۲۱ اسفند ۱۳۹۳

یادگیری تندخوانی

۲۱ اسفند ۱۳۹۳ 4614 بازدیدکننده 0 نظر
یادگیری تندخوانی در این مقاله می خوانید

دستورالعمل‌های آورده شده در ادامه این مقاله، به شما کمک می‌کند که بتوانید سریع‌تر مطالعه کرده و حتی به تندخوانی و فراتندخوانی برسید. ...

یادگیری تندخوانی

اگر شما یک دانشجو هستید که کتاب‌های درسی خود را باید یاد بگیرید، یا یک کارمند هستند که ایمیل‌های فرستاده‌شده از طرف همکاران و مشتریان را بررسی می‌کنید، و یا صرفاً به مطالعه علاقه داشته و همیشه کتاب و روزنامه می‌خوانید، احتمالاً برای شما زمان‌هایی پیش‌آمده است که آرزو می‌کردید سریع‌تر می‌توانستید مطالعه کنید.

 

مراحل

بر اساس هدفی که در ذهن دارید، راهکار خود را انتخاب کنید.

 

تندخوانی

دستورالعمل‌هایی که در بخش "یادگیری مطالعه سریع‌تر" آورده شده است، به شما کمک می‌کند که سرعت مطالعه خود را بدون از دست دادن مقدار زیادی از درک مطلب بیشتر کنید.

درصورتی‌که شما می‌خواهید به‌سرعت خودتان را برای یک امتحان آماده کرده و یا مجلات را با سرعت بیشتری بخوانید، نگاهی به بخش سطحی خوانی سریع‌تر متن بیندازید.

و درصورتی‌که می‌خواهید یاد بگیرید که کتاب‌ها را با سرعت بسیار زیاد بخوانید و نیازی به درک کامل آن‌ها ندارید، نکته‌های بخش‌های اولیه را بررسی کرده و سپس به قسمت "تمرینات بیشتر تندخوانی" مراجعه کنید.

 

بخش 1 از 3: یادگیری مطالعه سریع‌تر

الف) در زمان مطالعه، کلمات را در ذهن خود تصور نکرده و تکرار نکنید.

تندخوانی

حتی اگر شما در زمان مطالعه کلمات، آن‌ها را به‌آرامی زیر لب نمی‌خوانید، به‌احتمال‌زیاد این‌طور در ذهن خود تصور می‌کنید که کلمات برای شما با صدای بلند خوانده می‌شوند. این کار برای نوشته‌های دشوار مفید است، ولی اغلب سرعت مطالعه شما را کاهش می‌دهد می‌کند.

هر زمان که متوجه بروز این مسئله شدید، جلوی خود را بگیرید. اطلاع داشتن از این عادت می‌تواند به شما کمک کند که آن را به حداقل برسانید.

اگر نمی‌توانید جلوی این عادت خود را بگیرید، سعی کنید به‌آرامی کلمات 1، 2، 3، 4 و یا الف، ب، ج، د را در ذهن خوب تکرار کنید. اگر این آهنگ جلوی مطالعه شما را می‌گیرد، آن را متوقف کنید.

تلفظ کردن یک گروه از کلمات، مشکل‌تر است، پس با استفاده از تکنیک زیر، سعی کنید که کلمات را به شکل یک گروه مطالعه کنید.

اگر شما در زمان مطالعه لب‌های خود را حرکت می‌دهید، یکی از انگشتان خود را جلوی لب‌های خود بگیرید تا این عادت در شما شکسته شود.

 

ب) کلمات را به‌صورت یک گروه مطالعه کنید.

تندخوانی

به‌جای این‌که هرکدام از کلمات را به‌صورت جداگانه مطالعه کنید، خودتان را تمرین بدهید که هر دفعه یک گروه از کلمات را خوانده و درک کنید. این مسئله به حرکت کمتر چشم منجر می‌شود، که به‌نوبه خود باعث می‌شود که سرعت مطالعه شما بیشتر شود.

