۴ آذر ۱۳۹۴

چه زمانی ترازویتان به شما دروغ می گوید؟

۴ آذر ۱۳۹۴ 2675 بازدیدکننده 0 نظر
چه زمانی ترازویتان به شما دروغ می گوید؟ در این مقاله می خوانید

بسیاری از مردم برایشان دشوار است که ترازو را کاملاً کنار بگذارند، این خوب است. اما باید بدانید همیشه ترازوی شما عدد درستی را نشان نمی‌دهد. ...

چه زمانی ترازویتان به شما دروغ می گوید؟

درست پس از خوردن غذا

عوامل موثر بر وزن

شما غذاخورده‌اید و حالا ترازو به شما نشان می‌دهد که دو کیلو وزنتان زیاد شده است. اما در حقیقت با خوردن یک وعده‌غذا چربی بدن شما اضافه نشده است. بیشتر به نظر می‌رسد حجم خون شما بر اثر غذایی که خورده‌اید زیاد شده می‌باشد. وزن غذایی که هنوز در معده و دستگاه گوارش مانده است نیز اضافه می‌شود. از طرف دیگر سدیم زیاد می‌تواند باعث ماندن مایعات در بدن شود. معنی عدد ترازو این نیست که غذایی که خورده‌اید واقعاً یک اضافه‌وزن حقیقی و دائمی همراه داشته است.

 

در اولین روزهای رژیم غذایی یا برنامه‌ی ورزشی جدید

عوامل موثر بر وزن

زمانی که شروع به ورزش و یا خوردن سالم می‌کنید مرتباً روی ترازو می‌روید تا تغییر وزن خود را ببینید. شما شاهد کاهش وزن زیادی خواهید بود که می‌تواند به شما انگیزه‌ی زیادی دهد. اما زمانی که پس از چند هفته از آغاز برنامه‌ی جدید کاهش آن اعداد کند شد ناامید نشوید.

یک کاهش وزن سریع در اولین هفته‌های هر برنامه‌ی کاهش وزن طبیعی است. زمانی که کالری غذا کاهش می‌یابد بدن انرژی موردنیاز خود را با آزاد کردن ذخیره‌ی گلیکوژن تأمین می‌کند، نوعی کربوهیدرات که در ماهیچه‌ها و کبد یافت می‌شود. گلیکوژن داخل آب نگهداری می‌شود بنابراین با سوختن آن برای تأمین انرژی، آب نیز آزاد می‌شود. نتیجه‌ی آن کاهش وزن قابل‌توجهی است که بیشتر برای از دست دادن آب است ( نه چربی بدن )

 

پس از ورزش

عوامل موثر بر وزن

یک ساعت روی تردمیل دویده‌اید، بعد سریعاً به سراغ ترازو می‌روید تا ببینید چقدر چربی سوزانده‌اید اما باید بدانید چربی بلافاصله نمی‌سوزد. هرگونه تغییر وزنی که شما می‌بینید به خاطر از دست دادن آب براثر تعریق در ورزش است که بلافاصله پس از آب‌رسانی به بدن برمی‌گردد. به همین دلیل برای رسیدن به یک عدد مطمئن بهتر است همیشه در یک‌زمان از روز خودتان را وزن کنید ( نه هرروز )

 

پس از نوشیدن مایعات زیاد

عوامل موثر بر وزن

همان‌طور که بر اثر تعریق متوجه کاهش وزن در ترازو می‌شوید باید بدانید با نوشیدن مایعات حجم آب بدن شما زیاد می‌شود. یک لیوان آب 450 گرمی باعث 450 گرم افزایش وزن خواهد شد. بدن این آب را دفع خواهد کرد اما بلافاصله پس از نوشیدن روی وزن شما خود را نشان خواهد داد.

 

قبل از رفتن به رختخواب

عوامل موثر بر وزن

اولین کاری که پس از بیدار شدن انجام می‌دهید وزن کردن خودتان است. اما قبل از رفتن به رختخواب در شب نیز دوست دارید خودتان را وزن کنید تا ببینید از وزن شما امروز چیزی کم شده است یا خیر. اما این کار را نکنید. اگر می‌بینید وزنتان مقداری از وزن صبح کمتر یا بیشتر است باید بدانید وزن ناگهانی تغییر نمی‌کند. بلکه بستگی به آخرین وعده‌ی غذای شما، آخرین ورزش و نوشیدن مایعات دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود همیشه در یک روز از هفته، در همان زمان، با پوشیدن همان لباس‌ها و استفاده از همان ترازو خودتان را وزن کنید تا در حد ممکن تصویری واقعی و صحیح از وزن خود به دست آورید.

 

پس از تولد نوزاد جدید

عوامل موثر بر وزن

به‌تازگی نوزاد زیبای 4 کیلویی شما به دنیا آمده است، بنابراین زمانی که روی ترازو می‌روید انتظار دارید شاهد یک کاهش وزن زیاد باشید. اما با دیدن عدد ترازو ناامید می‌شوید. زمانی که به نوزاد، جفت، حجم خون و مایع آمنیوتیک فکر می‌کنید انتظار دارید در یک هفته حدود 7 کیلو از وزنتان کم شود، اما اگر تغییری سریع مشاهده نکردید ناامید نشوید. باوجودی که وزن کودک و آب ممکن است سریعاً کم شود اما به یاد داشته باشید که بقیه‌ی اضافه‌وزن شما در طول بارداری بوده است. به‌جای فکر کردن روی کاهش وزن به تغذیه‌ی صحیح، استراحت کافی و لذت از نوزاد جدید خود فکر کنید.  

 

در زمان قاعدگی

عوامل موثر بر وزن

برای خانم‌ها این اتفاق تلخی است. تغییراتی که در طول قاعدگی در بدن شما اتفاق می‌افتد باعث می‌شود وزن بدن در دوران قاعدگی، تخمک‌گذاری، مرحله‌ی فولیکولی و سندروم پیش از قاعدگی مرتباً تا یک کیلوگرم نوسان داشته باشد. نگران چند گرم تغییر نباشید. این نوع افزایش وزن می‌آید و می‌رود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040