۱۳ بهمن ۱۳۹۳

قانون یک‌سوم در عکاسی

۱۳ بهمن ۱۳۹۳ 3711 بازدیدکننده 0 نظر
قانون یک‌سوم در عکاسی در این مقاله می خوانید

قانون یک‌سوم یکی از اولین چیزهایی است که عکاسان تازه‌کار در کلاس‌های عکاسی یاد می‌گیرند. این مسئله خیلی مناسب است زیرا این قانون پایه و اساس عکس‌های جذاب و با ترکیب‌بندی خوب را تشکیل می‌دهد. ...

قانون یک‌سوم در عکاسی

قانون یک‌سوم احتمالاً شناخته‌شده‌ترین قاعده ترکیب‌بندی عکاسی است.

لازم است پیشاپیش عنوان شود که قوانین عکاسی برای این ساخته‌شده‌اند که شکسته شوند و نادیده گرفتن این قانون به این معنی نیست که عکس‌های شما نامتوازن و یا غیر جذاب خواهند شد. بااین‌حال همان‌طور که افراد خردمند ممکن است به ما بگویند، درصورتی‌که قصد شکستن یک قانون را دارید، لازم است که در ابتدا آن قانون را به‌خوبی یاد بگیرید تا بتوانید به شکلی مناسب‌تر و مؤثرتر آن را نادیده بگیرید.

 

قانون یک‌سوم چیست؟

قاعده کلی پشت قانون یک‌سوم این است که تصور کنید عکس خود را هم از جهت عمودی و هم‌افقی به سه بخش تقسیم کرده‌اید. درنتیجه تصویر شما به نه بخش مساوی تقسیم خواهد شد، همانند شکل زیر:

 

قانون یک‌سوم در عکاسی

زمانی که شما در حال عکس گرفتن هستید، باید این کار را در نمایاب دوربین خود به‌صورت ذهنی انجام بدهید.

درحالی‌که این شبکه‌بندی را در ذهن خود دارید، به چهار نقطه‌ای که از تقاطع خطوط عمودی و افقی در داخل تصویر ایجاد می‌شود توجه کرده و سعی کنید نقاط مهم تصویر خود را در داخل آن‌ها قرار بدهید.

علاوه بر این، این چهار خط می‌توانند برای قرار دادن عناصر دیگر تصویر شما مورداستفاده قرار بگیرند.

 

قانون یک‌سوم

تئوری پشت این قضیه این است که درصورتی‌که شما نقاط مهم تصویر خود را در نقاط برخورد خطوط و یا در طول آن‌ها قرار بدهید، تصویر شما متوازن‌تر شده و به بینندگان تصویر اجازه می‌دهد که راحت‌تر با آن ارتباط برقرار کنند. مطالعات نشان داده است که در زمان نگاه کردن به تصاویر، چشمان افراد معمولاً راحت‌تر به نقاط برخورد خطوط یک‌سوم عکس می‌رود تا به وسط عکس. و شما می‌توانید با استفاده از قانون یک‌سوم، از این مسئله سود برده و موارد مهم عکس‌های خود را در نقاط مناسب تصویر جاسازی کنید.

 

در ادامه یک سری از مثال‌های قانون یک‌سوم در عکاسی آورده شده است:

 

قانون یک‌سوم

بر این تصویر که از زیر سطح دریاگرفته شده است، نقطه درخشان تصویر که به‌طور طبیعی نقطه تمرکز تصویر است در تقاطع خطوط یک‌سوم عمودی و افقی قرار داده‌شده و ترکیب‌بندی زیبایی ایجاد کرده است.

 

 قانون یک‌سوم

در این تصویر، صورت کودک در سمت راست تصویر و در امتداد خط یک‌سوم عمودی قرارگرفته است، به‌طوری‌که فاصله بین دو چشم وی (که در عکاسی از چهره نقاط اصلی فوکوس محسوب می‌شوند) تا خط یک‌سوم عمودی کاملاً برابر است. درصورتی‌که صورت کودک در مرکز تصویر قرار داده می‌شد، عکس حالتی ناشیانه به خود می‌گرفت.

 

 قانون یک‌سوم

قانون یک‌سوم، در عکاسی از مناظر طبیعی نیز کاربرد دارد. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، سنگی که در داخل آبگیر قرارگرفته، به‌عنوان یکی از نقاط جلب‌توجه کننده محسوب شده و در نقطه یک‌سوم پایینی عکس قرارگرفته است. همچنین خط ساحلی آبگیر که توسط درختان مرزبندی شده است، در امتداد پایین خط یک‌سوم افقی قرار داشته و ترکیب زیبایی ایجاد کرده است.

 

استفاده از قانون یک‌سوم برای یک‌سری از عکاسان بسیار راحت و طبیعی است، درحالی‌که افراد دیگر ممکن است برای یادگیری و کسب تبحر در آن به کمی تمرین و صرف زمان نیاز داشته باشند.

 

برای یادگیری روش استفاده از قانون یک‌سوم (و سپس شکستن آن) مهم‌ترین سؤالاتی که باید از خودتان بپرسید شامل موارد زیر می‌شود:

نقاط جلب‌توجه کننده تصاویر شما کدام هستند؟

شما باید آن‌ها را در کجای فریم عکس خود قرار بدهید؟

 

یک‌بار دیگر گفتن این مسئله حائز اهمیت است که شکستن قوانین ممکن است باعث ایجاد یک‌سری از خارق‌العاده‌ترین عکس‌ها بشود، و زمانی که قوانین را کاملاً یاد گرفتید، از روی عمد به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای شکستن آن‌ها باشید تا ببینید چه چیزی می‌توانید تشخیص کنید.

درنهایت زمانی که کار ویرایش عکس‌های خود را انجام می‌دهید، قانون یک‌سوم را مدنظر داشته باشید. ابزارهای ویرایش عکس که در حال حاضر موجود است، قابلیت‌های خوبی برای برش و تغییر چارچوب عکس‌دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها تصاویر خود را بر اساس قوانین موردنظر خودتان ویرایش کنید. یکسری از عکس‌های قدیمی خود را با این روش تغییر بدهید تا تأثیر قوانین در آن‌ها را مشاهده کنید.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040