۳۱ تير ۱۳۹۷

نکاتی برای خرید فرش

۳۱ تير ۱۳۹۷ 1691 بازدیدکننده 0 نظر
نکاتی برای خرید فرش در این مقاله می خوانید

فرش خانه چیزی است که هزینه‌ی نسبتاً بالایی داشته و برای چند سال با شما خواهد بود. پس در انتخاب آن باید دقت داشته باشید.   ...

نکاتی برای خرید فرش

رفو شدگی و پوسیدگی

اغلب جاهایی که رفو شده‌اند زبرتر می‌باشند و می‌توان با کمی دقت سوزن خوردگی را تشخیص داد. برای تشخیص رفو بهتر است به پشت فرش نگاه کنید. ارتفاع پرزهای فرش در تمامی نواحی باید یکسان بوده و نباید موج داشته باشند. شستشوی نامناسب فرش می‌تواند باعث نامنظم شدن پرزها شود.

 

 

تراکم و طرح

مهم‌ترین نکته بافت فرش است. باید برای بررسی بافت پشت فرش را نگاه کنید زیرا کیفیت آن را بهتر نشان می‌دهد. مثلاً نحوه تراکم و کوبیدگی پودها، تعداد گره‌ها، یکنواختی طرح و ...  در پشت بهتر قابل‌تشخیص‌اند. در مورد فرش‌های یک پوده باید بدانید پود فرش به چشم نمی‌آید و این برای فرش‌های دو پوده و بیشتر است. با بیشتر کوبیده شدن ردیف‌های فرش پودها کمتر دیده خواهند شد.

 

 

کیفیت پرزها

فرش‌های بادوام پرزهایی ضخیم، درخشان و انعطاف‌پذیر دارند. فرش‌های دارای پرز نرم کمتر ماندگار بوده و بیشتر گردوخاک را جذب می‌کنند. همچنین این فرش‌ها مانند آن‌هایی که پرزهای خشن دارند تمیز نمی‌شوند.

 

 

طرح و اندازه فرش

اگر دیدید در قسمت بالا و پایین فرش دستبافت چند سانتی‌متر اختلاف در ابعاد وجود دارد باید بدانید این طبیعی است. اما در مورد قالیچه‌های کوچک کمی اختلاف بیشتر ابعاد ایراد فرش است. با تا کردن فرش از وسط باید تقارن داشته باشد. همچنین نسبت به تقارن رنگ و اشکال نیز دقت داشته باشید. نباید اشکال فرش هیچ‌کدام تمام نشده باشند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040