۱۹ خرداد ۱۳۹۴

حشرات و نیش آن ها

۱۹ خرداد ۱۳۹۴ 6034 بازدیدکننده 0 نظر
حشرات و نیش آن ها در این مقاله می خوانید

در این مقاله با برخی حشرات و اثرات نیش آن ها بر بدن آشنا می شوید. ...

حشرات و نیش آن ها

کنه‌ها

کنه‌ها اغلب در گیاهان یافت می‌شوند و می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را نیش بزنند. بیشتر نیش این حشرات ضرری ندارد، اگرچه ممکن است باعث بیماری‌های جدی نیز شود.

 

اغلب اوقات کنه‌ها به بخش‌های گرم و مرطوبی از بدن می‌چسبند که دیدن آن دشوار است مانند جمجمه،  زیربغل،  کشاله ران و دیگر نقاط مودار. کنه‌ها باید به درستی برداشته شوند تا احتمال عفونت به حداقل برسد.

 

بیماری لایم

در اغلب موارد کنه باید 36 تا 48 ساعت به بدن متصل باشد تا بیماری لایم شکل گیرد. یک خراش دایره شکل و قرمز روی پوست از اولین علائم این بیماری است. نشانه‌های دیگر عبارت‌اند از خستگی، لرز، تب، سردرد، درد مفاصل و ماهیچه‌ها.

 

عنکبوت بیوه ی سیاه

عنکبوت سمی بیوه ی سیاه حدود 45 سانتیمتر بوده و شکمی سیاه، گرد و براق دارد. زیر بدن او شکل‌های مانند ساعت شنی به رنگ قرمز وجود دارد. تنها گونه‌ی ماده‌ی این عنکبوت نیش می زند.

 

نیش این حشره نشانه‌هایی دارد که اغلب بیست دقیقه تا یک ساعت بعد از نیش او آغاز می‌شود. این نیش می‌تواند دردناک باشد اما بیشتر افراد دردی حس نمی‌کنند. نشانه‌های دیگر عبارت‌اند از گرفتگی و اسپاسم ماهیچه، درد در شکم، لرز، ضعف و یا افزایش فشارخون.

 

عنکبوت قهوه‌ای

عنکبوت‌های منزوی قهوه‌ای بسیار سمی هستند و نیش آن‌ها می‌تواند موجب بیماری و عفونت شود. این عنکبوت‌ها در غرب میانه و جنوب شرقی آمریکا بسیار زیادند. رنگ آن‌ها از بژ تا قهوه‌ای متغیر است و پاهای تیره‌تری به طول 91 سانتی‌متر دارند.

 

نشانه‌های نیش عنکبوت قهوه‌ای شامل درد شدید در محل گزیدگی است که اغلب چهار ساعت پس از نیش زدن زیاد می‌شود. علائم نیش این عنکبوت خارش، حالت تهوع، استفراغ، تب و درد ماهیچه‌ای است.

 

شپش سر

شپش‌ها اغلب حدود 2 تا 3 میلی‌متر بوده و به ناحیه‌ی سر و گردن می‌چسبند و اغلب در موها پنهان می‌شوند. شپش اغلب باعث بیماری نمی‌شود اما سبب خارش شده و خاراندن آن می‌تواند منجر به عفونت گردد.

 

کک

کک‌ها حدود 2.5 میلی‌متر طول داشته و رنگی قرمز مایل به قهوه‌ای دارند. این حشرات بدون مایل می‌توانند مسافت زیادی بپرند. آن‌ها خون قربانی خود را برای تغذیه می‌مکند.

 

برخی افراد ممکن است واکنش آلرژیک نسبت به نیش کک داشته باشند. نیش کک ممکن است باعث شود پوست آن ناحیه بازشده و عفونت کند.

 

مورچه‌ی آتشین

این مورچه‌ها  قرمز و قهوه‌ای و یا قرمز و سیاه بوده و نیش دارند. نیش آن‌ها اغلب دردناک است و با یک تاول چرکی سبب تورم در پوست می‌شود.

 

زمانی که مورچه‌ی آتشین شما را نیش زد درد آن را حس می‌کنید. یک توده‌ی خارش دار روی پوست شما شکل می‌گیرد. اگر دچار واکنش آلرژیک به نیش این حشره شدید حتماً فوراً نزد پزشک بروید.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040