کتاب یا صفحه‌نمایش‌ را بافاصله بیشتری از چیزی که معمولاً به آن عادت دارید از چشمان خود قرار دهید. به‌این‌ترتیب با هر نگاه تعداد بیشتری از کلمات را می‌بینید.

نگاه خود را نرم کرده و صورت خود را آرام کنید. درصورتی‌که شما بیش‌ازحد متمرکز و گرفته باشید، نمی‌توانید کلماتی که در فاصله دورتری نسبت به مرکز دید شما قرار دارند را ببینید.

در زمان مطالعه، حرکت یک مداد و یا یک شیء دیگر را بر روی نوشته دنبال کنید، ولی آن‌ها را بافاصله بیشتری نسبت به صفحه‌نمایش (یا کتاب) نگه‌دارید تا بتوانید کلمات بیشتری را ببینید.

 

ج) به خودتان آموزش بدهید که یک بخش را دو بار مطالعه نکنید.

تندخوانی

بیشتر افراد معمولاً مطالعه خود را متوقف کرده و به کلمات یا عباراتی که مطالعه کرده بودند بازمی‌گردند تا معنی آن‌ها را بهتر درک کنند. این کار معمولاً غیرضروری است، ولی به‌سادگی تبدیل به یک عادت می‌شود، و در بیشتر موارد شما حتی متوجه انجام آن نمی‌شوید.

از یک‌تکه برگ و یا خودکار برای پنهان کردن نوشته‌هایی که مطالعه می‌کنید استفاده کنید. با این روش به خود تعلیم می‌دهید که به نوشته‌های خوانده‌شده بازنگردید.

 

د) یک مکان آرام با روشنایی خوب انتخاب کنید.

تندخوانی

حتی اگر فکر می‌کنید که در صورت پخش شدن یک موسیقی، و یا بودن در یک قهوه‌خانه شلوغ راحت‌تر می‌توانید مطالعه کنید، ولی زمانی که تعداد عوامل پرت‌کننده حواس خود را به حداقل می‌رسانید، خیلی بهتر می‌توانید نوشته را درک کنید. سعی کنید که یک مکان خلوت با روشنایی خوب پیدا کنید، و تلویزیون، رادیو، و تلفن همراه خود را خاموش‌کنید.

درصورتی‌که به یک مکان خلوت دسترسی ندارید، سعی کنید برای حذف تمام عوامل صوتی پرت‌کننده حواس در اطراف خود، از گوش‌بند بهره ببرید.

حتی زمانی که مطالعه خود را در مانیتور کامپیوتر انجام می‌دهید، نور محیط از اهمیت زیادی برخوردار است.

مطالعه در رختخواب باعث خواب‌آلودگی بسیاری از افراد می‌شود. سعی کنید در زمان مطالعه پشت میز نشسته و کتاب خود را با زاویه 45 درجه نسبت به خط افق نگهدارید.

 

ه) زمانی که هشیار و سرحال هستید مطالعه کنید.

تندخوانی

بعضی از افراد در صبحگاه، و برخی در بعدازظهر عملکرد بهتری دارند. مطالعه‌های مهم خود را در آن زمان‌های خاص روز انجام دهید.

در هنگام مطالعه یک بخش، زمانی که هنوز چشم‌ها و مغز شما خسته نیستند، مطالعه را با خواندن نوشته‌های مهم شروع کنید.

در زمان مطالعه تیتر بخش و یا متن، از خود سؤال پرسیده و سعی کنید که پاسخ‌ها را در زمان مطالعه خودتان پیدا کنید. این کار باعث می‌شود که در زمان مطالعه، از خیال‌پردازی دور بمانید.

 

و) سرعت مطالعه خود را به‌حسب نوع نوشته تنظیم کنید.

