۱۱ شهريور ۱۳۹۴

حقایقی جالب از خواب دیدن

۱۱ شهريور ۱۳۹۴ 3075 بازدیدکننده 0 نظر
حقایقی جالب از خواب دیدن در این مقاله می خوانید

خواب دیدن یکی از مرموزترین و جالب‌ترین تجربه‌های زندگی ماست. اما حقیقتاً چه چیزهایی در مورد خواب می‌دانیم؟ ...

حقایقی جالب از خواب دیدن

افراد نابینا هم خواب می‌بینند

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

کسانی که پس از تولد نابینا شده‌اند نیز می‌توانند خواب ببینند. کسانی که نابینا متولدشده‌اند در خواب تصویری نمی‌بینند اما رویای آن‌ها با حواس دیگری مانند شنوایی، بویایی، لامسه و احساسات همراه است.

 

همه خواب می‌بینند

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

همه‌ی انسان‌ها خواب می‌بینند ( به‌جز افرادی که دچار اختلالات روانی شدید هستند ). اگر فکر می‌کنید خواب نمی‌بینید این‌طور نیست، شما فقط خواب‌هایتان را فراموش می‌کنید.

 

در خواب تنها صورت‌هایی را می‌بینیم که می‌شناسیم

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

ذهن ما از خود صورت اختراع نمی‌کند – در خواب ما صورت افراد واقعی‌ای را می‌بینیم که در طول زندگی  آن‌ها را دیده‌ایم اما ممکن است نشناسیم و یا یادمان نیاید. همه‌ی ما در طول زندگی هزاران چهره‌ی مختلف می‌بینیم بنابراین یک منبع زیاد از شخصیت‌های مختلف در ذهنمان داریم که ذهن می‌تواند در خواب از آن‌ها استفاده کند.

 

خواب همه رنگی نیست

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

12 درصد از افراد بینا خواب‌های سیاه‌وسفید می‌بینند. باقی‌مانده‌ی افراد خواب‌هایشان رنگی است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند تعداد افرادی که خواب رنگی می‌بینند نسبت به گذشته بیشتر شده است. آن‌ها این موضوع را مرتبط با تغییر فیلم‌ها و رسانه‌های اجتماعی از سیاه‌وسفید به رنگی می‌دانند.

 

خواب‌ها نمادین هستند

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

اگر در مورد یک موضوع یا چیز خاصی خواب می‌بینید حتماً معنای خواب شما همان نیست. رؤیاها با زبانی نمادین با ما حرف می‌زنند.

 

احساسات

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

متداول‌ترین احساسی که در خواب اغلب افراد تجربه می‌کنند نگرانی است. احساسات منفی در خواب رایج‌تر از احساسات مثبت هستند.

 

حیوانات هم خواب می‌بینند

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

تحقیقات متعددی روی حیوانات مختلف صورت گرفته و همه نشان داده‌اند که امواج مغز آن‌ها هنگام رؤیا دیدن در خواب مانند امواج مغز انسان است. به یک سگ که خوابیده است نگاه کنید. او پنجه‌هایش را مانند زمان دویدن تکان می‌دهد.

 

بدن در خواب فلج می‌شود

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

مرحله‌ی حرکت سریع چشم در خواب مرحله‌ای عادی از خواب است که به‌عنوان مرحله‌ی REM شناخته می‌شود. REM در خواب بزرگ‌سالان 20 تا 25 درصد از زمان خواب را شامل می‌شود، یعنی حدود 90 تا 120 دقیقه از خواب شب.

در این مرحله بدن توسط مکانیزمی در مغز که مانع حرکت بدن می‌گردد فلج می‌شود. این اتفاق در زمان رؤیا دیدن افتاده و مانع حرکت فیزیکی بدن می‌شود.

 

ترکیب خواب

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

زمانی که خواب هستیم ذهن ما محرک‌های بیرونی که حس می‌کند را تفسیر کرده و آن را تبدیل به بخشی از رویای ما می‌کند. برای مثال زمانی که خواب هستید اگر برادر شما گیتار بنوازد ممکن است در رؤیا ببینید که در یک کنسرت هستید.

 

حافظه ما محدود است

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

درباره‌ی مقداری از رؤیا که شما به یاد می‌آورید محدودیت زمانی وجود دارد. به‌طور متوسط تا 5 دقیقه پس از بیدار شدن نیمی از خواب به یاد شما می‌ماند. ده دقیقه بعد 90 درصد از خواب شما فراموش‌شده است.

 

اختراعات رؤیایی

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

باوجود چیزی که در مورد فراموش کردن خواب‌ها گفتیم بسیاری از اختراعات در رؤیا متولدشده‌اند. نیوتون، گراهام بل و حتی برخی شاعران از رؤیاهای خود الهام گرفته‌اند. آن‌ها به‌محض بیدار شدن خواب خود را می‌نوشتند تا بتوانند آن را به یاد بیاورند و روی خوابشان کار کنند.

 

احساسات

اطلاعاتی جالب از خواب دیدن

شما در رؤیاهای شفاف خود گاه به مرحله‌ای می‌رسید که احساسات شما بسیار قوی هستند تا جایی که می‌توانید به مرحله‌ی ارگاسم واقعی برسید. این حس مانند احساس شما در جهان واقعی است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040