۱۵ بهمن ۱۳۹۳

5 مورد از باهوش‌ترین حیوانات غیر نخستی

۱۵ بهمن ۱۳۹۳ 3837 بازدیدکننده 0 نظر
5 مورد از باهوش‌ترین حیوانات غیر نخستی در این مقاله می خوانید

برای این لیست ما سعی کرده‌ایم به دنیای غیر نخستی‌ها نگاهی انداخته و باهوش‌ترین گونه‌های موجود در آن‌ را گردآوری کنیم. ...

5 مورد از باهوش‌ترین حیوانات غیر نخستی

یکی از عادت‌های ما انسان‌ها این است که فکر می‌کنیم خیلی باهوش هستیم. و درواقع همین‌طور هم هست. ما می‌توانیم مسائل مختلف علمی مطرح کنیم، ساختمان‌های خیلی مستحکم ایجاد کنیم، و کارهای هنری خودمان را در موزه به نمایش بگذاریم. طرف مقابل سکه این است که ما ساختن چیزهایی همانند بمب را نیز یاد گرفته‌ایم. ولی همان‌طور که اطلاعات ما در مورد بقیه دنیای حیوانات افزایش پیدا می‌کند، کم‌کم برای ما مشخص می‌شود که بقیه موجودات اطراف ما نیز درواقع بسیار باهوش هستند. شامپانزه‌ها، بونوبوها، و دیگر نخستی‌سانان (منظور راسته‌ای از پستانداران است که شامل انسان‌ها، میمون‌ها و کپی‌ها می‌شود) و میمون‌های بزرگ، به خاطر هوش بالای خود شناخته‌شده هستند. 

 

5. خوک‌ها

حیوانات باهوش کره زمین

از قرار معلوم خوک‌ها واقعاً حیوانات باهوشی هستند! احتمال داده می‌شود که این حیوانات، باهوش‌ترین حیوانات اهلی‌شده بر روی کره زمین باشند. باوجوداینکه هوش خام آن‌ها به‌احتمال‌زیاد با سگ و یا گربه متناسب است، توانایی آن‌ها در حل مسئله از این رفقای خود فراتر می‌رود.

طبق یک مطالعه انجام‌شده، مشخص شد که خوک‌های خانگی می‌توانند به‌سرعت طرز کار آینه‌ها را یاد گرفته و از آن‌ها برای بررسی محیط اطراف خود برای پیدا کردن غذا استفاده کنند. هنوز برای محققان مشخص نشده است که آیا این حیوانات می‌توانند تشخیص دهند که چشمان در آینه به آن‌ها تعلق دارد یا خیر، و این‌که آیا خوک‌ها در سطح بوزینه‌ها، دلفین‌ها، و دیگرگونه‌هایی که توانسته‌اند خود را در داخل آینه تشخیص بدهند قرار می‌گیرند و یا خیر.

در یک مطالعه در سال‌های1990، به خوک‌ها تعلیم داده‌شده بود که یک نشانگر را با پوزه خود در یک صفحه ویدئویی حرکت داده و نوشته‌هایی که از قبل می‌شناختند را از آن‌هایی که برای اولین بار می‌دیدند جدا کنند. آن‌ها توانستند این وظیفه را به‌سرعت شامپانزه‌ها یاد بگیرند.

 

4. اختاپوس

حیوانات باهوش کره زمین

اگر خوک‌ها باهوش‌تر حیوانات اهلی‌شده هستند، اختاپوس‌ها در میان بی‌مهرگان این جایگاه را به خود اختصاص داده‌اند. آزمایش‌های انجام‌شده در مسیرهای هزارتو، و آزمایش‌های حل مسئله نشان می‌دهد که این حیوانات هم حافظه کوتاه‌مدت و هم بلندمدت دارند. اختاپوس‌ها می‌توانند درِ شیشه‌ها را بازکرده، از داخل سوراخ‌های کوچک خود را عبور دهند، و برای به دست آوردن جایزه از یک قفسه به قفسه دیگر جهش کنند. علاوه بر این می‌توان به آن‌ها تعلیم داد که تفاوت بین شکل‌ها و الگوهای مختلف را تشخیص دهند. همچنین در یک فعالیت بازی مانند که نشان‌دهنده هوش برتر است، دیده شد که اختاپوس‌ها به‌طور مکرر اسباب‌بازی‌ها و یا بطری‌ها را به داخل یک جریان دایروی در آکواریوم خود انداخته و سپس مجدداً آن‌ها را می‌گرفتند.

اختاپوس تنها بی‌مهره‌ای است که می‌تواند از ابزار استفاده کند. در حداقل چهار گونه از این حیوانات دیده‌شده است که آن‌ها پوسته‌های دور انداخته‌شده نارگیل را گرفته و آن‌ها را تغییر داده و سپس از آن‌ها به‌عنوان سرپناه استفاده کردند.

