۵ اسفند ۱۳۹۳

5 جزء مهم یک عکس قوی

۵ اسفند ۱۳۹۳ 3860 بازدیدکننده 0 نظر
5 جزء مهم یک عکس قوی در این مقاله می خوانید

در این مقاله سعی شده است که یک سری از مهم‌ترین اجزای یک عکس قوی و تأثیرگذار که عکاسان می‌توانند مدنظر قرار بدهند ذکرشده و توضیح مختصری در مورد آن‌ها آورده شود. ...

5 جزء مهم یک عکس قوی

اغلب عکاسان تازه‌کار سؤال می‌کنند که: "اجزای یک تصویر قدرتمند چیست؟" این موضوع آن‌قدر گسترده است که می‌توان یک کتاب کامل در مورد آن نوشت. بااین‌حال برای اطلاع از این عوامل تأثیرگذار به خواندن این مقاله ادامه بدهید:

 

1. سوژه

 نکات عکسبرداری

همه افراد قبول دارند که یک عکس قدرتمند، به سوژه‌ای نیاز دارد که به دلایلی در ذهن ما طنین‌انداز شود، چیزی که باعث شود ما متحیر شده و بخواهیم در مورد آن بیشتر بدانیم، و یا بگوییم که این چقدر زیبا است.

صورت چروک‌خورده این زن، که پر از داستان و شخصیت است، یکی از نمونه‌های یک سوژه قوی و ویژه است که بیننده را با خود همراه می‌کند.

 

 نکات عکسبرداری

این آبگذر زیبا در اسپانیا نیز یک مثال کاملاً متفاوت ولی بازهم قدرتمند از سوژه است.

البته قصد ما این نیست که بگوییم برای گرفتن یک عکس تأثیرگذار، لازم است که حتماً یک سوژه کاملاً خاص داشته باشید. ما می‌توانیم از چیزهای ساده‌تری که در زندگی روزمره آن‌چنان برجسته نیستند نیز عکس گرفته و آن‌ها را تبدیل به‌عکس های خیلی تأثیرگذاری کنیم. علاوه بر این، این نکته نیز لازم به ذکر است که صرف یک سوژه خاص، باعث ایجاد یک عکس قوی نخواهد شد. بااین‌حال یک سوژه خاص و مجذوب‌کننده  شروع خوبی خواهد بود، زیرا حتی عکس‌های ضعیف از این سوژه نیز به شکلی برای بیننده جذابیت خواهند داشت، درحالی‌که عکس‌های حرفه‌ای از سوژه‌ای که برای هیچ‌کس جذابیتی ندارد، ممکن است این تأثیر را نداشته باشد.

 

2. ترکیب‌بندی قوی

چه چیزی باعث ایجاد یک ترکیب‌بندی قوی می‌شود؟ نمی‌توان گفت که این مسئله فقط به قاب‌بندی و یا پیروی از قوانینی همانند قانون یک‌سوم و یا هر قانون دیگری بازمی‌گردد. قوانین کمک می‌کنند، ولی آن‌ها راهکارهایی برای رسیدن به هدف کلی‌تر هستند، که مشخص کردن حرف و پیامی است که می‌خواهید عکس گرفته‌شده به مخاطب منتقل کند. بااین‌حال قبل از هر چیز دیگری مهم است که همه مواردی که کمکی به پیامِ هدف شما نمی‌کنند را از قاب تصویر خود خارج کنید، با این کار می‌توانید فکر کنید و ببینید که چگونه می‌توانید مواردی که برای رساندن آن پیام اهمیت دارند را در تصویر خود جاسازی کنید تا بیشترین تأثیر را از آن‌ها دریافت کنید.

اینجا است که قانون یک‌سوم، استفاده از هندسه، و همه تئوری‌های ترکیب‌بندی دیگر به کار می‌آیند.

 

نکات عکسبرداری

تصویر بالا، مثال خوبی از خارج کردن همه‌چیزهای بدون اهمیت از قاب تصویر است. داستان در مورد فداکاری بدنی زائر برای رسیدن به شهر مقدس لالی‌بلا در اتیوپی است. این‌ها پاهایی هستند که یک مسیر خیلی طولانی را طی کرده‌اند. برای انتقال درست این پیام، یک راهکار جزئی‌نگر بهترین روش بود، بنابراین تنها پاها موردتوجه قرار داده‌شده و همه‌چیزهای دیگر از قاب خارج‌شده‌اند. درصورتی‌که چیز دیگری در تصویر وجود داشت، توجه ما از اصل داستان دور شده و تأثیر عکس کمتر می‌شد.

