۱۶ بهمن ۱۳۹۳

آموزش ضبط حرکت در عکاسی (مقدماتی)

۱۶ بهمن ۱۳۹۳ 4753 بازدیدکننده 0 نظر
آموزش ضبط حرکت در عکاسی (مقدماتی) در این مقاله می خوانید

در این مقاله، روش‌های استفاده از سرعت‌های مختلف شاتر و حرکت دوربین برای ضبط حرکت در عکس‌ها، آموزش داده شده است. علاوه بر این، یک مشکل بالقوه در این فرآیند و روش حل آن ذکر شده است. ...

آموزش ضبط حرکت در عکاسی (مقدماتی)

عکاسی در واقع به معنی ضبط و ابدی‌کردن یک تکه کوچک از زندگی است. برای بیننده، امکان کمی وجود دارد که به اتفاقاتی که قبل و بعد از آن لحظه پیش‌آمده‌اند پی ببرد. با این حال تصاویری وجود دارند که لازم است حرکت را در ذهن بیننده القا کنند. به عنوان مثال، این مسئله زمانی که شما می‌خواهید از یک حیوان در حال دویدن، یک قطار که در مسیر خود به سرعت در حال حرکت است، و یا درختی که در وزش باد حرکت می‌کند عکس‌برداری کنید، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اگر شما یاد بگیرید که حس حرکت را به درستی منتقل کنید، می‌توانید به همه این عکس‌ها روح زندگی بدمید. 

 

 دلایل ضبط حرکت

عکاسان تازه‌کار به احتمال زیاد عکس‌های زیبایی از ضبط حرکات دیده‌اند و دوست دارند خودشان هم از این روش استفاده کنند.  راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و هدف هر کدام از آن‌ها کمی با دیگری متفاوت است. گاهی اوقات، این نیاز وجود دارد که در زمان فوکوس کردن بر روی چند شیء در پیش‌زمینه، دیگر عناصر عکس شما تار شوند. در موارد دیگر، شما ممکن است بخواهید همه چیز را تار و یا بی‌حرکت کنید. روش مورد استفاده شما، بستگی به هدف عکس نهایی دارد. 

بسیاری از عکاسان، صرفاً به این دلیل حرکت را ضبط می‌کنند که نشان دهند شیء در حال حرکت کردن است.  اما، دلایل دیگری برای این کار وجود دارد. جنبش می‌تواند حس و حال را منتقل کند. درختانی که به آرامی در باد حرکت می‌کنند، می‌تواند نشان‌دهنده آرامش باشد، درحالی‌که ازدحام جمعیت در یک بلوک شهری شلوغ، می‌تواند فعالیت شتاب‌زده را به ذهن برساند. 

شما می‌توانید برای از بین بردن عناصری در صحنه که ممکن است باعث پرت کردن حواس بیننده شوند نیز از حرکت استفاده کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است بخواهید از فردی که در گوشه پیاده رو ایستاده و اتومبیل‌ها از پشت سر او حرکت می‌کنند عکس‌برداری کنید.  با تار همه چیز به جز سوژه اصلی خودتان، شما می‌توانید موارد جلب توجه کننده را حذف کرده و توجه بیننده را روی سوژه اصلی متمرکز کنید. 

 

دو روش اصلی برای ضبط حرکت

سرعت شاتری که شما در زمان عکاسی از یک صحنه استفاده می‌کنید، نقشی کلیدی در ضبط حرکت در تصویر شما ایفا می‌کند. هر چقدر سرعت شاتر بیشتر باشد، وضوح فوکوس سوژه اصلی شما بیشتر خواهد بود. برعکس، سرعت پایین تر شاتر، شیء متحرک را تار خواهد کرد. دو روش اصلی برای این کار وجود دارد.

