۴ اسفند ۱۳۹۳

آیا هوای سرد به کاهش وزن کمک می‌کند؟

۴ اسفند ۱۳۹۳ 3053 بازدیدکننده 0 نظر
آیا هوای سرد به کاهش وزن کمک می‌کند؟ در این مقاله می خوانید

محققان می‌گویند قرار گرفتن در هوای سرد می‌تواند به کالری سوزی کمک کند. در این مقاله مطالعاتی در این رابطه آورده شده است. ...

آیا هوای سرد به کاهش وزن کمک می‌کند؟

احتمالاً تاکنون در برنامه کاهش وزن شما "ورزش دمایی" وجود نداشته است اما شواهد جدید نشان می‌دهد که قرارگیری منظم در معرض هوای تا حدی سرد، به کاهش وزن کمک می‌کند چون مقدار انرژی که بدن برای گرم کردن خون می‌سوزاند افزایش می‌یابد.

به‌عبارت‌دیگر مکان‌های گرم و معتدل برای افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند مناسب نیست. پژوهشگران هلندی در مطالعه‌ای که در نشریه Trends in Endocrinology & Metabolism منتشر شد اظهار داشتند درواقع توانایی کنترل دمای محیط (مثلاً خانه، ...) در جوامع صنعتی ممکن است بخشی از علت افزایش میزان چاقی و اضافه‌وزن در این جوامع باشد.

در این مطالعه محققان بیان می‌دارند ازآنجایی‌که بیشتر ما 90% اوقات خود را در محیط‌های بسته با دمای کنترل‌شده می‌گذرانیم، بهتر است جنبه‌های سلامتی دمای محیط را بررسی کنیم. اگر بگذاریم بدنمان دوباره خود تلاش کند تا دمای خود را کنترل نماید، چه اتفاقی می‌افتد؟

بدن انسان در مقابل سرما با لرزیدن که موجب تولید گرما می‌شود، مقاومت می‌کند. این عملکرد توضیحی برای علت افزایش کالری سوزی و کاهش وزن در دمای پایین است. مطالعات نشان داده‌اند که افراد هنگام لرزیدن 5 برابرِ حالت استراحت، انرژی مصرف می‌کنند.

 

کاهش وزن در هوای سرد

دمای بدن هنگامی‌که به دلایل دیگری کاهش می‌یابد، بازهم موجب مصرف انرژی بیشتر می‌شود. مثلاً نوعی چربی به نام چربی قهوه‌ای وجود دارد که به‌جای ذخیره کالری، بیشتر کالری می‌سوزاند. این چربی در واکنش به سرما فعال می‌شود. در افراد جوان و میان‌سال تولید گرما از طریق چربی قهوه‌ای تا 30% انرژی مصرفی بدن را می‌تواند شامل شود.

مطالعه پیشین که در ژاپن انجام‌شده بود نشان داده بود که پس‌ازاین که افراد دو ساعت در روز را به مدت شش هفته در اتاقی با دمای 17 درجه سانتی‌گراد گذراندند، چربی بدنشان کاهش یافت.

مطالعه جدید نشان می‌دهد که به‌مرورزمان افراد به سرما عادت می‌کنند. پس از صرف شش ساعت در روز در دمای 15 درجه سانتی‌گراد به مدت 10 روز، شرکت‌کنندگان در این پژوهش نه‌تنها چربی قهوه‌ای بیشتری داشتند، بلکه نسبت به قبل در سرما راحت‌تر بوده و کمتر می‌لرزیدند.

 

کاهش وزن در هوای سرد

اگرچه اتاقی با دمای 15 درجه سانتی‌گراد احتمالاً برای بیشتر مردم خیلی خنک محسوب می‌شود اما این امکان وجود دارد که دمای حدود 18 درجه سانتی‌گراد نیز چربی قهوه‌ای را فعال کند.

تأثیرات بلندمدت مواجهه با دمای پایین به‌صورت منظم هنوز مشخص نیست و نیاز به تحقیقات و بررسی‌های بیشتری دارد اما شواهد نشان می‌دهد که آموزش دادن به بدن برای تحمل دمای پایین‌تر می‌تواند به سوزاندن کالری کمک کند.

محققان این مطالعه می‌گویند ما از ورزش دمایی همانند ورزش بدنی حمایت می‌کنیم. اگرچه مواجهه با سرما به‌دفعات بیشتر، دنیا را نجات نمی‌دهد، اما فاکتور مهمی در زمان ایجاد محیط قابل‌تحمل در کنار سبک زندگی سالم به شمار می‌آید.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040