۱۲ بهمن ۱۳۹۳

چگونه مغز خود را آموزش دهید

۱۲ بهمن ۱۳۹۳ 3455 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه مغز خود را آموزش دهید در این مقاله می خوانید

اگر می‌خواهید مغز خود را فعال نگه‌دارید و عملکرد آن را بهبود ببخشید، ورزش‌های مغزی زیر را انجام دهید تا مغزتان تنبل نشود. ...

چگونه مغز خود را آموزش دهید

مغز نیاز به آموزش و تحریک دارد. بسیاری از مردم توجه چندانی به تمرینات مغزی نمی‌کنند.

 

1- بازی‌هایی انجام دهید که مغز را تمرین می‌دهند.

آموزش به مغز

این کار تنها راه آموزش مغز نیست اما بسیاری معتقدند بازی‌های تمرین مغز بهترین راه هستند. چند نمونه از بازی‌های تمرین مغزی مشهور عبارت‌اند از: Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day  (سن مغز: مغز خود را ظرف چند دقیقه در روز آموزش دهید!" مربوط به کنسول Nintendo DS و Brain Challenge برای آی پاد اپل. این بازی‌ها بر همه نواحی مغز کارکرده و به شما کمک می‌کنند مغز را خوب ورزش دهید.  

   

2- در روز مقداری مسئله حل کنید.

آموزش به مغز

این مسئله‌ها می‌توانند حساب، پازل‌هایی مانند جدول کلمات متقاطع و سودوکو ، بازی‌هایی که نیاز به فکر کردن دارند مانند شطرنج و غیره باشند. برای حل این مسئله‌ها مغز باید فعال شود. این کار نه‌تنها به مغز کمک می‌کند فعالیت کند بلکه مهارت شما در این مسائل را نیز تقویت می‌کند (مثلاً شاید بتوانید در شطرنج استاد شوید).

  

3- هرروز ورزش کنید.

آموزش به مغز

نه‌تنها تمرینات مغزی به فعال ماندن مغز کمک می‌کند بلکه ورزش بخش‌های دیگر بدن نیز می‌تواند مفید باشد. ورزش فواید روانی و ذهنی بسیاری ازجمله بهبود عملکرد شناختی، کاهش خطر زوال عقل و بسیاری از فواید دیگر دارد. همچنین ظاهراً پس از ورزش بهتر می‌توانید فکر کنید، بنابراین خوب است درست پیش از ورزش دادن مغز، بدنتان را ورزش دهید.

  

4- صبحانه بخورید.

آموزش به مغز

مصرف صبحانه مناسب می‌تواند تأثیر زیادی بر توانایی مغز بگذارید. مشخص‌شده است که کودکانی که نوشیدنی‌های گازدار و میان وعده‌های قندی برای صبحانه مصرف می‌کنند عملکرد ضعیفی در تست‌های حافظه و توجه نشان می‌دهند. مصرف صبحانه خوب و مناسب، تأمین انرژی لازم برای ورزش مغز و بدن را در طول روز ضمانت می‌کند.

  

5- تماشای تلویزیون را محدود کنید.

آموزش به مغز

وقتی تلویزیون تماشا می‌کنید مغز به حالت خنثی می‌رود. در مطالعه‌ای بر روی افرادی که تلویزیون تماشا می‌کردند مشخص شد که تماشای تلویزیون امواج آلفای مغز آن‌ها را افزایش داده بود (مغز آن‌ها در حالت منفعل قرارگرفته و همانند حالتی بود که فرد در فضایی تاریک نشسته است). تماشای طولانی‌مدت تلویزیون با موفقیت‌های کم همراه است، بنابراین برای مغز و بدن شما مفید نیست.

   

6- بخندید.

آموزش به مغز

مطالعات نشان داده‌اند که افراد بلافاصله پس از مواجهه با کمدی و نمایش‌های شاد، در توانایی حل مسئله طراحی‌شده برای ارزیابی تفکر خلاقانه بهتر عمل می‌کردند. شرکت‌کنندگان گزارش می‌کردند که پس از تماشای کمدی بیشتر احساس هوشیاری، فعال بودن، علاقه‌مند بودن و هیجان‌زدگی را تجربه می‌کردند. اگرچه در این زمینه باید ملاحظاتی رعایت شود: شوخی ممکن است حواس فرد را پرت کرده و عملکرد او را در تکالیف و وظایف غیرخلاقانه تضعیف کند.

  

7- چیزهای جدید یاد بگیرید.

آموزش به مغز

با یادگرفتن چیزهای جدید مهارت مهم یادگرفتن در مغز را تمرین می‌کنید. با جستجو در این سایت یا سایت‌های دیگر می‌توانید چیزهای جدیدی یاد بگیرید که برای شما مفید و آموزنده بوده و به مغز شما نیز کمک کند فعال بماند. (لطفاً عکس ویکی 5040)

 

8- کارهایی که دوست ندارید را انجام ندهید .

اگر از حل مسائل ذهنی ریاضی خسته شده‌اید، آن را کنار بگذارید. احساس نکنید باید حتماً این کارها را انجام دهید تا مغزتان بهتر و فعال‌تر شود. اگر از این کار لذت نمی‌برید چیزی از آن یاد نمی‌گیرید.

 

توصیه‌ها

• ورزش دادن مغز تنها نباید یک‌بار یا چند بار انجام شود. باید این کار تداوم داشته باشد و هرروز به آن بپردازید. همانند ورزش‌های دیگر ورزش‌های مغزی تنها زمانی مؤثر هستند که مداوم باشند.

• همیشه سعی کنید استراحت خوبی در شب داشته باشید. برای این کار دما و نور اتاق‌خواب را مناسب کنید، نوشیدنی‌های گازدار پیش از خواب ننوشید و پیش از رفتن به رختخواب ذهن خود را آرام و عضلات را شل کنید. رفتن به رختخواب درحالی‌که احساس هیجان یا عصبانیت دارید ممکن است تأثیر منفی بر فرایندهای فکری در مغزتان بگذارد.

• سعی کنید کارهای ذهنی چالش‌برانگیز انجام دهید مانند مطالعه کتاب جالب اما سخت، یادگیری زبان جدید یا استفاده از دست دیگر (غیر غالب) برای کارهای معمول مانند خوردن، مسواک زدن، نوشتن، تایپ کردن یا نواختن موسیقی (به ترتیب از ساده‌ترین تا سخت‌ترین). این کار جالب بوده و ارتباط‌های (سیناپسها) بین سلول‌های عصبی در مغز را تقویت می‌کند.

• هرروز چند دقیقه مدیتیشن انجام دهید.

• مصرف غذاهای سرشار از مواد مغذی می‌تواند مفید باشد. مطالعات نشان می‌دهند که رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی مانند آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها عملکرد حافظه و شناخت را تقویت می‌کند.

 

هشدارها

•  از دست غیر غالب خود برای کارهای حساس و خطرناکی مانند خرد کردن سبزیجات، رانندگی یا کارهایی از این قبیل استفاده نکنید. کارهایی که انجام می‌دهید باید معقول و بی‌خطر باشد.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040