 

1. سوژه تار با فوکوس روی پس زمینه 

آموزش ضبط حرکت در عکاسی

 بیایید فرض کنیم شما در حال عکاسی از یک قطار هستید که جلوی دیواری از درختان پس زمینه حرکت می‌کند. شما می‌توانید قطار را تار کرده و در همین حال فوکوس را روی درختان بیندازید. انجام این کار فوراً این احساس را به بیننده منتقل می‌کند که قطار به سرعت در حال حرکت است. برای انجام این، شما باید از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید. (استفاده از یک سه پایه نیز برای اینکار مهم است. به این ترتیب، دوربین شما ثابت باقی می‌ماند). این روش به میزان زیادی در عکاسی از ترافیک اتومبیل‌ها در شب استفاده می‌شود و باعث می‌شود که نور چراغ‌های جلو آن‌ها در داخل تصویر امتداد پیدا کند. 

 

2. پس زمینه تار درحالی‌که سوژه در فوکوس قرار دارد. 

آموزش ضبط حرکت در عکاسی

در این روش دوم، موضوع عکس شما در فوکوس نگه داشته شده و پس زمینه تار می‌شود. با استفاده از مثال قطار خودمان، قطار در فوکوس بوده و دیواره درخت‌های پس زمینه تار خواهند شد. در نتیجه مفهوم حرکت قطار به ذهن بیننده منتقل می‌شود. تمرکز می‌شود و به دیوار درختان می‌شود تار، در نتیجه انتقال حرکت قطار است. مشابه روش اول، شما باید از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید. با این حال، به جای استفاده از سه پایه، لازم است که دوربین خود را در راستای سوژه متحرک خودتان (و هم سرعت با آن) حرکت بدهید. 

 

افق‌گردی 

آموزش ضبط حرکت در عکاسی

به بیشتر عکاسان تازه‌کار آموزش داده می‌شود که دوربین خود را "امن" کنند. به این معنی که دوربین شما باید برای انواع خاصی از عکس تا حد ممکن ثابت باقی بماند. به شکلی معکوس، در افق گردی لازم است که شما دوربین خود را به همراه سوژه حرکت بدهید. به این معنی که لازم است شما جهت حرکت و سرعت حرکت دوربین خود را با سوژه خود برابر کنید.  

در عکس بالا، فرض کنید که مرد دوچرخه‌سوار در حال حرکت از شرق به غرب است. در آن صورت، لازم است که شما دوربین خود را در امتداد همان جهت، مطابق با سرعت دوچرخه حرکت بدهید. بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که شما یک دید واضح و روشن از جسم در حال حرکت و فضای کافی برای حرکت دادن دوربین خود در محور موازی با آن داشته باشید. 

افق گردی موثر می‌تواند مشکل باشد. شما می‌توانید با عکاسی از ورزشکارانی که به سرعت حرکت می‌کنند (برای مثال، بازیکنان بسکتبال) این روش را تمرین کرده و مهارت خود را کامل کنید. سعی کنید از حالات صورت آن‌ها عکس‌برداری کرده و همه چیز را در پس زمینه مات کنید. کسب مهارت در این زمینه می‌تواند زمان بر و مشکل باشد، ولی در صورت موفقیت، یک مورد ارزشمند را به کارنامه خود اضافه کرده‌اید.

 

روش‌های دیگر برای ضبط حرکت

علاوه بر این دو روش اصلی که در بالا توضیح داده شد، شما می‌توانید تمام میدان دید را بی‌حرکت کرده و یا همه چیز را محوکنید. بی‌حرکت کردن تمام صحنه می‌توانید یک ظاهر منحصربه‌فرد به عکس شما بدهد، به خصوص اگر اشیاء عکس‌برداری شده به شدت دلالت بر جنبش داشته باشند. به عنوان مثال، یک پرنده که مقابل یک آبشار در حال پرواز کردن است را نظر بگیرند. بی‌حرکت کردن تمام صحنه آن حرکت را در یک لحظه ضبط کرده و می‌تواند یک تصویر خیره‌کننده تولید کند. برای این نوع تصاویر، شما باید از سرعت شاتر حداقل یک هزارم ثانیه استفاده کنید.

