۳ دي ۱۳۹۶

جشن یلدا در کشورهای دیگر

۳ دي ۱۳۹۶ 2093 بازدیدکننده 0 نظر
جشن یلدا در کشورهای دیگر در این مقاله می خوانید

یلدا آخرین شب پاییز است و همه آن را جشن می‌گیرند. اما شاید جالب باشد بدانید در بعضی کشورهای دیگر نیز مانند ایران جشن یلدا دارند. ...

جشن یلدا در کشورهای دیگر

پاکستان

در پاکستان از گذشته یلدا با دعا و نیایش همراه بوده است. در این شب مردان به حمام زمستانی می‌روند. اما این حمام باید ایستاده بوده و از صبح تا عصر آخرین روز از پاییز انجام شود. مردان باید زمانی که روی سر خود آب می‌ریزند نانی در دستشان داشته باشند. جشن بعد از حمام آغازشده و با آتش‌بازی و شامی لذیذ به نام شکمچه بز همراه است.

 

 

افغانستان

یلدا در این کشور مشابه ایران است. سفره مخصوص یلدا چیده شده و پر از آجیل و میوه می‌شود. دو بخش اصلی سفره هندوانه و انار است و سرخی آن نمادی از خوشید می‌باشد. این شب همه اطراف بزرگان بوده و شاد هستند.

 

 

شرق آسیا

یلدا در اینجا یعنی نان برنجی‌هایی بی‌نظیر. این شب در شرق آسیا برای مردم اهمیت زیادی داشته و با مراسم خاص برگزار می‌شود. حتماً در این شب همه در کنار خانواده هستند. در چین برای یلدا مراسم جالبی است. آن‌ها دور هم جمع شده و نوعی چای مخصوص با نان برنجی می‌خورند. در کره اطراف خانه‌ها آب می‌ریزند تا شر و بدی‌ها را از خود دور سازند. چینی‌ها به افسانه‌ای قدیمی باور دارند که در این شب یک شکارچی به خانه‌های روستایی می‌رود تا بتوانند در زمستان غذا پیدا کنند.

 

 

اسکاتلند

مراسم یلدا در اسکاتلند شبیه به چهارشنبه‌سوری ماست. با رسیدن شب یک نفر که باید موهایی سیاه و بلند داشته باشد به جلوی در خانه‌ی همسایه‌ها می‌رود تا خوراکی‌های لذیذ بگیرد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040