خواب نیاز دارند. ممکن است دلیل این قضیه، این باشد که آن‌ها به راحتی تحریک می‌شوند و اینکه بخواهند از چیزی جداشده و بخوابند برای آن‌ها مشکل است. آن‌ها بسیار هوشیار هستند، و می‌توانند بر روی چیزها تمرکز کنند، و کنجکاوی زیادی در مورد جهان اطراف خود نشان می‌دهند. آن‌ها اغلب سؤال می‌پرسند و چیزهای جدید را سریع یاد می‌گیرند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040