۷ اسفند ۱۳۹۵

چرا گیاهان خانگی خشک می شوند

۷ اسفند ۱۳۹۵ 3148 بازدیدکننده 1 نظر
چرا گیاهان خانگی خشک می شوند در این مقاله می خوانید

گیاهان خانگی تقریباً قابل پیش‌بینی‌اند و بر اساس گونه‌ی گیاهی مراقبت خاصی نیاز دارند. اغلب تلفات این گیاهان بر اثر برخی فاکتورهای خاص ایجاد می‌شود. ...

چرا گیاهان خانگی خشک می شوند

آب زیاد

نه تنها این امر ممکن است اتفاق بیفتد بلکه بسیار متداول می‌باشد که برخی افراد به گیاهان خود بیش‌ازحد آب می‌دهند. در حقیقت گیاهان کمی هستند که بتوانند در گلدان آبیاری روزانه را تحمل کنند. بهتر است تا زمانی صبر کنید که خاک گلدان تقریباً خشک به نظر برسد. همچنین می‌توانید مراقب علائم تشنگی در گیاه خود باشید، از جمله افتادن یا پژمردگی برگ‌ها. در کل نباید تا زمان نیاز به گیاه آب بدهید.

 

زه کشی نامناسب گلدان

این مورد اولین تأثیر آب دادن زیاد است. آب دادن به گیاه و زه کشی مناسب برای خروج آب از گلدان به یکدیگر مرتبط‌اند و جای شکی نیست که زه کشی نامناسب باعث خراب شدن بسیاری از گل‌ها خواهد شد. گلدان‌های بدون زه کشی باعث مسدود شدن ریشه‌ی گیاه شده و یا خاک‌های قدیمی باعث ماندن آب در ته گلدان می‌شوند. نتیجه این است که ریشه‌ی گیاه در آب مانده و شرایط مناسبی برای فساد ریشه ایجاد می‌شود. برخی افراد آن‌قدر به گیاه آب می‌دهند که آب داخل زیرگلدانی می‌رود اما آب آن را خارج نمی‌کنند و در نتیجه گیاه به تدریج در حوضچه‌ای از آب قرار خواهد گرفت. این عامل دیگری برای فساد ریشه خواهد بود. به عنوان یک قانون کلی هرچه تخلیه آب گلدان بهتر باشد برای گیاه بهتر است. در این شرایط بیشتر می‌توانید به گیاه آب دهید و احتمال آسیب به آن بر اثر زیاد بودن آب کاهش خواهد یافت.

 

عوض نکردن گلدان

بسیار متداول است که صاحب یک گیاه آن را برای یک یا دو سال دارد و گیاه او بسیار عالی و سرحال دیده می‌شود. ناگهان این فرد از شروع خرابی گیاه بدون دلیلی متعجب خواهد شد. در بیشتر موارد علت این امر محدود شدن ریشه‌ی گیاه است که باعث می‌شود دیگر به اندازه‌ی کافی مواد غذایی از خاک به آن نرسد. همه‌ی گیاهان لازم نیست هرساله گلدانشان عوض شود اما باید محدود شدن ریشه در گلدان را چک کنید.

 

خاک قدیمی گلدان

این موضوع با عوض نکردن گلدان در ارتباط است. اغلب خاک‌های گلدان از کود گیاهی تهیه‌شده‌اند که به مرور زمان تجزیه شده و اسیدی‌تر می‌شود. با تجزیه‌ی کود گیاهی، برای آب و اکسیژن سخت‌تر می‌شود تا خود را به همه‌ی نقاط ریشه برسانند. در نتیجه اگر تغییری ایجاد نشود گیاه به تدریج دچار قحطی شده و از بین می‌رود. بهترین راه‌حل برای این مشکل عوض کردن خاک در زمان لازم است. اگر گیاهتان خیلی قدیمی است آن را کمی هرس کنید.

 

آب ناکافی

اغلب این مشکل بر اثر بی‌توجهی و فراموش‌کاری شما ایجاد می‌شود. اغلب افراد گیاهان خود را بر اثر کمبود آب و بی‌توجهی از دست می‌دهند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040