 

3. کلاغ

در بسیاری از شاخه‌های اسطوره‌شناسی، کلاغ نقش موجود حیله‌گر و بدذات را بازی می‌کند و در جهان واقعی نیز مشخص‌شده است که کلاغ‌ها درواقع حیوانات بسیار باهوشی هستند. دیده‌شده است که کلاغ‌ها در فعالیت‌های همانند استفاده از ابزار، پنهان کردن و ذخیره‌سازی غذا در یک‌فصل و استفاده از آن در فصل دیگر، توانایی استفاده از تجربیات شخصی برای پیش‌بینی شرایط آینده، و استفاده از حافظه دوره‌ای خود مهارت دارند.

یکی از گونه‌های کلاغ از یک ابزار تیزِ چاقو مانند برای بریدن برگ‌های محکم و سپس انداختن مغزهای سخت بر روی خیابان‌هایی که پر از وسایل نقلیه است استفاده می‌کند تا پوسته سخت آن‌ها در زیر چرخ ماشین‌ها شکسته شود.

تحقیقات اخیر مشخص کرده است که کلاغ‌ها توانایی تشخیص افراد مختلف از یکدیگر را دارند و می‌توانند برای چند سال صورت افراد را به خاطر بسپارند. پس دفعه بعد که قصد عصبانی کردن کلاغ‌ها را داشتید، بهتر است این مسئله را مدنظر داشته باشید!

 

2. دلفین‌ها

حیوانات باهوش کره زمین

دلفین‌ها جزو باهوش‌ترین موجودات قلمرو حیوانات هستند. یک بخش این قضیه به این بازمی‌گردد که آن‌ها حیواناتی بسیار اجتماعی هستند. همچنین تصور می‌شود که آن‌ها با استفاده از یک‌زبان پیچیده با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند که انسان‌ها به‌تازگی شروع به رمزگشایی از آن کرده‌اند. دلفین‌ها در محیط طبیعی خود از ابزار استفاده کرده و می‌توانند تعداد بسیار زیادی از فرمان‌های رفتاری را از مربی انسانی خود یاد بگیرند. دلفین‌های ماده همانند تعداد زیادی از باهوش‌ترین حیوانات روی زمین، برای چند سال با فرزندان خود می‌مانند و تمام راه و رسم دلفین‌ها را به آن‌ها یاد می‌دهند.  بررسی‌های جدید نشان داده است که دلفین‌ها عدد چیزها را درک می‌کنند و توانایی تشخیص خود را دارند که این مسئله آن‌ها را جزو باهوش‌ترین حیوانات قرار داده است.

 

1. فیل‌ها

حیوانات باهوش کره زمین

فیل‌ها در بالای لیست حیوانات غیر نخستین ما قرار می‌گیرند. آن‌ها در گروه‌های خیلی نزدیک به هم زندگی کرده و یک سلسله‌مراتب اجتماعی پیچیده دارند. علاوه بر این فیل‌ها نسبت به یکدیگر بسیار مهربان هستند. فیل‌های ماده یاد گرفته‌اند که برای شروع زایمان، برگ‌های خاصی را بخورند.

آن همچنین می‌توانند از ابزار استفاده کرده و به‌سرعت خود را با شرایط جدید وفق می‌دهند. همچنین دیده‌شده است که فیل‎ها سنگ‌های خیلی بزرگی را بر روی حصارهای الکتریکی انداخته‌اند که این رفتار یا به خاطر خراب کردن حصار و یا به خاطر قطع کردن جریان برق بوده است. یک مطالعه که در سال 2010 انجام شد نشان داد که برای به دست آوردن غذا، آن‌ها می‌توانند در فعالیت‌هایی که به بیش از یک فیل نیاز است با یکدیگر همکاری کرده و به‌طور مثال به‌طور هم‌زمان دو انتهای یک طناب را کشیده و جایزه دریافت کنند. این مسئله آن‌ها را ازنظر توانایی‌های همکاری، در ردیف شامپانزه‌ها قرارمی‌دهد.

ولی چیزی که واقعاً فیل‌ها را از بقیه این گروه جدا می‌کند، آیین‌های پیچیده عزاداری آن‌ها است. به‌جز فیل‎ها، انسان‌ها و نئاندرتال‌ها (و البته جن‌ها) تنها موجوداتی هستند که ما می‌دانیم برای درگذشتگان خود عزاداری می‌کنند (کرده‌اند). معمولاً فیل‌ها به‌آرامی با خرطوم و پاهای خود استخوان‌های فیل از دنیا رفته را بررسی کرده و این کار را در سکوت کامل انجام می‌دهند. حتی دیده‌شده است که فیل‌هایی که کاملاً با فیل درگذشته بی‌ارتباط بوده‌اند از قبر او بازدید کرده‌اند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040