۹ مهر ۱۳۹۳

شنیدن صدای ضربان قلب کودک برای اولین بار

۹ مهر ۱۳۹۳ 24078 بازدیدکننده 0 نظر
شنیدن صدای ضربان قلب کودک برای اولین بار در این مقاله می خوانید

آیا می دانید در چه زمانی از دوران بارداری می توانید ضربان قلب نوزاد خود را بشنوید؟ این مقاله را دنبال کنید. ...

شنیدن صدای ضربان قلب کودک برای اولین بار

 

در حدود 12 هفتگی بارداری، برای اولین بار برای شنیدن صدای ضربان قلب کودکتان می‌توانید مراجعه کنید. در هفته دوازدهم بارداری  قلب کودک کاملاً رشد یافته و قوی شده است، اگر چه دستگاه عصبی خودکار (که ضربان قلب کودک را تنظیم می‌کند) هنوز در حال رشد است. دستگاه عصبی خودکار بخشی از دستگاه عصبی مرکزی بدن است و به تنظیم عملکرد ریه‌ها، روده‌ها، معده و سایر بخش‌های بدن کمک می‌کند. 

در هفته دوازدهم بارداری، قلب کودک حدود 167.10 بار در دقیقه میزند. این آهنگ ضربان بسیار سریع است اما همین طور که کودک به رشد خود ادامه می‌دهد، ضربان قلب او آهسته می‌شود. دلیل آن عدم تعادل در دستگاه عصبی خودکار در اوایل بارداری است. 

دستگاه عصبی خودکار ضربان قلب کودک شما را تنظیم می‌کند (که ضربان قلب جنینی نیز خوانده می‌شود) و با تعادل دو مؤلفه کار می‌کند: دستگاه عصبی سمپاتیک (که پاسخ "بجنگ یا فرار کن" شما را تنظیم کرده و ضربان قلب و فشارخون را در هنگام خطر یا تهدید افزایش می‌دهد) و دستگاه عصبی پاراسمپاتیک (که ضربان قلب را آرام کرده و فشارخون را پایین می‌آورد تا شما در حالت آرامش قرار بگیرید). 

در هفته دوازدهم بارداری، دستگاه عصبی سمپاتیک کنترل بیشتری بر ضربان قلب کودک دارد اما با گذشت زمان دستگاه عصبی پاراسمپاتیک شروع به کارکرده و عملکرد دستگاه عصبی سمپاتیک را خنثی کرده و ضربان قلب را متعادل می‌کند. 

 

ضربان قلب گودک در بارداری

 

در نتیجه ضربان قلب کودک شما شروع به آهسته شدن می‌کند. مثلاً در هفته بیستم بارداری متوسط آهنگ ضربان قلب 155 ضربان در دقیقه است و در هفته سی‌ام به متوسط 144 ضربان در دقیقه کاهش پیدا می‌کند. 

در هنگام مراجعه به پزشک در هفته دوازدهم بارداری ، پزشک از اولتراسوند داپلر برای شنیدن ضربان قلب کودک استفاده می‌کند . این ابزار دستگاهی کوچک و دستی است که بر روی شکم شما قرار داده می‌شود و از امواج صوت برای برآورد ضربان قلب کودک استفاده می‌کند. 

بیشتر مواقع پزشک موفق می‌شود که ضربان قلب کودک را پیدا کند، اما چون قلب کودک شما هنوز بسیار کوچک است، ممکن است در برخی شرایط سخت بتوان متوجه آن شد. اگر چنین اتفاقی افتاد نگران نشوید. پزشک می‌تواند از اولتراسوند واژنی (ترانس واژینال) استفاده کند تا عملکرد قلب کودک و ضربان او را بررسی کند . 

در حین اولتراسوند واژنی، ترانسدیوسر (ابزار دستی که سیگنالهای اولتراسوند را ارسال و دریافت می‌کند) به جای این که روی شکم قرار بگیرد، وارد واژن می‌شود. چون کودک هنوز در هفته 12 کوچک است، اولتراسوند ترانس واژینال تصویر بهتر و دقیق‌تری از ضربان قلب کودک می‌دهد. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040