۵ شهريور ۱۳۹۲

روش درست کردن سرم خوراکی (ORS)

۵ شهريور ۱۳۹۲ 11395 بازدیدکننده 2 نظر
روش درست کردن سرم خوراکی (ORS) در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما می توانید با سرم های خوراکی که می توانند مایعات مورد نیاز به بدن را در زمان از دست رفتن آب بدن تامین کنند و طرز تهیه آن آشنا شوید ...

روش درست کردن سرم خوراکی (ORS)

مقدمه

سرم های نمکی خوراکی (ORS) نوشیدنی خاص از ترکیب نمک‌های خشک هستند . وقتی با آب پاک به درستی ترکیب شوند , این سرم ها می‌توانند وقتی که مایعات بدن به علت اسهال از بین رفته‌اند، به بدن آب کافی برسانند . یک کودک که دچار اسهال شده هیچ‌گاه نباید قرص یا آنتی‌بیوتیک یا هر داروی دیگری مصرف کند، مگر اینکه این‌ها توسط یک پزشک متخصص یا یک مسئول بهداشت مجرب تجویز شوند . بهترین درمان برای اسهال , نوشیدن مایعات زیاد و سرم های خوراکی که به درستی با آب ترکیب‌شده باشند است .

 

گام ها

مقدار مورد نیاز نمک آبی خوراکی (ORS) خریداری کنید. در بسیاری از کشورها , بسته‌های (ORS) در مراکز سلامت , داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها قابل تهیه است .

 

طرز تهیه سرم های خوراکی

 

محتویات بسته‌های نمک آبی خوراکی (ORS) را در یک ظرف تمیز بریزید . بسته را برای دستورالعمل‌های گفته‌شده بررسی کنید و مقدار مناسب آب تمیز به آن اضافه کنید . مقدار کم آب می‌تواند اسهال را بدتر کند .

 

طرز تهیه سرم های خوراکی

فقط آب اضافه کنید . (ORS) را با شیر , سوپ , آب میوه یا نوشیدنی‌های دیگر مخلوط نکنید . شکر اضافه نکنید .

 

طرز تهیه سرم های خوراکی

خوب هم بزنید و بعد با فنجانی تمیز آن را به کودک بدهید . از بطری استفاده نکنید .

 

طرز تهیه سرم های خوراکی

 اگر نمک آبی خوراکی (ORS) آماده نمی‌توانید تهیه کنید، یک روش جایگزین برای درست کردن آن وجود دارد. شما به نمک , شکر , و آب تمیز نیاز دارید . 6 قاشق چای‌خوری شکر و نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیتر آب تمیز مخلوط ‌کنید .

 

طرز تهیه سرم های خوراکی

اجازه دهید تا شکر و نمک حل شوند .

 

طرز تهیه سرم های خوراکی

خیلی مراقب باشید که مقدارهای صحیحی مخلوط کنید , چون مقدار زیاد شکر می‌تواند اسهال را بدتر کند و همین طور نمک زیاد , بسیار برای کودک مضر است . اگر مخلوط یک مقدار رقیق باشد، هیچ ضرری به کودک نرسانده و تأثیرگذاری آن هم خیلی متفاوت نخواهد بود.

 

طرز تهیه سرم های خوراکی

نکات

اسهال معمولاً 3 یا 4 روز طول می‌کشد . خطر واقعی از دست رفتن مایعات و مواد معدنی از بدن کودک است که می‌تواند منجر به کم آبی و سوءتغذیه شود .کودک 2 ساله یا بزرگ تر به حداقل نصف یک فنجان بزرگ از این سرم خوراکی بعد از هر بیرون روی و اسهال نیاز دارد .کودک زیر 2 سال به حداقل یک چهارم یک فنجان بزرگ نیاز دارد .کودک را تشویق کنید که تا جایی که می‌تواند بنوشد .

 

هشدار ها

همیشه مطمئن شوید که آبی که استفاده می‌کنید از هر آلودگی پاک است .اگر اسهال بعد از یک هفته خوب نشد , با یک پزشک متخصص مشورت کنید  .

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040