۲۵ اسفند ۱۳۹۳

ماده مشکوک موجود در نوشابه گازدار مشکی

۲۵ اسفند ۱۳۹۳ 7130 بازدیدکننده 0 نظر
ماده مشکوک موجود در نوشابه گازدار مشکی در این مقاله می خوانید

شکر ممکن است تنها چیزی نباشد که شما باید در مورد آن نگران باشید. در این مقاله شما را با برخی از مواد موجود در نوشابه آشنا می سازیم که ممکن است سرطان زا باشند. ...

ماده مشکوک موجود در نوشابه گازدار مشکی

شما می‌دانید که نوشابه مقدار زیادی شکر مضر دارد. اما این نوشیدنی یک عنصر دیگر نیز دارد که ارزش توجه شما را دارد: یک مطالعه جدید از دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد که یکسری از نوشابه‌های مشکی، ممکن است یک عامل سرطان‌زای بالقوه داشته باشند.

 

مواد نوشابه مشکی

 

رنگ کاراملی، یک افزودنی غذایی به رنگ قهوه‌ای تیره است که به نوشابه‌هایی همانند کولا، رنگ خاص آن‌ها را می‌دهد. این عامل رنگی، توسط حرارت دادن و کاراملی کردن شکر به دست می‌آید. به نظر ساده می‌رسد، این‌طور نیست؟

مشکل اینجاست که برخی از انواع رنگ‌های کاراملی، با استفاده از مواد شیمیایی مانند هیدروکسید آمونیوم که به فرایند کاراملی کردن کمک می‌کنند، تولید می‌شوند. در طی فرآیند شیمیایی حاصله، ماده‌ای به نام ۴-متیل‌ایمیدازول ممکن است تشکیل شود.

 

مواد نوشابه مشکی

مطالعات آزمایشگاهی بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که ۴-متیل‌ایمیدازول ممکن است باعث ایجاد سرطان شود، و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطانی، این ماده را به‌عنوان "یک ماده سرطان‌زای احتمالی برای انسان‌ها" دسته‌بندی کرده است.

برای این آزمایش، محققان 12 نوشابه گازدار مشکی‌رنگ که در نیویورک و کالیفرنیا خریداری‌شده بود را برای وجود ۴-متیل‌ایمیدازول بررسی کردند. آن‌ها گستره وسیعی از این ماده (از 9.5 میکروگرم در هر لیتر تا 915 میکروگرم در هر لیتر) را در نوشابه‌ها پیدا کردند. نوشابه‌هایی که بیشترین مقدار این ماده خطرناک را داشتند، نوشابه‌های پپسی بودند.

با استفاده از اطلاعاتی که از میزان مصرف عمومی نوشابه‌های گازدار در دست بود، محققان تخمین زده‌اند که مصرف این نوشابه‌ها، می‌تواند در 78 تا 5011 مورد ابتلا به سرطان در هر سال در ایالات‌متحده، دست داشته باشد.

باوجوداینکه شرکت‌های مختلف در ایالات‌متحده، ملزم به اعلام وجود این ماده در برچسب محصول خود شده‌اند، و میزان استفاده از این ماده در نوشابه‌های گازدار کاهش پیداکرده است، ولی این احتمال وجود دارد که هیچ سطح واقعاً امنی از مصرف این ماده خطرناک وجود نداشته باشد.

 

مواد نوشابه مشکی

درصورتی‌که شما نگران تماس با این ماده سرطان‌زای بالقوه هستید، خوب است که برچسب محصولات را خوانده و نوشابه‌هایی که رنگ کاراملی دارند خریداری نکنید.

به‌هرحال، این رنگ کاراملی، باوجود خطرات زیاد احتمالی خود، فواید زیادی ندارد. زیرا این رنگ تنها ظاهر نوشابه را تغییر داده و تأثیری در مزه و ماندگاری آن ندارد.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040