۲۶ فروردين ۱۳۹۴

10 اکتشاف علمی در سال 2014

۲۶ فروردين ۱۳۹۴ 3047 بازدیدکننده 0 نظر
10 اکتشاف علمی در سال 2014 در این مقاله می خوانید

در اینجا ده مورد از اکتشافات برتر علمی باستان شناسان در سال 2014 آورده شده است. ...

10 اکتشاف علمی در سال 2014

مقبره‌ی الکساندر در آمفیپولیس

در ماه اوت باستان شناسان ورودی یک مقبره در تپه‌ای را یافتند که بزرگی آن در نوع خود در یونان بی‌نظیر  است. در این مقبره کاوشگران چندین مجسمه‌ی ابوالهول بزرگ یافتند، دو مجسمه‌ی زن، یک زمین موزاییکی دست‌نخورده و چندین اسکلت که هنوز در حال تجزیه هستند. همچنان مشخص نیست چه کسی در این مقبره دفن شده است اما برخی افراد بر این باورند که متعلق به فردی است که از نزدیکان الکساندر کبیر است.

 

بنای تاریخی مرموز استون هنج

با چهار سال تحقیق پیرامون زمین‌های اطراف استون هنج انگلیس، محققان گزارش داده‌اند که نشانه‌هایی از حداقل 17 زیارتگاه سنگی یافته‌اند. بدون شک استون هنج یک بنای تاریخی مذهبی است که افراد مسافت زیادی را برای سفر به آن طی می‌کنند اما این بنا در آن محل تنها قرار نگرفته است بلکه استون هنج بخشی از فضایی وسیع‌تر است که مراسم مذهبی در آن انجام می‌گیرد.  

   

کشتی‌شکسته زیر مرکز تجارت جهانی

در سال 2014 سه محقق که روی چوب‌های شکسته‌ی این کشتی تحقیق می‌کردند گزارش دادند که جزئیات بیشتری یافته‌اند. این کشتی تقریباً در سال 1773 یا قبل از آن در یک کشتی‌سازی در نزدیکی فیلادلفیا ساخته‌شده بود. چوب‌های کشتی ممکن است از چوب درختان جنگل بلوط سفیدی باشند که تالار استقلال فیلادلفیا را از آن ساخته‌اند.

 

اطلاعاتی از رژیم غذایی و درختچه‌ی خانوادگی ریچارد سوم

در سال 2012 اسکلت ریچارد سوم در زیر یک پارکینگ پیدا شد. در طول یافته‌های این سال‌ها دانشمندان ارتباطی میان دی ان ای این اسکلت با دو تن از اقوام ریچارد یافته‌اند. ایزوتوپ‌هایی که در دندان‌ها و استخوان‌های ریچارد قفل‌شده‌اند نشان می‌دهند که او تغذیه‌ی خوبی داشته است. پس از کالبدشکافی‌های بیشتر در سال 2014 دانشمندان یافته‌اند که او احتمال در میدان جنگ کشته‌شده است. آن‌ها دو زخم در پشت جمجمه‌ی ریچارد یافته‌اند که می‌توانند نشانه‌هایی از ضربات کشنده باشند.

 

یک نوجوان در یک سیاه‌چاله

غواصان در یک سایه چاله‌ی زیر آب در مکزیک اسکلت تقریباً کاملی از یک دختر نوجوان یافتند. اسکلت این دختر در کنار اسکلت جانوران دیگری مانند خرس، گربه‌ی دندان خنجری و پوما یافته شد. دانشمندان تصور می‌کنند این دختر و حیوانات اطراف او حدود 12 هزار تا 13 هزار سال قبل مرده‌اند، قبل از آنکه یخچال‌های طبیعی شروع به ذوب شدن کرده و  گودال پر از آب شود.

 

سوریه در ماهواره‌ها

شرایط سیاسی در سوریه زمینه‌ای برای آزمایشات ماهواره‌ای شد. به‌عنوان یک کشور در حال جنگ دانشمندان از این کشور عکس‌های هوایی می‌گرفتند تا از شرایط ویرانی‌ها در سوریه اطلاعات کسب کنند. تاکنون یافته‌های این ماهواره‌ها ترسناک بوده‌اند. پنج مورد از شش تصویر سوریه در یونسکو نشان‌دهنده‌ی خسارات جدی است و از برخی خانه‌ها تنها قلوه‌سنگ‌هایی را نشان می‌دهد.

 

همسر عیسی

این موضوع بیشتر داستانی از یک " کشف ناموفق " است. در سال 2012 پرفسوری از دانشگاه هاروارد متنی نوشته‌شده روی کاغذ پاپیروس را می‌یابد. این متن به فردی به نام ماری بازمی‌گردد و معنی آن این بود" عیسی به آن‌ها می‌گوید همسر من می‌تواند مرید من باشد ". برداشت‌ها این‌گونه بود که فردی به نام ماری ماگدالین همسر عیسی بوده است. محققان کتاب مقدس درباره‌ی صحت این موضوع شک داشتند. زیرا دست خط متن بد و پر از اشتباهات گرامری بود.

در سال 2014 صاحب ناشناس این کاغذ پاپیروس اعلام کرد که آن را از فردی که حالا در قید حیات نیست خریده است. به نظر می‌رسد این برگه نوعی جعل اسناد باشد.

 

پنیر مومیایی‌شده

قدیمی‌ترین پنیر شناخته‌شده‌ی جهان امسال پیدا شد که به شکل مومیایی در صحرای تکله مکان در چین قرارگرفته بود. باستان شناسان می‌گویند ساخت این پنیر به حدود هزاره‌ی ششم قبل از میلاد بازمی‌گردد.

 

مومیایی 3300 ساله‌ی توت عنخ آمون

درگذشته محققان چندین ناهنجاری در مومیایی فرعون مصر ( توت عنخ آمون ) یافتند.  بدن فرعون جوان بدون قلب دریکی از راهروهای اهرام مصر دفن شده بود و مقدار زیادی روغن سیاه و صمغ درخت روی بدن او وجود داشت. تحقیقات اخیر بیان می‌کند که این شیوه‌ی غیر رایج دفن بخشی از یک تلاش برای مبارزه با انقلاب مذهبی بوده است.

 

هنرمندانی مانند ما

حفاری‌های هندسی در غارها در جبل‌الطارق شاید توسط نئاندرتال ها انجام‌شده باشد، مدرن‌ترین بشر شناخته‌شده  در حدود چهل هزار سال قبل. گروه دیگری از دانشمندان در اندونزی مجموعه‌ای از خطوط m شکل و بریده‌بریده روی  صدف یافته‌اند که به حدود 430 تا 540 هزار سال قبل بازمی‌گردد. در هر دو مورد محققان معنی این کارهای هنری را نفهمیده‌اند.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040