۱۵ مرداد ۱۳۹۳

ایمنی نوزادان هنگام خواب

۱۵ مرداد ۱۳۹۳ 5383 بازدیدکننده 0 نظر
ایمنی نوزادان هنگام خواب در این مقاله می خوانید

در این مقاله با نکاتی در مورد ایمنی نوزادان در هنگام خواب آشنا می‌شوید. ...

ایمنی نوزادان هنگام خواب

مقدمه

نوزادان هنگام بیداری و خواب نیازمند مراقبت بسیار هستند. طبق آمار وزارت بهداشت ایالت ویرجینیا در آمریکا، خفگی علت اصلی مرگ و میر در بین شیر خواران، به خصوص در 4 ماه اول است. عمده‌ی این مرگ و میرها هنگامی رخ می‌دهد که کودکان خواب هستند. فراهم آوردن یک محیط امن برای خواب نوزادان، به همه کمک می‌کند که کمی راحت‌تر استراحت کنند.

 

ایمنی نوزادان هنگام خواب

مکان خواب کودک

توصیه‌ی انجمن پزشکی اطفال آمریکا این است که به جای اینکه نوزاد را با خودتان بخوابانید، او را نزدیک تخت خودتان، ولی در جای خودش بخوابانید. این کار تغذیه‌ی کودک را در نیمه شب آسان‌تر می‌کند و ایجاد رشته‌های مهربانی و محبت را بین مادر و نوزاد راحت‌تر می‌کند. بهتر است کودک شما در تختخواب نرده دار و یا در گهواره‌ای بخوابد که از لحاظ ایمنی تضمین شده باشد. این تختخواب باید تشکی سفت و ملافه‌ای کیپ و محکم داشته باشد.

 

خواباندن نوزاد

طبق توصیه‌ی انجمن پزشکی اطفال آمریکا، نوزاد باید هنگام خواب نیمروز یا خواب شب، همیشه به پشت خوابانده شود. نوزادان در گردن خود قدرت لازم برای چرخاندن سر برای تنفس را ندارند، بنابراین آن‌ها را بر روی شکم نخوابانید. توصیه نمی‌شود که کودک به پهلو خوابانده شود، زیرا خطر چرخیدن کودک بر روی شکم را در پی دارد.

 

ایمنی نوزادان هنگام خواب

لباس‌خواب

نباید نوزادان را با پتو بپوشانید. در عوض، یک لباس‌خواب یک تکه به نوزاد بپوشانید. دما را طوری تنظیم کنید که برای یک بزرگ‌سال راحت باشد. اگر کودک شما عرق می‌کند یا به تندی نفس می کشد، یا اگر موهای سرش مرطوب شده یا گونه‌هایش برافروخته، احتمالاً بیش از اندازه گرمش است و لازم است دما را طوری تنظیم کنید که احساس راحتی کند.

 

هشدارها

انجمن پزشکی اطفال آمریکا شما را به شدت از خواباندن کودک به روی سطوح خیلی نرم، مانند تشک آبی، مبل، صندلی یا بالش بر حذر می‌دارد. کودک نباید در تخت یک بزرگ‌سال بخوابد زیرا اگر آن فرد روی کودک غلت بخورد یا اگر کودک بین تختخواب و دیوارگیرکند و یا اگر از تخت به روی توده‌ای لباس یا کیسه‌های پلاستیکی بیفتد ممکن است خفه شود.

در تختخواب کودک، از اسباب بازی، رختخواب نرم، پتو، حیوانات عروسکی که با الیاف پرشده‌اند، و لحاف پراستفاده نکنید، زیرا ممکن است صورت کودک را پوشانده و او را خفه کنند. تخت کودک باید همیشه در محیطی عاری از دود باشد.

 

ایمنی نوزادان هنگام خواب

سالم نگه داشتن کودک

توصیه می‌شود که با پرستاران کودک و یا هرکسی که از کودک شما نگهداری می‌کند صحبت کنید تا بدانند که چگونه کودک شما را چگونه بدون خطر بخوابانند. طبق انجمن پزشکی اطفال آمریکا، حدود یک پنجم مرگ و میر کودکان هنگامی رخ می‌دهد که پرستاری که از کودک مراقبت می‌کند، او را به روی شکم می‌خواباند، در حالی که کودک در خانه به خوابیدن به پشت عادت کرده است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040