 

آموزش ضبط حرکت در عکاسی

مات کردن همه چیز، زمانی بهترین نتایج را تولید می‌کند که صحنه شامل رنگ‌های متضاد روشن و یا سایه‌های مختلف سیاه و سفید باشد. در اغلب موارد، ضبط حرکت به این روش صرفاً برای مقاصد هنری انجام می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های موثر برای ضبط حرکت در تصاویر، عکاسی کرونو (chronophotography) نام دارد. 

  

آموزش ضبط حرکت در عکاسی

با استفاده از قابلیت عکس‌برداری پیوسته در دوربین، شما می‌توانید یک سری از تصاویر را ضبط کرده و آن‌ها را در مرحله ویرایش برای ایجاد اثری که در بالا نشان داده‌شده، با هم ترکیب کنید. زمانی که می‌خواهید با این روش از حرکت عکس‌برداری کنید، استفاده از سه‌پایه ضروری است.

 

تعیین سرعت مناسب شاتر 

بسیاری از عکاسان تازه‌کار این سؤال را دارند که برای عکس‌های متفاوت، چه سرعت شاتری مناسب است. هر وضعیتی منحصربه‌فرد است. یک سرعت برای تمام شرایط مناسب نیست. برای شناسایی سرعت شاتر مناسب، لازم است که شما این چند سؤال را از خودتان بپرسید:

1. سوژه شما به چه سرعتی در حرکت است؟

2. چقدر فاصله بین دوربین و سوژه وجود دارد؟

3. می‌خواهید عکس‌های شما چه مقدار حرکت را برای بیننده تداعی کنند؟

هر چقدر سرعت شاتر بیشتر باشد، سوژه شما بی‌حرکت‌تر بوده و راحت‌تر قابل تفکیک خواهد بود. دوربین‌های جدید بسیار سریع هستند و سرعت شاتر آن‌ها ممکن است 1⁄8000 م ثانیه و یا سریع‌تر باشد. با اینحال این اعداد تنها به عنوان یک راهنما عمل می‌کنند. لازم است که شما با سرعت‌های شاتر مختلف در شرایط گوناگون امتحان کنید. 

 

مشکل بالقوه: نور اضافی

هنگامی که شما سرعت شاتر را کم می‌کنید تا عناصر تصویر خود را تار کنید، این احتمال وجود دارد که بیش از حد نور وارد دوربین شده و روی عکس شما اثر بگذارد. این یک مشکل شایع است، اما چندین روش برای حل و فصل آن وجود دارد. اولین مورد، بررسی دیافراگم دوربین است. هر چقدر دیافراگم بزرگ‌تر باشد، احتمال اینکه نور اضافی وارد شود بیشتر خواهد بود. سعی کنید تنظیمات دوربین خود را برای کاهش اندازه دیافراگم تغییر بدهید. دوم، تنظیمات حساسیت دوربین را بررسی کنید. زمانی که روی بالا قرار داشته باشد، حسگر تصویر در دوربین شما ممکن است بیش از حد به نور حساس باشد. این می‌تواند باعث ایجاد نویز ناخواسته در تصویر شما شود

 

کسب مهارت در هنر ضبط حرکت

به دست آوردن مهارت در ضبط حرکت نیز مانند سایر مهارت‌های عکاسی به تمرین و تجربه نیاز دارد. شما باید برای یادگیری تأثیر سرعت شاتر بر روی کیفیت عکس‌ها زمان صرف کنید. به صرف زمان یادگیری چگونگی سرعت شاتر به کیفیت تصاویر خود را ضربه. حتی اگر شما فقط دوربین خود را روی سه پایه تنظیم می‌کنید، زمان‌بندی یک عکس عالی از یک شی در حال حرکت می‌تواند مشکل باشد. در پایان، می‌توان گفت که ضبط حرکت در عکاسی، بخشی هنر و بخشی مهارت است. خوشبختانه، با تمرین و تکرار شما می‌توانید در آن به تبحر برسید. 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040