۵ شهريور ۱۳۹۳

سیتومگالوویروس در دوران بارداری

۵ شهريور ۱۳۹۳ 7156 بازدیدکننده 0 نظر
سیتومگالوویروس در دوران بارداری در این مقاله می خوانید

در این مقاله با یکی از بیماری‌های ویروسی در زمان بارداری با نام سیتومگالوویروس آشنا می‌شوید. ...

سیتومگالوویروس در دوران بارداری

مقدمه 

سیتومگالوویروس، و یا CMV، نوعی از ویروس تبخال است که معمولاً بدون اطلاع قبلی، در کودکان و بزرگسالان سالم می‌آید و می‌رود، اما می‌تواند برای جنین عوارضی ایجاد کند. 

  

این ویروس چقدر متداول است؟

اکثر زنان باردار، در بدن خود CMV دارند (ویروس پس از عفونت اولیه، به‌صورت پنهان در بدن باقی می‌ماند، و می‌تواند در صورت اختلال سیستم ایمنی بدن فعال شود). تنها 2 درصد خانم‌های باردار، برای اولین بار در زمان بارداری دچار CMV می‌شوند و فقط نیمی از آنها قبل از زایمان این ویروس را به فرزند خود منتقل می‌کنند. خوشبختانه فقط یک نوزاد از هر 750 نوزاد، علائم طولانی مدت عفونت را نشان می‌دهد. 

 

سیتومگالوویروس در دوران بارداری

چه کسی بیشتر از همه در معرض خطر است؟

خانم‌های که قبل از بارداری به CMV مبتلا نشده باشند، بیشتر در معرض خطر هستند، اما تشخیص قطعی آن سخت است، برای اینکه به سختی می‌شود CMV را از یک آنفلوآنزا یا سرماخوردگی بد تفکیک کرد. 

 علائم این بیماری شامل تب، تورم غدد لنفاوی، گلو درد، و خستگی عمومی است. 

  

آیا شما باید نگران باشید؟

اگر در دوران بارداری شما،CMV دوباره فعال شود، دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد. احتمال اینکه یک ویروس تکرار شونده CMV، به کودک شما منتقل شود بسیار کم است. با این حال، اگر شما برای اولین بار، در دوران بارداری خود مبتلا به CMV شوید، کودک شما کمی بیشتر در معرض خطر قرار خواهد داشت. اثرات احتمالی CMV بر روی نوزاد، شامل معلولیت های یادگیری، عقب ماندگی ذهنی، و از دست دادن شنوایی یا بینایی پس از زایمان است. CMV که قبل از تولد به کودک منتقل شده باشد، علت اصلی از دست دادن شنوایی در کودکان است. اما حتی اگر شما در دوران بارداری مبتلا به آن شوید، احتمالات قطعاً به نفع شما است. اغلب کودکانی که به CMV آلوده می‌شوند، این وضعیت در اواخر دوران بارداری در آنها اتفاق می‌افتد که ویروس کمترین شانس ایجاد یک آسیب واقعی در آنها را دارد.

  

سیتومگالوویروس در دوران بارداری

کاری که شما می‌توانید انجام دهید: بهترین کاری که می‌توانید برای کودک خود انجام دهید، این است از خود در برابر عفونت محافظت کنید. لیوان‌ها و ظروف خود را از بقیه افراد جدا کنید، مخصوصاً از کودکانتان. هنگامی که کنار بچه‌های کوچک هستید، به یاد داشته باشید که دست‌های خود را کاملاً با آب و صابون در طول روز شست و شو دهید، به ویژه پس از تعویض پوشک و تمیز کردن بینی آنها. اطمینان حاصل کنید که تمام پوشک و بافت آن به درستی دور انداخته شوند.

 

اگر علائم CMV در شما آغاز شد، دکتر شما می‌تواند یک آزمایش خون انجام دهد تا ببیند که آیا آنتی بادی CMV که نشانه‌ای از عفونت است دارید یا خیر. اگر شما آلوده شده باشید، می‌توانید جنین خود را به وسیله آمینوسنتز آزمایش کنید. اگرچه این کار می‌تواند به شما بگوید که آیا عفونت به جنین منتقل شده است یا خیر، ولی نمی‌تواند نتیجه‌ای که عفونت در نوزاد خواهد داشت را پیش بینی کند.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040