۱۵ بهمن ۱۳۹۴

انواع تتو، خطرات و مراقبت ها

۱۵ بهمن ۱۳۹۴ 4766 بازدیدکننده 0 نظر
انواع تتو، خطرات و مراقبت ها در این مقاله می خوانید

به دنبال تتو برای خودتان هستید؟ در این مقاله می‌خوانید که چرا مردم به دنبال تتو می‌روند و اینکه این کار چه خطراتی در پی دارد؟ آیا اگر نظرتان تغییر کرد راه‌حلی دارید؟ ...

انواع تتو، خطرات و مراقبت ها

انواع مختلف تتو یا خال‌کوبی

تتو معمولی

انواع تتو

هر فردی می‌تواند با ضربه زدن توسط یک سوزن جوهر یا رنگ موردنظر را زیر پوست شما وارد کند. این تتوهای خانگی به هنرمندی تتوهای افراد حرفه‌ای نیستند. به دلیل اینکه تتوها در محیط‌های تمیز انجام نمی‌شوند خطر عفونت در آن‌ها بیشتر است.

 

تتوی سنتی

انواع تتو

فرهنگ‌های مختلف تتوهای سنتی مخصوص خود را دارند. این تتوها راه مشخصی برای یک هدف خاص بوده و موضوع مشخصی را نشان می‌دهند. این تتوها می‌تواند برای مراسم‌های سنتی و یا برای زیبایی انجام‌شده باشد.

 

تتوهای حرفه‌ای

انواع تتو

این تتوها توسط هنرمندان حرفه‌ای و با استفاده از ماشین تتو انجام می‌شود. این همان چیزی است که اغلب افراد آن را ترجیح می‌دهند.

 

تتوهای زیبایی

انواع تتو

تتوها همیشه یک طرح یا یک پیام نیستند. گاهی از تتو برای آرایش دائمی استفاده می‌شود. بعضی افراد خط چشم، خط لب، رژلب، رژگونه، سایه و یا حتی مو برای خود تتو می‌کنند. ازآنجایی‌که به‌مرورزمان تتوها کمرنگ می‌شوند باید با گذشت زمان دوباره به محل تتو جوهر زد تا رنگ آن تازه شود.

 

تتوهای پزشکی

انواع تتو

برخی افراد بنا به شرایط خاص پزشکی تتو می‌کنند. فردی که یک بیماری شدید مانند دیابت دارد ممکن است از تتو استفاده کند تا در شرایط پزشکی با کمک آن به پزشکان اطلاع‌رسانی شود. اگر بیش از یک‌بار پرتودرمانی داشته باشید پزشک ممکن است از تتو برای نشان دادن محل استفاده کند.

 

چرا تتو؟

تتو

بیشتر افراد به یک یا دو دلیل تتو انجام می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند خودشان را خاص و تک کنند و یا اینکه می‌خواهند نشان دهند به یک گروه تعلق دارند.

 

انتخاب محیط ایمن برای تتو

بهداشت تتو

تتوی دائمی نیاز به سوراخ شدن پوست و تماس با خون و مایعات بدن دارد. به همین دلیل باید مطمئن شوید محیط به‌اندازه‌ی مطب یک پزشک تمیز است. ( سرویس بهداشتی را نیز چک کنید ) باید چک کنید فرد تتوکار گواهینامه‌ی این کار را داشته باشد. تتو باید در محیطی جدا انجام شود. باید سطح کار تمیز و محکم بوده و هیچ‌چیزی که آلودگی به محیط اضافه کند در آن قرار نداشته باشد.

 

نکات ایمنی در تتو

نکات ایمنی در تتو

قبل از تتو الکل ننوشید و دارو نخورید، خصوصاً آسپیرین.

 

اگر بیمار هستید تتو نکنید.

 

مطمئن شوید تمامی سوزن‌ها یک‌بارمصرف و استریل هستند.

 

باید تتوکار ابزاری برای ضدعفونی کردن وسایل کار خود پس از هربار استفاده داشته باشد.

 

تتوکار باید دست‌های خود را شسته و دستکش استریل داشته باشد. افراد زیادی هستند که در مورد چگونگی عدم انتقال بیماری از طریق خون آموزش ندیده‌اند.

 

مطمئن شوید محیط کار تمیز است.

 

درباره‌ی همه‌ی وسایل مورداستفاده در تتو اطلاعات کسب کنید. از جمله رنگ مورد استفاده که به آن رنگ‌دانه نیز می‌گویند. نام سازنده و شماره سری ساخت آن را چک کنید.

 

توصیه‌های فرد برای بهبودی پس از تتو را رعایت کنید. مثلاً ممکن است به شما گفته شود از یک پماد برای مبارزه با جرم و آلودگی استفاده کنید.

 

خطرهای تتو

عفونت

خطرهای تتو

هر نوع تتو خطراتی برای سلامت فرد دارد. بدترین آن‌ها عفونت‌های خطرناک است مانند HIV یا هپاتیت C از طریق سوزن‌های آلوده. همچنین ممکن است به عفونت‌هایی مانند زرد زخم یا ام‌آراس‌ای ( مرسا ) مبتلا شوید، و یا سلولیت، یک عفونت پوستی عمیق.

 

واکنش آلرژیک

خطرهای تتو

برخی افراد به جوهر تتو حساسیت دارند. این اتفاق اغلب در رنگ قرمز می‌افتد. در تصویر زنی نشان داده‌شده است که بر اثر استفاده از رنگ قرمز در تتوی رژ لب دچار واکنش آلرژیک شده است. یک واکنش بد به رنگ یا فلزات مورداستفاده می‌تواند باعث جراحت بافت و یا تورم و خارش شود.

 

پاک کردن تتو

پاک کردن تتو

از تتوی خودتان خسته شده‌اید؟ می‌توانید آن را پاک‌کنید. نتیجه‌ی کار خوب خواهد بود و اگر رنگ تتو سیاه باشد نتیجه‌ی آن بهتر خواهد شد. توقع نداشته باشید پوستتان مانند حالت قبل از تتو شود.

 

حتی تتوهای موقت نیز خطردارند

تتو موقت

شما می‌توانید با استفاده از تتوهای کوتاه‌مدت با حنا روی پوست از یک تتوی دائمی خودداری کنید. بااین‌وجود مراقب باشید، حتی تتوهای موقت نیز می‌توانند واکنش آلرژیک داشته باشند. گیاه قرمز مایل به قهوه‌ای حنا توسط FDA تنها برای رنگ مو تأییدشده است، نه طراحی روی پوست.

از حنای سیاه یا آبی استفاده نکنید. این رنگ می‌تواند از قطران زغال‌سنگ تهیه‌شده باشد که اغلب باعث واکنش‌های آلرژیک شدید می‌شود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040