۱۳ آبان ۱۳۹۴

8 تکنیک آسان مدیتیشن برای تمرکز ذهنی

۱۳ آبان ۱۳۹۴ 12016 بازدیدکننده 3409 نظر
8 تکنیک آسان مدیتیشن برای تمرکز ذهنی در این مقاله می خوانید

تمرین مستمر تکنیک‌های تمرکز حواس می‌تواند تأثیر استرس روی مغز را کم کرده، کیفیت خواب را بهتر کرده، دقت را زیاد نموده و باعث سلامت روحی و فیزیکی شود. ...

8 تکنیک آسان مدیتیشن برای تمرکز ذهنی

دست‌ها را محکم نگه‌داشته، سپس بازکنید.

تمرکز ذهنی

محکم دست‌های خود را مشت کرده و تا بیست بشمارید. سپس آن‌ها را بازکنید. تمام تمرکز خود را روی حسی متمرکز کنید که در دست‌هایتان جریان دارد. تا جایی که می‌توانید سعی کنید تمرکز را حفظ کنید. این کار را چند بار تکرار کرده و متوجه می‌شوید ذهن شما چقدر متمرکز می‌ماند و چقدر احساس آرامش خواهید کرد. این کار را می‌توان در هر زمان و هرجایی انجام داد – تنها چیزی که نیاز دارید ذهن و دست‌های شماست.

 

روی چیزی خاص تمرکز کنید

تمرکز ذهنی

هر چیزی که در میدان دید شماست را برای تمرکز انتخاب کنید. بنشینید و با دقت به آن نگاه کنید. ساده‌ترین چیزها برای این کار حیوانات، کودکان، درختان و ابرها هستند. اگر در طبیعت نیستید نگاه به شعله‌ی یک شمع انتخاب خوبی برای هیپنوتیزم و گم‌شدن در لحظه است. به‌جای استفاده از ذهن خود برای نظر دادن و دسته‌بندی آن شی‌ء به‌سادگی روی آن تمرکز کنید.

 

به موسیقی گوش دهید.

تمرکز ذهنی

یک موسیقی پخش‌کنید و به آن گوش دهید. برای خودتان بنویسید این آهنگ از لحاظ روحی شما را کجا می‌برد، چه حسی در شما ایجاد می‌کند، رنگ‌هایی که در ذهن شما می‌آید و خاطراتی که به یاد می‌آورید. گوش دادن به موسیقی‌های بدون کلام نیز مفید است زیرا بخشی از مغز که در تلاش برای کشف، ترجمه و تشخیص لغات است را خاموش می‌کند. این کار کمک می‌کند به‌جای لیست خرید، قبض‌ها و کارهایتان تنها روی آهنگ متمرکز بمانید.

 

حس بویایی خود را درگیر کنید

تمرکز ذهنی

چیزی با بوی قوی مانند دانه‌های قهوه، اسطوخودوس یا سیر را برداشته و سعی کنید روی رایحه‌ی آن متمرکز بمانید. آیا این رایحه خاطره‌ای را برای شما زنده می‌کند؟ حس خاصی در شما ایجاد می‌کند؟ این کار کمک می‌کند ذهن شما روی رایحه متمرکز بماند. دانشمندان می‌گویند استفاده از رایحه‌درمانی استرس در بدن را کاهش می‌دهد.

 

تجربه‌ی طعم‌ها با روش‌هایی جدید

تمرکز ذهنی

از یک‌تکه یخ، کمی شکلات یا نعناع استفاده کنید. آن را در دهان خود گذاشته و کاملاً تمرکز خود را روی حسی که برای شما ایجاد کرده و طعم آن روی زبانتان بگذارید. وقتی آن را می‌جوید چه حسی دارید؟ زمان بلعیدن چطور؟ وقتی در دهانتان ذوب می‌شود چه حسی خواهید داشت؟ می‌توانید این کار را در مورد وعده‌های غذایی خود تکرار کنید. به‌جای اینکه جلو تلویزیون نشسته و غذا بخورید یا با دیگران در حین غذا خوردن صحبت کنید درجایی ساکت نشسته و با تمرکز روی هر لقمه به‌آرامی غذای خود را بخورید. به‌کارگیری این روش از خوردن استرس را کم کرده، سطح رضایت از زندگی را بالابرده و حتی به کاهش وزن شما کمک می‌کند.

