۲۶ خرداد ۱۳۹۵

11 آسیبی که لوازم آرایشی به چشم شما می زند

۲۶ خرداد ۱۳۹۵ 3183 بازدیدکننده 0 نظر
11 آسیبی که لوازم آرایشی به چشم شما می زند در این مقاله می خوانید

فرصت را از دست ندهید، هیچ‌وقت دیر نیست. نگاهی به نکات زیر بیندازید تا متوجه خطرات لوازم‌آرایشی برای چشمان خود شوید. ...

11 آسیبی که لوازم آرایشی به چشم شما می زند

نشستن دست‌ها

ضرر لوازم آرایشی

شما با دست‌های خود همه‌چیز را برمی‌دارید، بنابراین باکتری‌ها همیشه روی دستان شما هستند. اگر دست‌های خود را نشویید باکتری‌ها را از آن‌ها روی لوازم‌آرایشی یا چشمان خود منتقل خواهید کرد. با این کار همیشه خطر عفونت و حساسیت در چشم وجود خواهد داشت.

 

استفاده از ریمل‌های قدیمی

ضرر لوازم آرایشی

پس از شش ماه ریمل خود را دور بیندازید زیرا خشک‌شده و دیگر پوشش خوبی نخواهد داشت، همچنین ممکن است پوسته شده و داخل چشم بریزد و عفونت ایجاد کند. در موارد نادر زنان ممکن است بر اثر استفاده از لوازم‌آرایشی قدیمی موقتاً یا دائماً بینایی خود را از دست دهند.

 

نگه‌داشتن لوازم‌آرایشی در گرما

ضرر لوازم آرایشی

لوازم‌آرایشی خود را در مکان‌های گرم نگذارید، مانند داخل کیف یا داشبورد ماشین در روزهای گرم. همه‌ی لوازم‌های آرایشی، ازجمله ریمل و سایه، می‌توانند در خود باکتری رشد دهند، خصوصاً در دمای بالا. گرما مواد نگه‌دارنده‌ای که مانع باکتری‌ها هستند را از بین می‌برد، پس باکتری‌ها به‌راحتی رشد خواهند کرد. بهتر است لوازم‌آرایشی را دور از حرارت و گرما نگه‌دارید.

 

ترکیب لوازم‌آرایشی

ضرر لوازم آرایشی

هیچ‌گاه خط لب را به چشم‌های خود نزنید. تنها لوازم‌آرایش را برای جای خود استفاده کنید. مشکل باکتری‌هاست. باکتری‌های بزاق دهان و لب‌ها با باکتری‌های اطراف و داخل چشم‌ها متفاوت‌اند. باوجودی که باکتری‌های لب داخل خود دهان عفونتی ایجاد نمی‌کنند اما می‌توانند باعث عفونت در چشم‌ها شوند.

 

استفاده نامناسب از خط چشم

ضرر لوازم آرایشی

خط چشم را به حاشیه‌ی چشم‌های خود نزنید، جایی که پلک قرار دارد و اطراف سطح چشم را گرفته است. اطراف چشم منافذ بسیار ریزی دارد که غدد عروقی هستند و می‌تواند بر اثر پوشیده شدن با یک لایه‌ی روغنی یا مومی از لوازم‌آرایشی مسدود شود. نتیجه‌ی آن بروز عفونت بر اثر مسدود شدن غدد است و یا التهاب در پلک و یا بیماری‌های پلک. از علائم این بیماری‌ها خارش، سوزش و قرمزی در چشم خواهد بود. همچنین اگر یک مداد کند خیلی محکم داخل چشم کشیده شود می‌تواند خراش ایجاد کند.

 

عدم توجه به عفونت یا حساسیت‌های چشم

ضرر لوازم آرایشی

اگر نشانه‌های عفونت را دارید نزد پزشک بروید، مانند تورم پلک، ترشحات از چشم، التهاب بخش سفید چشم و ... تا زمانی که چشمتان عفونت دارد از لوازم‌آرایشی استفاده نکنید. اگر حساسیت یا عفونت چشم دارید باکتری‌ها را به لوازم‌آرایشی خود منتقل خواهید کرد و زمانی که دوباره از آن‌ها استفاده کنید بار دیگر خودتان را گرفتار عفونت خواهید کرد. پس از تمام شدن عفونت برای جلوگیری از ابتلای دوباره تمامی برس های آرایشی خود را بشویید. مدادهای چشم را بتراشید تا باکتری‌های نوک آن از بین بروند. در مورد ریمل باید به سراغ یک ریمل جدید بروید.

 

استفاده از ریمل اشتباه

ضرر لوازم آرایشی

از ریمل‌های ضدآب استفاده نکنید زیرا پاک کردن آن‌ها سخت است. شما باید ریمل ملایمی داشته باشید که پوشش خوبی بدهد. اگر ریمل شما بیش‌ازحد پر و پوسته‌پوسته باشد ممکن است ذرات ریز آن وارد چشم شده و حساسیت ایجاد کند. برخی ریمل‌ها دارای مواد شیمیایی خاصی مانند پارابن ها هستند که می‌تواند باعث یک مشکل دردناک در قرنیه شوند.

 

استفاده از برس های غیربهداشتی

ضرر لوازم آرایشی

تمامی برس ها و قلم‌موهای خود را تمیز نگه‌دارید تا گردوخاک یا ذرات لوازم‌آرایشی روی آن جمع نشوند. در غیر این صورت خطر عفونت وجود دارد. ذرات لوازم‌آرایشی ممکن است در چشم شما ریخته و باعث بروز حساسیت‌ها و قرمزی چشم شوند. اگر سطح چشم توسط مداد آرایشی یا ذرات روی برس خراش بردارد خطر  عفونت‌های شدیدی وجود دارد که دید فرد را تهدید می‌کنند.

 

استفاده‌ی مشترک از لوازم‌آرایشی

ضرر لوازم آرایشی

اگر به فکر به اشتراک گذاشتن وسایل خود هستید جرم‌ها را با هم شریک نشوید، این کاری است که زمان قرض دادن لوازم‌آرایشی خود انجام می‌دهید. زمانی که شما لوازم‌آرایشی خود را به فرد دیگری می‌دهید درواقع باکتری‌ها روی آن را هم داده‌اید. این باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت یا حداقل کمی قرمزی در چشم شوند. خطر اصلی انتقال میکروب‌های ورم ملتحمه یا چشم صورتی است، عفونت لایه‌ای که پلک را گرفته و بخش سفید کره‌ی چشم را پوشانده است.

 

گذاشتن لنز پس از آرایش کردن

ضرر لوازم آرایشی

لنز خود را قبل از آرایش کردن و بعد از زدن عطر، ضد آفتاب و اسپری‌های مو در چشم بگذارید. در غیر این صورت مواد آرایشی رو یا زیر لنزها رفته و بعد از گذاشتن لنز همراه با آن داخل چشم می‌رود. لنزهای تماسی نرم قدرت جذب بالایی دارند و هر ماده‌ی ریزی در اطراف به سطح آن‌ها می‌چسبد.

 

رانندگی و آرایش کردن

ضرر لوازم آرایشی

اگر همیشه در ماشین آرایش می‌کنید به این نکته دقت داشته باشید: حتی اگر ماشین شما ایستاده باشد ممکن است کسی از پشت به ماشین بزند و شما چشمتان را با خط چشم یا ریمل آسیب‌ بزنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040