۱ تير ۱۳۹۴

9 عدد از بزرگترین موجودات دریایی

۱ تير ۱۳۹۴ 17657 بازدیدکننده 0 نظر
9 عدد از بزرگترین موجودات دریایی در این مقاله می خوانید

در اینجا برخی از بزرگ‌ترین موجودات دریایی زنده را مشاهده خواهید کرد. برخی از آن‌ها موجوداتی درنده‌اند اما برخی دیگر بزرگ اما آرام‌اند. ...

9 عدد از بزرگترین موجودات دریایی

وال آبی

بزرگترین موجودات دریایی

وال آبی تنها بزرگ‌ترین موجود اقیانوس‌ها نیست بلکه بزرگ‌ترین مخلوق روی زمین است. اندازه‌ی بزرگ‌ترین وال آبی 33 متر اندازه‌گیری شده است. طول متوسط آن‌ها 21 تا 27 متر است. وزن زبان این حیوان تنها به‌اندازه‌ی یک فیل آفریقایی است.

 

نهنگ تیغ باله

بزرگترین موجودات دریایی

این نهنگ‌ها گونه‌های بلند و باریکی هستند. طول نهنگ تیغ باله ممکن است  تا 26 متر و وزن آن به 80 تن برسد. به این نهنگ‌ها لقب تازی داده‌شده است زیرا با سرعت بسیار زیادی شنا می‌کنند که به 23 مایل بر ساعت می‌رسد.

 

کوسه‌نهنگ

بزرگترین موجودات دریایی

نام کوسه‌نهنگ از اندازه‌ی آن گرفته‌شده است، البته بیشتر ویژگی‌های آن شبیه به یک وال است. این نهنگ‌ها حدود 19 متر طول داشته و  وزن آن‌ها به 34 تن می‌رسد. این اندازه آن‌ها را رقیب برخی از بزرگ‌ترین وال‌های زمین کرده است.

 

عروس دریایی بال شیری

بزرگترین موجودات دریایی

این عروس‌های دریایی 8 گروه شاخک‌دارند که هر گروه دارای 70 تا 150 شاخک است. تخمین زده‌شده است شاخک آن‌ها می‌تواند تا 36 متر رشد کند. اما این‌ها تارهایی نیست که دوست داشته باشید در آن گیر بیفتید، زیرا برخی عروس‌های دریایی بسیار سمی‌اند.

 

سفره‌ماهی بزرگ اقیانوسی

بزرگترین موجودات دریایی

این سفره‌ماهی عظیم باله‌های بزرگ خود را می‌تواند تا عرض 9 متر باز کند، اما اندازه‌ی متوسط این سفره‌ماهی حدود 6 متر است. دو لوله‌ی برجسته روی سر آن‌ها کمکشان می‌کند تا مانند قیف آب و پلانکتون‌ها را درون دهان خود بریزد.

 

ناوچه‌ی پرتغالی

بزرگترین موجودات دریایی

این حیوانات از روی بدن آبی مایل به ارغوانی خود که ممکن است به حدود 15 سانتی‌متر برسد قابل‌تشخیص‌اند  اما دارای شاخک‌های بلند و باریکی نیز هستند که می‌تواند تا 15 متر برسد.

ناوچه‌ی پرتغالی با استفاده از شاخک‌هایش غذا می‌خورد. او در ابتدا با شاخک‌هایش شکار را گرفته و سپس نیش سوزنده‌ای می‌زند که شکار را فلج می‌کند.

 

سیفونوفور غول‌پیکر

بزرگترین موجودات دریایی

سیفونوفور غول‌پیکر حتی از یک وال آبی می‌تواند بزرگ‌تر باشد. این موجودات در لیست بزرگ‌ترین مخلوقات دریایی قرار می‌گیرند.

این حیوانات شکننده و ژلاتینی جزء مرجانیان هستند که مرتبط با مرجان دریایی، شقایق دریایی و ماهی‌های ژله‌ای است.

 

سرپاور غول‌پیکر

بزرگترین موجودات دریایی

باوجود حضور زیاد این حیوان در افسانه‌ها، این حیوانات مناطق عمیق آب را ترجیح می‌دهند و کمتر در حیات‌وحش دیده می‌شوند. در حقیقت بیشتر چیزی که از سرپاور غول‌پیکر می‌دانیم مربوط به  گونه‌های مرده‌ای است که ماهی گیران یافته‌اند. تا سال 2006 هیچ‌کس موفق به تصویربرداری از یک سرپاور زنده نشد. اندازه‌ی این حیوان بسیار متغیر است. اندازه‌ی بزرگ‌ترین سرپاور از 13 تا 18 متر متغیر است. وزن سنگین‌ترین آن‌ها حدود یک تن است.

 

ماهی مرکب غول‌پیکر

بزرگترین موجودات دریایی

تصور می‌شود این ماهی مرکب تا حدود 14 متر رشد می‌کند. مانند سرپاور غول‌پیکر اندازه، توزیع و عادات این ماهی خوب شناخته‌نشده است زیرا اغلب زنده در طبیعت یافت نمی‌شوند. تصور می‌شود ماهی مرکب غول‌پیکر  در آب‌های عمیق و سرد نیوزیلند، آفریقا و قطب جنوب زندگی می‌کند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040