۱۲ شهريور ۱۳۹۳

درک رفتارهای نوزاد

۱۲ شهريور ۱۳۹۳ 7474 بازدیدکننده 0 نظر
درک رفتارهای نوزاد در این مقاله می خوانید

در این مقاله با نحوه درک رفتار نوزادان بیشتر آشنا می‌شوید. ...

درک رفتارهای نوزاد

مقدمه

ممکن است فکر کنید تنها کاری که نوزادان انجام می‌دهند، خوردن، خوابیدن و خیس کردن پوشک است اما نوزادان در واقع پیچیده‌تر از چیزی هستند که شما فکر می‌کنید. در چند هفته اول رفتارهای او در پاسخ به نور، لمس و صدا توجه کنید می‌توانید کارکرد حواس پیچیده او را ببینید. مثلاً صدای بلند یا بوی عجیب فوراً موجب گریه یا جست و خیز او می‌شود.

 

نوزادان به بو و طعم واکنش نشان می‌دهند

درک رفتارهای نوزاد

کودکان تازه متولد شده حس بویایی و چشایی منحصر به فردی دارند. نوزادان با علاقه به شیرینی متولد می‌شوند و مطالعات نشان می‌دهد که نوزادان به طعم‌های شیرین بسیار علاقه دارند. 

کودکان تازه متولد شده مکیدن بطری آب شیرین را به آب خالص ترجیح می‌دهند و وقتی به آن‌ها هر نوشیدنی با طعم تلخ یا ترش بدهید، گریه می‌کنید یا سرشان را برمی‌گردانند. 

کودکان در شش ماه اول زندگی باید همه مواد مغذی مورد نیازشان را از شیر مادر یا شیر خشک به دست آورند. وقتی می‌خواهید تغذیه با غذاهای جامد را شروع کنید، می‌توانید با سبزیجات شیرین شروع کنید مانند سیب زمینی شیرین. کودک با بزرگ‌تر شدن یاد می‌گیرد از طعم‌های مختلف لذت ببرد.

 

بینایی نوزاد

درک رفتارهای نوزاد

آیا تا کنون متوجه شده‌اید که نوزادتان گاهی اوقات چشمانش چپ می‌شود (cross-eyed) یا اشیاء را به‌خوبی دنبال نمی‌کند؟

این چیزی نیست که در چند ماه اول نگرانش باشید. نوزاد تنها می‌تواند در فاصله 20 تا 30 سانتیمتری خوب ببیند. او می‌تواند چهره شما را در حالی که او را نگه داشته‌اید و به او غذا می‌دهید به طور کامل ببیند اما وقتی دورتر هستید چشمانش ممکن است منحرف شود که به نظر میرسد چشمانش چپ شده است. نوزادان در تمرکز کردن بر اشیایی که از آن‌ها فاصله دارد مشکل دارند. 

وقتی کودک بزرگ‌تر می‌شود، عضله‌های چشمانش نیز کامل می‌شوند و بینایی اش بهبود می‌یابد. زمانی که نوزاد دو تا سه ماهه می‌شود، هر دو چشم او می‌توانند همزمان بر یک شیء تمرکز کنند. اگر نوزاد شما هنوز در این سن بر تمرکز بر اشیاء مشکل دارد به پزشک مراجعه کنید. 

در هنگام تولد کودک قادر است تاریکی را از روشنایی تشخیص دهد اما نمیتواند طیف کامل رنگها را ببیند. اگر به او الگوی سیاه و سفید یا رنگهایی که با هم کاملاً تمایز دارند نشان دهید احتمالاً او با علاقه واکنش نشان می‌دهد. جالب است اگر به او تصویری با رنگ‌های بسیار نزدیک به هم نشان دهید، او علاقه‌ای نشان نمی‌دهد. 

برای کمک به رشد بینایی کودک به او چیزهای جالب زیادی بدهید که به آن‌ها نگاه کند. در این کار زیاده‌روی نکنید، نگاه کردن به یک چیز در هر مرتبه کافی است. مثلاً در حالی که کودک در تختخواب است، یک آویز تخت موزیکال با رنگ‌های متمایز استفاده کنید تا او را شگفت زده نگه دارید.