 

روی صدای نفس کشیدن خود تمرکز کنید

تمرکز ذهنی

یک‌تکه پنبه یا گوش‌گیر درون گوش خود قرار دهید ( دقت کنید آن‌ها را زیاد داخل گوش هل ندهید ) تا حجم صدای تنفس بالاتر برود. زمانی که ارتباط خود با دنیای خارجی را کم کنید متوجه می‌شوید ذهن شما شروع به تمرکز روی صدای نفس‌هایتان می‌کند. هنگامی‌که شما زمانی را برای تمرکز روی نفس‌هایتان می‌گذارید میزان ترشح هورمون استرس در بدنتان کاهش می‌یابد.

 

پیاده‌روی داشته باشید

تمرکز ذهنی

جایی را پیدا کنید که می‌توانید تنها باشید و کمی در طبیعت قدم بزنید. اگر می‌خواهید می‌توانید با هدفون به یک موسیقی ملایم نیز گوش دهید. در ابتدا آرام راه بروید، به پاهای خود نگاه کنید تا هر قدمی که برمی‌دارید را ببینید. تمام توجه شما باید به پاهایتان باشد. با هر گام چه حسی دارید؟ آیا می‌توانید تفاوت سطوحی که روی آن قدم برمی‌دارید را حس کنید؟ حتماً متعجب می‌شوید که کار ساده‌ی قدم زدن چه تأثیر عجیبی روی آگاهی شما در زمان حال دارد. هرچه نسبت به چیزهایی که حالا به شما داده‌شده است آگاه‌تر شوید احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

 

دوش بگیرید

تمرکز ذهنی

حمام یکی از ساده‌ترین راه‌های آرامش‌بخشی است که می‌توانید انجام دهید. وان خود را با آب گرم پرکرده و در صورت تمایل به آن حباب‌های معطر یا روغن اضافه کنید. چراغ‌ها را خاموش کرده و تعدادی شمع روشن کنید. یک موسیقی ملایم برای خود پخش‌کنید. در آب گرم غوطه‌ور شده و اجازه دهید حس بویایی شما تحریک شود. چند دقیقه روی بوها متمرکز بمانید. سپس تمرکز خود را روی آرامشی قرار دهید که آب گرم در اطراف ماهیچه‌ها ایجاد کرده است. چشم‌های خود را بسته و به موسیقی گوش دهید. پس از چند دقیقه توجه خود را به شمع‌هایی ببرید که آنجا هستند. برای به پایان رساندن این تمرین تمرکز حواس خروجی وان را بازکرده و تا تخلیه‌ی کامل آب در آن ببینید. به این دقت کنید که جاذبه چگونه شما را روی زمین نگه‌داشته است.

 

ذن خود را پیدا کنید

تمرکز ذهنی

ذن آموزه‌هایی است که باعث روشنگری ذهن انسان می‌شود. حالا که تعدادی از تکنیک‌ها را انجام دادید به دنبال راه‌های جدیدی برای رساندن خودتان به تمرکز ذهنی باشید. همه‌ی ما به‌نوعی باهم فرق داریم. ما همه گرایشات، شرایط و شیمی متفاوتی داریم و نیازی به یک روش برای همه‌ی ما وجود ندارد. راه‌های زیادی وجود دارد. پیدا کردن راه درست میان این راه‌ها نیاز به آزمایش و شجاعت دارند. نقش فعالی برای خود در کنترل جریان ذهنتان پیدا کنید. با این کار آرامش را به زندگی خود و اطرافیانتان خواهید آورد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040