۲۳ مهر ۱۳۹۳

رشد و تکامل کودک: یک سالگی

۲۳ مهر ۱۳۹۳ 7016 بازدیدکننده 0 نظر
رشد و تکامل کودک: یک سالگی در این مقاله می خوانید

از زمان تولد تا یک سالگی کودک شما تغییرات زیادی را پشت سرمی گذارد. دراین مقاله با روند رشد و پیشرفت او آشنا خواهید شد. ...

رشد و تکامل کودک: یک سالگی

 

درحالی‌که تولد یک سالگی کودک در راه است و آماده برگزاری جشن تولد می‌شوید، به دوازده ماه گذشته که زمان شگفت‌انگیز رشد او بوده است فکر کنید. ظرف تنها یک سال کودک شما از نوزادی کاملاً ناتوان به کودک کوچک مستقل تبدیل شده است. در اینجا متوجه می‌شوید در سن یک سالگی چه انتظاراتی از توانایی‌های کودک می‌توانید داشته باشید:  

 

رشد

وزن کودک احتمالاً از زمان تولد تا یک سالگی سه برابر شده است. کودک در دوازده ماهگی پنجاه درصد رشد کرده (حدود 22 تا 28 سانتیمتر) و مغز او حدود 60% اندازه بزرگ‌سالی‌اش است. پس از جهش شگفت‌انگیز رشد تا یک سالگی ، از این پس افزایش وزن کودک آرام می‌شود چون فعالیت او افزایش پیدا می‌کند. 

 

مهارت‌های حرکتی

مهارت‌های حرکتی کودک

 

کودک یک ساله باید بتواند به تنهایی بایستد و حتی ممکن است اولین گام‌های مستقل آزمایشی خود را بردارد. اگر هنوز قدم اول را برنداشته است، دوربین خود را آماده نگه‌دارید تا از لحظه اولین قدم کودک عکس بگیرید. 

کودک یک ساله در انجام کارهایی مانند خوردن با انگشت‌ها، کمک به والدین در عوض کردن لباس خود و ورق زدن کتاب کاملاً توانا است. کودک شما استفاده درست از لوازمی مانند قاشق، تلفن و برس مو را باید شروع کرده باشد. اگر چه ممکن است در انجام این کارها خوب عمل نکند اما مطمئناً هدف خوبی دارد. 

 

خواب

در یک سالگی کودک باید در طول روز کمتر و در طول شب بیشتر بخوابد. بیشتر کودکان در این سن هنوز نیاز به چرت بعدازظهر دارند اما دوره چرت صبحگاهی در آن‌ها ممکن است به سر آمده باشد. 

 

خوردن

تغذیه کودک

 

در یک سالگی می‌توانید تغذیه کودک را از شیر مادر به شیر خشک یا شیر گاو تغییر دهید. با شیر کامل شروع کنید. کودک برای رشد و تکامل سالم مغز به چربی بیشتری نیاز دارد بنابراین شیر کم چرب یا هر غذای کم چرب دیگری تا دو سالگی به او ندهید. 

اگر شیر مادر به او می‌دهید، ممکن است بخواهید از یک سالگی شروع کنید کودک را از شیر بگیرید. معمولاً هم برای مادر و هم کودک راحت تر است که تغذیه از شیر مادر به تدریج کم شود، و هر بار یک تغذیه کاهش پیدا کند. تغذیه در زمان خواب معمولاً آخرین چیزی است که کنار گذاشته می‌شود. برای جایگزین کردن شیر مادر می‌توانید یک فنجان شیر، یک میان وعده یا چیزی که کودک بتواند آن را بمکد، به او بدهید. 

اکنون که کودک شما غذاهای بیشتری می‌خورد خیلی مراقب خطر خفگی باشید. در این سن از دادن انگور کامل، بخشی از هات داگ، پف فیل یا هر غذای دیگری که ممکن است در گلوی او گیر کند، پرهیز کنید. همیشه در حین غذا خوردن کودک در کنار او باشید. اکنون می‌توانید غذاهای حاوی عسل نیز به او بدهید. 