تندخوانی

باوجوداینکه این مقاله در مورد تندخوانی است، اما یک فرد مطالعه کننده خوب، در زمان رسیدن به موارد بسیار مهم، سرعت مطالعه خود را کمتر کرده و در زمان مطالعه بخش‌های آشنا، سرعت بیشتری می‌گیرد.

از این‌که برای درک یک نوشته، به "عادت‌های بد" خود بازگردید، ترسی به دل راه ندهید. درصورتی‌که شما یک کتاب مشکل را مطالعه می‌کنید و محدودیت زمانی ندارید، از مطالعه مجدد بخش‌ها و خواندن آن‌ها با صدای بلند در ذهن خودتان نترسید. در حقیقت، شما الآن می‌توانید از این ابزارها با بازدهی بیشتری استفاده کنید، زیرا از وجود آن‌ها اطلاع دارید!

 

بخش 2 از 3: تمرینات بیشتر تندخوانی

الف) الگوهای مطالعه را درک کنید.

تندخوانی

تندخوانی، یک‌سری تکنیک است که برای عبور سریع از یک کتاب و یا مقاله استفاده می‌شود. شما هیچ‌کدام از بخش‌ها را نادیده نمی‌گیرید، ولی درک مطلب شما کمتر می‌شود. در "سطحی خوانی"، تنها مهم‌ترین بخش‌ها خوانده می‌شوند تا یک درک سطحی نسبت به نوشته حاصل شود. اگر شما می‌خواهید به یک فهم عمیق نسبت به نوشته برسید، لازم است که همگی کلمات را با دقت بسیار زیاد موردمطالعه قرار بدهید.

نرم‌افزارها و اپلیکیشن های تندخوانی ادعا می‌کنند که درک مطلب شما کاهش پیدا نخواهد کرد، ولی این ادعا تنها برای تندخوانی تا سرعت‌های خاصی صادق است: احتمالاً حدود 500 کلمه در دقیقه؛ بااین‌حال نتایج تحقیقات در مورد این عدد اختلاف دارند.

 

ب) برای آموزش دادن به خود، نوشته‌های جالب و راحت را انتخاب کنید.

تندخوانی

نوشته‌ای که ساده بوده و درک آن ساده باشد، باعث حفظ تمرکز و سرعت شما می‌شود، و این برای تمرین شما عالی است.

با کتابی که تعداد زیادی عکس و یا نمودار دارد تمرین نکنید، به دلیل که آن‌ها در سرعت شما وقفه انداخته و محاسبه سرعت را سخت می‌کنند.

کتابی که در زمان باز بودن کاملاً تخت قرار می‌گیرد، برای یک سری از این تمرینات ذکرشده بهتر است.

 

ج) سرعت مطالعه خود را به‌طور پیوسته اندازه‌گیری کنید.

تندخوانی

اندازه‌گیری سرعت نه‌تنها به شما کمک می‌کند که پیشرفت خود را بررسی کنید، بلکه تلاش برای عبور از بهترین رکورد می‌تواند یک عامل انگیزه دهنده عالی برای شما باشد.

برای پیدا کردن این عدد، تعداد کلمات یک صفحه، و یا تعداد کلمات یک خط × تعداد خطوط صفحه را بشمارید.

زمان‌سنج را روی 10 دقیقه تنظیم کنید و ببینید که در این مدت، چقدر می‌توانید درحالی‌که نوشته را درک می‌کنید، مطالعه کنید.

تعداد صفحه‌هایی که مطالعه کردید را در تعداد کلماتی که در هر صفحه وجود دارد ضرب کرده و آن‌ها را بر تعداد دقایقی که صرف مطالعه آن‌ها کرده بودید تقسیم کنید تا تعداد کلمات در دقیقه شما به دست بیاید. کلمات در دقیقه، یک مقیاس متداول برای اندازه‌گیری سرعت مطالعه است.

