۲۸ بهمن ۱۳۹۳

پنج مورد از عناصر ترکیب‌بندی در عکاسی

۲۸ بهمن ۱۳۹۳ 4663 بازدیدکننده 0 نظر
پنج مورد از عناصر ترکیب‌بندی در عکاسی در این مقاله می خوانید

ترکیب‌بندی خوب، یک عنصر کلیدی برای عکاسی خوب است،  در این مقاله ما می‌خواهیم به پنج مورد از عناصر (مواد اولیه، ابزارهای) ترکیب‌بندی که می‌توانید در عکس‌های خود از آن‌ها استفاده کنید اشاره‌کنیم. ...

پنج مورد از عناصر ترکیب‌بندی در عکاسی

یک تعریف دقیق از ترکیب‌بندی کار سختی است. به‌جای اینکه به ترکیب‌بندی به‌عنوان یک سری از قوانین نگاه کنید، بهتر است آن‌ها را به‌صورت مواد اولیه‌ای در نظر داشته باشید که می‌توانید در هرزمانی که می‌خواهید استفاده کرده و یک غذای (عکس) خوب درست کنید.

کلید کار این است که به خاطر داشته باشید که همان‌طور که یک سرآشپز هیچ‌گاه از تمام مواد اولیه در اختیار خود، درآن‌واحد برای درست کردن یک غذا استفاده نمی‌کند، در یک عکس هم به‌ندرت از تمامی مواد اولیه ترکیب‌بندی استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید که نکات ذکر شده در این مقاله "قانون" نیستند، بلکه صرفاً چیزهایی هستند که برای گرفتن یک عکس خود می‌توانید در نظر داشته باشید.

 

الگو

 ترکیب‌بندی در عکاسی

الگوهای تکراری خیلی زیادی در اطراف ما وجود دارند. تأکید کردن و برجسته نشان دادن این الگوها می‌تواند باعث ایجاد عکس‌های فوق‌العاده‌ای شود. و در جاهایی که این الگوها شکسته می‌شوند، عناصر موجود در تصویر برجسته‌تر به نظر می‌رسند.

 

تقارن

 ترکیب‌بندی در عکاسی

برحسب صحنه‌ای که در پیش رو دارید، تقارن آن چیزی است که می‌توانید مدنظر قرار داده و یا به‌طور کامل از آن چشم‌پوشی کنید.

یک صحنه متقارن با ترکیب‌بندی عالی و یک نقطه جلب‌توجه کننده خوب، می‌تواند باعث ایجاد یک عکس فوق‌العاده شود - ولی بدون وجود یک نقطه جلب‌توجه کننده، ممکن است کمی قابل پیش‌بینی به نظر برسد. بهتر است از هر دو مورد برای عکس‌برداری از یک صحنه استفاده کنید تا ببینید کدام‌یک بهتر جواب می‌دهد.

 

بافت

ترکیب‌بندی در عکاسی

عکس‌ها چیزهایی دوبعدی هستند، ولی با استفاده هوشمندانه از بافت ممکن است زنده شده و تقریباً سه‌بعدی به نظر برسند.

زمانی که نور در زاویه‌های جالب با شیء تماس پیدا می‌کند، نقش بافت پراهمیت‌تر می‌شود.

 

عمق میدان

 ترکیب‌بندی در عکاسی

عمق میدانی که شما برای یک عکس انتخاب می‌کنید، می‌تواند تأثیر خیلی زیادی بر روی ترکیب‌بندی آن عکس داشته باشد.

عمق میدان می‌تواند شیء را از پیش‌زمینه و پس‌زمینه جدا کند (زمانی که از عمق میدان کم استفاده می‌کنید)، و همچنین می‌تواند با آشکار کردن فضای اطراف یک شیء (در صورت استفاده از عمق میدان بزرگ‌تر)، آن را در یک زمینه مناسب قرار دهد.

 

خطوط

 ترکیب‌بندی در عکاسی

خطوط می‌توانند عناصر بسیار قدرتمندی برای یک عکس باشند.

آن‌ها این قدرت را دارند که چشم‌های بیننده را به نقاط کانونی کلیدی یک عکس جذب کرده و تأثیر خیلی زیادی بر روی احساسی که عکس به بیننده می‌دهد داشته باشند.

خطوط عمودی، افقی، مورب، و همگرا، هرکدام به شیوه متفاوتی بر روی عکس اثر گذاشته و در زمان قاب‌بندی عکس باید تشخیص داده‌شده و برای تقویت آن مورداستفاده قرار بگیرند.

 

این‌ها یک سری از عناصر ترکیب‌بندی در عکاسی بودند که می‌توانید برای گرفتن عکس‌های بهتر مورداستفاده قرار بدهید. موارد بیشتری در مقاله‌های بعدی آورده خواهد شد.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040