 

برقراری ارتباط 

دایره لغات کودک یک ساله به سرعت افزایش می‌یابد.احتمالاً چند کلمه‌ای مانند مامان، بابا، نه، اوهوم و ... را از او مرتباً می‌شنوید. کودکان یک ساله زبان را با تقلید کردن صحبت‌های والدین یاد می‌گیرند بنابراین اگر هنوز این کار را نکرده است، انتظارش را داشته باشید. در این مرحله "ماما" واقعاً به مامان و " بابا" واقعاً به بابا اشاره دارد. 

در یک سالگی کودکان بیشتر اجتماعی می‌شوند. آن‌ها شروع می‌کنند به درک چیزی که اطرافیان به آن‌ها میگویند و مهارت‌های زبانی جدیدشان را برای جلب توجه اطرافیان استفاده می‌کنند. در دوازده ماهگی کودک شما شروع به آزمودن محدودیت‌ها می‌کند که این می‌تواند شامل پاسخ منفی به تقاضای شما و یا حتی اوقات تلخی باشد. قاطع باشید و بگذارید کودک بداند این رفتارها غیرقابل‌قبول هستند. درعین‌حال به رفتارهای خوب او با جایزه یا برخورد خوب خود پاداش دهید. 

کودک شما الآن افراد خاصی را به افراد دیگر ترجیح می‌دهد. شما می‌توانید خجالت کشیدن یا اضطراب او را در هنگام مواجه‌شدن با غریبه‌ها ببینید و متوجه می‌شوید که هنگامی که می‌خواهید او را ترک کنید به شما محکم می‌چسبد. اضطراب جدایی و اضطراب از غریبه‌ها خواهد گذشت. فعلاً نسبت به نگرانی‌های کودک یک ساله خود همدلی کنید. وقتی باید او را ترک کنید، تا جایی که می‌توانید دوری را کوتاه کنید و زود برگردید و کودکتان را مطمئن کنید که زود برمی‌گردید. 

 

اولین کفش کودک 

رشد و تکامل کودک

 

اکنون که کودک شما یک ساله شده است، کم‌کم شروع به راه رفتن می‌کند و باید به فکر خرید یک جفت کفش برای او باشید. ممکن است کفش‌های با نمک قفسه شما را وسوسه کنند اما راحت و متناسب بودن کفش‌های کودک مهم‌ترین اولویت هستند. به مغازه‌ای بروید که مختص کفش کودک است و کفشی متناسب با اندازه پای کودک بخواهید. مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد پای کودک، در کفش وجود دارد. احتمالاً در دو یا سه ماه آینده دوباره باید برای او کفش بخرید چون رشد پای او ادامه دارد. 

 

توصیه‌هایی برای کودک دوازده ماهه

رشد و تکامل کودک

 

کودک یک ساله عاشق کشف چیزهای تازه است. با پر کردن کابینت با ظرف‌های پلاستیکی و نشکستنی ، قاشق‌های چوبی و هم زن یا قرار دادن لوازم بزرگ با بافت‌های متفاوت در یک جعبه، فرصت‌های فراوانی برای کشف ایمن و بی‌خطر در اختیار او قرار دهید. 

اگر کودک شما می‌تواند از جایی بالا برود، به فکر برداشتن محافظ تختخواب او  و پایین‌تر آوردن ارتفاع  تشک تخت باشید چون ممکن است خود را بالا بکشد و از روی نرده‌های تخت بیفتد.  

•  در معاینه یک سالگی کودک به وسیله متخصص اطفال، مطمئن شوید همه واکسن‌های او را زده‌اید. 

مطمئن شوید که خانه ایمن است ، ورودی پله‌ها بسته باشد، هیچ طنابی به خصوص طنابی که حلقه شده باشد نباید در دسترس کودک قرارگرفته یا آویزان باشند، ظروف از لبه پیشخوان (اوپن) دور باشند و شوینده‌های خانگی خارج از دسترس کودک قرار داشته باشند. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040