به شکلی جایگزین، شما می‌توانید عبارت " تست سرعت مطالعه" را در اینترنت جست‌وجو کنید، البته به‌احتمال‌زیاد سرعت مطالعه شما در صفحه‌نمایش نسبت به کتاب چاپ‌شده متفاوت خواهد بود.

 

د) سریع‌تر از چیزی که می‌توانید درک کنید مطالعه کنید.

تندخوانی

بسیاری از برنامه‌ها این ادعا را دارند که برای افزایش سرعت، اول عکس‌العمل و واکنش شما را بیشتر کرده و سپس مغز شما را آن‌قدر تعلیم می‌دهند که بتواند کلمات را درک کند. این می‌تواند مؤثر باشد، ولی مراقب ادعاهای بزرگنمایی شده‌ای که به تأیید علمی نرسیده‌اند باشید.

مداد خود را با سرعت یک ثانیه برای هر خط، در نوشته پایین بیاورید. دو دقیقه با این سرعت مطالعه کنید. حتی اگر هیچ‌چیزی را متوجه نمی‌شوید، بر روی نوشته تمرکز کرده و در تمام این دو دقیقه چشمان خود را در نوشته‌ها حرکت بدهید.

یک دقیقه استراحت کرده و سپس مطالعه خود را با سرعت بیشتر شروع کنید. الآن سعی کنید که مداد خود را با سرعت دو خط در هر ثانیه به پایین حرکت بدهید.

این تمرینات را هرروز انجام بدهید. درنهایت شما متوجه می‌شوید که آرام‌آرام تعداد بیشتری از کلمات را با این سرعت درک می‌کنید. و حتی اگر این اتفاق نیفتاد، سرعت عادی مطالعه شما بیشتر خواهد شد.

 

ه) میزان حرکات چشم خود را کاهش بدهید.

تندخوانی

چند بار حرکت دادن چشم در هر خط، غیرضروری است. یک تمرین که برای کم کردن حرکت چشم می‌توانید از آن استفاده کنید، در ادامه آورده شده است:

• یک تکه کاغذ برداشته و آن را بالای یک خط نوشته قرار بدهید.

• در تکه کاغذ مورداستفاده خود، دو ضربدر بزنید، به‌طوری‌که خطوط تقریباً به سه قسمت مساوی تقسیم بشوند.

• همان‌طور که کاغذ را به‌سرعت به سمت پایین حرکت می‌دهید، سعی کنید که نوشته را با سرعت زیاد مطالعه کرده و نگاه خود را فقط به زیر دو ضربدر معطوف کنید. به این صورت که به زیر ضربدر اول نگاه کرده و نیمه اول خط را بخوانید، و سپس نگاه خود را به زیر ضربدر دوم منتقل کرده و نیمه دوم خط را موردمطالعه قرار بدهید.

 

و) بازه حرکت چشم خود را کاهش بدهید.

تندخوانی

با استفاده از مداد، دو خط عمودی کم‌رنگ، بافاصله حدود دو کلمه از حاشیه چپ و راست نوشته‌ها، از بالا تا پایین صفحه بکشید. سعی کنید درحالی‌که فقط نگاه خود را بین این دو خط کشیده شده متمرکز کرده‌اید، به‌سرعت نوشته‌ها را مطالعه کنید.

شما می‌توانید این نکته را با نکته "سریع‌تر از چیزی که می‌توانید درک کنید مطالعه کنید" که در قسمت بالا توضیح داده‌شده بود ترکیب کنید. یک مداد را بین این دو خط عمودی با سرعت 1 خط در هر ثانیه و سپس 2 خط در هر ثانیه حرکت بدهید. حتی اگر میزان درک مطلب شما خیلی پایین باشد، اینکار را برای 2 تا 3 دقیقه ادامه بدهید. انجام مداوم این تمرین می‌تواند سرعت مطالعه شما را افزایش دهد.

 

ز) از یک نرم‌افزار تندخوانی استفاده کنید.