 

 نکات عکسبرداری

تصویر بالا، در مورد زیبایی هندسی محیط است. در اینجا هم برای تأکید بیشتر بر روی پیام عکس، عکس طوری ترکیب‌بندی شده است که منحنی‌ها و مثلث‌ها بر چهارچوب عکس حکومت می‌کنند. هر چیزی که هندسی نیست و یا ریتم را ممکن است خراب کند از تصویر کنار گذاشته‌شده است. خطوط منحنی، چشم بیننده را در اطراف و داخل عکس هدایت کرده و این باعث تأثیرگذاری این ترکیب‌بندی شده است.

پس در تمام ترکیب‌بندی‌های قوی، چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد این است که پیام عکس به بهترین شکل منتقل شود.

 

3. لحظه

 نکات عکسبرداری

ضبط لحظه می‌تواند چند معنی داشته باشد: ضبط حالت (به‌طور مثال لبخند) یا بادی که از میان شاخ و برگ درختان عبور کرده است، یا یک‌لحظه لطیف همانند چیزی که بین مادربزرگ و نوه در تصویر بالا به چشم می‌خورد.

 

 نکات عکسبرداری

یک‌لحظه می‌تواند مربوط به فعالیتی باشد که در زمان بی‌حرکت شده است، همانند لک‌لکی که برای لانه خود یک‌تکه چوب آورده است.

 

 نکات عکسبرداری

و قاعدتاً، یک‌لحظه می‌تواند همانند تصویر بالا که  در زمان ساعت طلایی گرفته‌شده و نور خورشید در زمان طلوع و غروب همه‌چیز را گرم، زنده، و زیباتر کرده است، زمان  خاصی در روز باشد. چیزی که عکس بالا را قدرتمند می‌کند، این حقیقت است که در آن لحظه خاص گرفته‌شده ‌است. اگر همین عکس در یک‌لحظه دیگر گرفته می‌شد، نتیجه ضعیف‌تری را ایجاد می‌کرد.

برای جمع‌بندی موارد بالا، ضبط لحظه‌ای که از چیزی که ما روزانه و عادی تلقی می‌کنیم متفاوت باشد، یکی از اجزاء یک عکس قدرتمند محسوب می‌شود.

 

4. نور

لازم است که مورد نور در این مقاله بیشتر موردبررسی قرار بگیرد. این مورد می‌تواند برای ایجاد یک عکس تأثیرگذار و قدرتمند حیاتی باشد. نور می‌تواند حس و حل خیلی قوی و خاصی به‌عکس داده و به داستان اضافه کرده و حتی می‌تواند تبدیل به یک سوژه مجزا برای خود شود که اغلب به ایجاد عکس‌های قدرتمند و چشمگیر منجر می‌شود.

 

نکات عکسبرداری

تصویر زنان اتیوپیایی که در آشپزخانه سنتی خود در حال پخت غذا هستند، مثال خوبی از تأثیر نور برای ایجاد یک حس و حال قوی در عکس است. علاوه بر این، نور با تأکید بیشتر بر روی حال و هوای دودآلود آشپزخانه، به داستان اضافه می‌کند. این عکس بدون پرتو نور نیز عکس خوبی بود، ولی با اضافه شدن این عنصر به سطح بالاتری از کمال رسیده است و احساس خاصی در بیننده ایجاد می‌کند.

 

 نکات عکسبرداری

در این عکس از مراکش، شما می‌توانید بگویید که درختان و تپه‌های پس‌زمینه سوژه هستند، ولی نور و تأثیر آن نیز به همان اندازه قدرتمند است، به همین دلیل این یک مثال از تبدیل‌شدن نور به یک سوژه مستقل است. در این عکس، نور آن‌قدر مجزا و قوی است که خودش تبدیل به یک سوژه شده است و این تصویر درختان و تپه‌ها بدون وجود آن این تأثیرگذاری را در چشمان بیننده نداشت.

 

5. تأثیر عاطفی

تأثیر عاطفی احتمالاً فاکتور اصلی تأثیرگذار برای یک تصویر است، ولی این مورد چیزی نیست که همیشه به شکل بدیهی قابل‌لمس باشد. مشخص کردن دقیق اینکه چه چیزی باعث ایجاد تأثیر عاطفی می‌شود کار سختی است. ممکن است هرکدام از موارد بالا (سوژه، ترکیب‌بندی، لحظه، نور) باشد که باعث ایجاد تأثیر عاطفی در بیننده می‌شود، و یا اینکه ترکیبی از همه آن‌ها نوعی فضا و روحیه خاص به‌عکس بدهد که در ذهن بیننده طنین‌انداز شده و وی را با خود همراه کند.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040