۲۹ شهريور ۱۳۹۳

حالت‌های خوابیدن در دوران بارداری

۲۹ شهريور ۱۳۹۳ 10467 بازدیدکننده 0 نظر
حالت‌های خوابیدن در دوران بارداری در این مقاله می خوانید

در این مقاله با روش های مناسب خوابیدن در دوران بارداری آشنا خواهید شد. ...

حالت‌های خوابیدن در دوران بارداری

 

حالت‌های خوابیدن در دوران بارداری

حالت خواب مناسب و بالش مناسب اغلب نکات مهمی برای داشتن خوابی خوب در دوران بارداری هستند.  برای اغلب زنان خوابیدن به پهلوی راست یا چپ راحت تر است. به پشت خوابیدن در دوران بارداری توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث فشار آمدن به بزرگ سیاهرگ زیرین (رگ‌های خونی که خون را از پاها به قلب برمی‌گردانند) شود.  اگر به این رگ فشار بیاورید جریان خون محدود می‌شود و ممکن است احساس سرگیجه کنید. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار به پهلوی چپ خود بخوابند. این باعث جریان مطلوب خون به بدن و رحم می‌شود. هرچند، اگر با خوابیدن به پهلوی راست خود راحت تر هستید، دلیلی وجود ندارد که حتماً به سمت چپ بخوابید.  

 

خواب در بارداری

اغلب زنان باردار هنگام یافتن حالت خواب مناسب، احساس می‌کنند که به یک تکیه‌گاه نیاز دارند.  به راحتی می‌توان با استفاده از چند بالش این تکیه‌گاه را ایجاد کرد. شاید قرار دادن یک بالش زیر شکم یا بین زانوهایتان به شما کمک کند. همچنین می‌توانید از یک بالش کوچک‌تر به عنوان تکیه‌گاه برای پشت خود استفاده کنید تا موقع خواب به پشت برنگردید.

اگر موقع خواب به پشت برگشتید، نترسید. فقط به سمت پهلو برگردید و دوباره بخوابید. اغلب زنان یک حالت را پیدا می‌کنند که در آن راحت به خواب می‌روند. مثلاً ممکن است شما روی صندلی و با موقعیت نیمه درازکش و یا موقعیتی شبیه به آن راحت تر باشید. اگر این‌گونه است، به همان شکل بخوابید. آنچه اهمیت دارید راحت خوابیدن شما است نه حالتی که می‌خوابید.

خوابیدن روی شکم، یک وضعیت خواب کاملاً بی‌خطر در دوران بارداری است، اما در ماه‌های آخر بارداری خوابیدن روی شکم سخت تر و ناراحت تر می‌شود.

 

خواب در بارداری

بهترین حالت‌های خواب برای برخی مشکلات

کمردرد: به پهلو بخوابید و یک بالش زیر شکم خود بگذارید. این کار باعث ایجاد تکیه‌گاهی برای شکمتان می‌شود و از فشار آمدن بر عضلات کمر جلوگیری می‌کند.

 

تنگی نفس هنگام خواب: حتماً به پهلو و نه به پشت خود بخوابید. پهلوی چپ مناسب تر است. با خوابیدن در این حالت، شما راه خونی که از قلب بازمی‌گردد را مسدود نمی‌کنید و تنگی نفس نخواهید داشت.  

 

خواب در بارداری

سوزش معده و سوءهاضمه: برای جلوگیری از سوزش معده هنگام خواب، می‌توانید بالاتنه خود را با قرار دادن بالش بالا بیاورید و یا با قرار دادن قطعاتی زیر پایه‌های جلویی تخت، سر تخت را بالا بیاورید.

 

تورم: اگر در طول روز بدنتان به خاطر احتباس آب متورم است، به سمت پهلوی چپ خود بخوابید. این حالت باعث می‌شود که آب از بافت خارج و وارد گردش خون شده و توسط کلیه‌ها دفع شود.  

 

تونل مچ دست: اگر مشکل بی‌حسی و یا سوزن سوزن شدن دست در طول شب را دارید ، حتماً موقع خواب دستانتان را به سمت خارج بدن و نه به سمت داخل، قرار دهید.  مچ بندهایی وجود دارند که می‌توانید با بستن آن‌ها هنگام خواب، دستانتان را در وضعیت مناسبی نگه‌دارید. 

 

گرفتگی عضلات پا: اگر به دلیل گرفتگی عضلات پا از خواب بیدار می‌شوید، بلافاصله پایتان را صاف کنید و انگشتانتان را به سمت سرتان بالا بیاورید. این کار باعث بهتر شدن گرفتگی عضله می‌شود و به شما اجازه می‌دهد که دوباره بخوابید.

 

نکاتی برای اینکه خوابتان ببرد

از نظر بسیاری از زنان، دوش آب گرم قبل از خواب به راحت تر خوابیدن کمک می‌کند. از نظر برخی دیگر نوشیدن کمی چای بابونه و استشمام کمی روغن اسطوخودوس به خوابیدن کمک می‌کند. 

و به عنوان آخرین نکته، حتماً چند ساعت پیش از خواب از مصرف محصولات حاوی کافئین خودداری کنید. حتی مقدار خیلی کمی کافئین (مانند مقدار اندکی که در شکلات وجود دارد) نیز می‌تواند خواب زنان باردار را با مشکل مواجه کند و آن‌ها را بیدار نگه دارد. به جای آن سعی کنید کمی شیر و عسل بنوشید که به آرامش قبل از خواب کمک بسیاری می‌کند.

 

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040