 

نوزادان پس از تولد صدای مادر را تشخیص می‌دهند

درک رفتارهای نوزاد

آیا می‌دانستید که کودک شما صداها را از زمانی که در رحم بوده، می‌شنیده است؟ از سه ماهه دوم، کودک شروع به شنیدن صدای شما و صدای اعضای دیگر خانواده می‌کند. وقتی متولد می‌شود، صدای مادرش اولین چیزی است که تشخیص می‌دهد. 

در بیشتر مواقع، کودک تازه متولد شده تا آزمایش‌های شنوایی را پشت سر نگذارد، از بیمارستان خارج نمی‌شود. اگر کودک شما در یک وضعیت غیر بیمارستانی متولد شده است، باید او را برای بررسی شنوایی در ماه اول پس از زایمان نزد متخصص ببرید.

گاهی اوقات، کودک ممکن است با کم شنوایی متولد شود که می‌تواند به‌واسطه عفونت، صداهای بلند، یا آسیب اتفاق افتاده باشد. ممکن است خودتان نتوانید متوجه شوید که او در شنیدن مشکل دارد تا اینکه بزرگ‌تر شود. بهتر است که هر چه سریع‌تر، نوزاد خود را برای ارزیابی و در صورت لزوم درمان، نزد پزشک ببرید. 

برای بیشتر نوزادان، صداهای محیط بلند و واضح هستند. کودک تازه متولد شده ممکن است با صدای بلند جاروبرقی یا صداهای ناگهانی بلند گریه کند. برعکس اگر موسیقی آرام برای او بگذارید، ممکن است آرام شده یا به آرامی با ضرباهنگ موسیقی خود را حرکت دهد. 

اگر چه باید تا چهار یا پنج ماهگی نوزاد صبر کنید تا او در پاسخ به شما، از خودسر و صدا در بیاورد، اما او از همان ابتدای زندگی به شما گوش می‌دهد. باید به نحوه واکنش نوزادتان به صدای خود یا همسرتان توجه کنید. مثلاً اگر نوزاد در گهواره گریه می‌کند، توجه کنید وقتی صدای شما را از نزدیکی می‌شنود، چقدر آرام می‌شود. همچنین باید توجه کنید که هنگامی که شما از تن صدای محبت‌آمیز و آرام کننده استفاده می‌کنید، نوزادتان چگونه توجه نشان می‌دهد. 

پیش از اینکه نوزادتان بتواند صحبت کند، کاملاً پر سر و صدا خواهد بود. گریه او باعث می‌شود نیازهایش برطرف شوند. علاوه بر این، نوزادان عطسه، سکسه، خرناس، و خرخر نیز دارند. همه این صداها زیبا و دلنشین هستند پس تا وقتی که این صداها را می‌شنوید از آن‌ها لذت ببرید.

 

نوزادان عاشق آغوش هستند

درک رفتارهای نوزاد

همه انسان‌ها دوست دارند راحت باشند و نوزادان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حس لامسه به نوزاد چیزهای زیادی در مورد محیط می آموزد. پس از نه ماه در رحم، در حالی که در دریایی از مایع امنیوتیک گرم احاطه شده بودند، حالا در معرض انواع حس‌های جدید قرار می‌گیرند که برخی از آن‌ها ناراحت کننده و برخی دیگر جالب هستند. برای مثال نوزاد شما ممکن است وقتی در معرض جریان تند هوای سرد مقابل صورت خود قرار می‌گیرد خود را جمع کند و گریه کند. یک پتوی نرم و راحت می‌تواند به او حس راحتی و امنیت بدهد. بوسه مادر یا پدر و تکان دادن او باعث می‌شود نوزاد احساس کند با شما ارتباط دارد و احساس امنیت بیشتری پیدا می‌کند. تحقیقات نشان داده است که ارتباط احساسی نزدیک، رشد کودک را تسریع می‌کند. 

در صورتی که هر گونه نگرانی در مورد قدرت بینایی یا شنوایی کودک دارید، تردید نکنید، باید به پزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر مشکل مشخص شود بهتر درمان می‌شود.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040