تندخوانی

برنامه‌های تندخوانی با استفاده از تکنیک‌های همانند نمایش سریع یک دسته از کلمات بر روی صفحه‌نمایش درآن‌واحد، می‌توانند سرعت مطالعه و میزان درک مطلب شما را افزایش دهند.

قبل از پرداخت هزینه برای هرکدام از این نرم‌افزارها، کاملاً در مورد کارایی آن تحقیق کنید.

 

بخش 3 از3: سطحی خوانی سریع متن

الف) بدانید که چه زمانی می‌توانید سطحی خوانی کنید.

تندخوانی

می‌توانید از تکنیک سطحی خوانی برای به دست آوردن یک درک سطحی از متن استفاده کنید. می‌توانید از آن برای پیداکردن مطالب جذاب در روزنامه، و یا مشخص کردن مفاهیم مهم کتاب‌های درسی برای آماده شدن جهت یک امتحان بهره ببرید.

 

ب) قسمت تیترها را بخوانید.

تندخوانی

کار خود را بامطالعه تیتر‌های فصل‌ها، و تیترهای ثانویه شروع بخش‌های بزرگ، آغاز کنید. تیترهای مقاله‌های روزنامه، و یا فهرست مطالب مجله را مطالعه کنید.

این مسئله به شما کمک می‌کند که بخش‌هایی که نیاز به بررسی دقیق دارند، و قسمت‌هایی که پیشاپیش با آن‌ها آشنا هستید را مشخص کنید.

 

ج) قسمت‌های شروع و پایان هر بخش را مطالعه کنید.

تندخوانی

کتاب‌های درسی معمولاً در هر فصل، قسمت مقدمه و خلاصه مطالب را دارند. برای نوشته‌های دیگر، تنها پاراگراف‌های ابتدا و انتهای نوشته و یا مقاله را بخوانید.

درصورتی‌که با موضوع آشنا هستید، می‌توانید به‌سرعت آن را مطالعه کرده و از آن عبور کنید، ولی به دنبال این باشید که با سرعت تمام تندخوانی انجام ندهید. شما با نادیده گرفتن بیشتر قسمت‌های بخش، همین الآن هم صرفه‌جویی زیادی در زمان خود انجام داده‌اید، بااین‌حال لازم است چیزی که می‌خوانید را درک کنید.

 

د) برای بخش‌های ناآشنا، نوشته‌های میانی را سطحی خوانی کنید.

تندخوانی

اگر می‌خواهید بازهم اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، چشم‌های خود را به‌سرعت از میان صفحه عبور بدهید. الآن که شما با کلیت بخش آشنا شده‌اید، می‌توانید کلمات و فعل‌های کلیدی که اطلاعات بیشتری به شما می‌دهند را جدا کنید.

زمانی که شما کلمات کلیدی پیچیده و یا جالبی مشاهده کردید، توقف کرده و آن پاراگراف را مطالعه کنید.

وجود نمودار نیز نشانه خوبی برای مهم بودن یک بخش محسوب می‌شود.

 

ه) اگر باز هم به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، ابتدای همه پاراگراف‌های آن بخش را مطالعه کنید.

تندخوانی

یک یا دو جمله هر پاراگراف، می‌تواند مقدار خیلی زیادی اطلاعات در اختیار شما قرار بدهد.

 

و) همه بخش‌ها را به یک‌شکل مطالعه کنید.

تندخوانی

قسمت ابتدایی و انتهایی را خوانده و قسمت وسط را سطحی خوانی کنید. و درصورتی‌که به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، جمله اول هر پاراگراف را مطالعه کنید.

شما مجبور نیستید که تمام مراحل را برای هر بخش نوشته به کار بگیرید. درصورتی‌که احساس می‌کنید با یک بخش به‌اندازه کافی آشنا هستید، می‌توانید از آن گذشته و به بخش بعدی بروید.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040