۲ بهمن ۱۳۹۳

8 عکس سه‌بعدی چشمان متقاطع عالی و روش ساختن آن‌ها

۲ بهمن ۱۳۹۳ 3975 بازدیدکننده 0 نظر
8 عکس سه‌بعدی چشمان متقاطع عالی و روش ساختن آن‌ها در این مقاله می خوانید

هرکسی که یک دوربین داشته باشد می‌تواند عکس‌های سه‌بعدی بگیرد، و بیشتر افراد باکمی تمرین می‌توانند بدون استفاده از عینک‌های مخصوص تصاویر سه‌بعدی را بر روی مانیتورهای خودشان ببینند. ...

8 عکس سه‌بعدی چشمان متقاطع عالی و روش ساختن آن‌ها

 "من از این به بعد، همه‌چیز رو به‌صورت سه‌بعدی می‌گیرم. من جشن تولد دختر خودم را هم به‌صورت سه‌بعدی فیلم‌برداری خواهم کرد" جیمز کامرون

 

یک روش عکس‌برداری و فیلم‌برداری انقلابی در راه است. فیلم‌های سه‌بعدی سال‌های دهه 60، ایده‌هایی فراتر از زمان خود بودند. به‌زودی تب سه‌بعدی همه‌جا را فرا خواهد گرفت. در ایالات‌متحده، صدها هزار سینما برای نمایش دادن فیلم‌های سه‌بعدی ارتقا داده‌شده‌اند. صفحه‌نمایش‌های جدید کامپیوترها، امکان دیدن تصاویر سه‌بعدی بدون عینک را فراهم کرده‌اند، و یک اجتماع در حال رشد از افراد مشتاق، با استفاده از تکنیک‌های سه‌بعدی سازی جاافتاده، زندگی دادن به تصاویر دوبعدی را شروع کرده‌اند.

درصورتی‌که شما عکس‌برداری سه‌بعدی را آزمایش نکرده‌اید، الآن زمان خوبی برای شروع این کار است.

 

در ادامه یک سری از نمونه‌های عالی عکس‌های ساخته‌شده توسط عکس‌برداری سه‌بعدی آورده شده است. امیدواریم که این تصاویر بتوانند باعث سرگرمی شما شده و انگیزه امتحان کردن بعد سوم در عکس‌برداری را در شما ایجاد کنند، و شما را جزء پیش روهای عکس‌برداری سه‌بعدی که به‌زودی جامعه را فرا خواهد گرفت قرار دهند.

تمام عکس‌هایی که در ادامه آورده شده است، در فرمت چشمان متقاطع عرضه‌شده‌اند، و اکثر افراد می‌توانند بدون کمک و یا استفاده از وسایل خاصی، تنها با چپ کردن چشم‌های خودشان آن‌ها را مشاهده کنند.

 

هشدار

ذکر این نکته پیشاپیش حائز اهمیت است که استفاده از تکنیک چپ کردن چشم برای تماشای این عکس‌های سه‌بعدی ممکن است برای تعداد بسیار معدودی از افراد خطرهایی در پی داشته باشد. احتمال خطر بسیار پایین است، ولی درهرصورت برای رفع مسئولیت از سمت ما ذکر آن حائز اهمیت است. درصورتی‌که شما مشکلاتی در ماهیچه‌های چشم‌های خودتان دارید، توصیه می‌شود که از این تکنیک استفاده نکنید. درصورتی‌که در زمان استفاده از این روش، احساس سرگیجه ، سردرد، و یا علایم دیگری کردید، به‌سرعت چشم‌های خود را به حالت اولیه برگردانده و به آن‌ها استراحت بدهید. احتمالاً همه افراد در زمان یادگیری این تکنیک، کمی خستگی در چشم‌های خود احساس خواهند کرد، بنابراین خیلی اهمیت دارد که چشم‌های خود را به‌صورت مرتب استراحت بدهید و تنها برای مدت‌زمان کوتاهی به عکس‌های سه‌بعدی نگاه کنید. حتی زمانی که در استفاده از این تکنیک به تبحر رسیدید، چشم‌های خود را بیش‌ازحد خسته نکنید.

 

عکس‌های سه‌بعدی در ادامه آورده شده است، برای دیدن آن‌ها صرفاً کافی است که چشم‌های خود را چپ کرده و تصاویر سمت چپ و راست را روی‌هم بیندازید:

 

روش ساخت عکس سه بعدی

 

 روش ساخت عکس سه بعدی

 

 روش ساخت عکس سه بعدی

 

 روش ساخت عکس سه بعدی

 

 روش ساخت عکس سه بعدی

 

 روش ساخت عکس سه بعدی

 

 روش ساخت عکس سه بعدی

 

 روش ساخت عکس سه بعدی

 

روش ساخت عکس سه بعدی

 

روش ساخت عکس سه بعدی

 

روش ساخت عکس سه بعدی

 

روش ساخت عکس سه بعدی

 خیلی جالب است، این‌طور نیست؟ همان‌طوری که می‌توانید از نمونه‌های خارق‌العاده بالا ببینید، عکس‌برداری سه‌بعدی بسیار گسترده بوده و امکان کارهای خلاقانه زیادی در آن وجود دارد. بهترین نکته در مورد این روش عکس‌برداری این است که شما برای انجام آن، به لوازم گران‌قیمت و یا مخصوص نیاز ندارید. شما می‌توانید با استفاده از هر دوربین معمولی و یک نرم‌افزار رایگان، عکس‌های سه‌بعدی ایجاد کنید. توصیه می‌شود که همه عکاسان این روش را امتحان کنند و به جامعه فعال آنلاین بپیوندند.

 

او در این قسمت روش ایجاد عکس‌های سه‌بعدی آورده شده است:

 روش ساخت عکس سه بعدی

اصول کلی ساخت عکس‌های سه‌بعدی بسیار ساده است و موارد اصلی آن را می‌توان در چند دقیقه توضیح داد، ولی به دست آوردن تبحر در گرفتن و ایجاد عکس‌های سه‌بعدی، به تمرین نیاز دارد و به‌مرورزمان شما در این کار بهتر خواهید شد. برای این کار لازم است دو عکس متفاوت از سوژه خود بگیرید و در یک نرم‌افزار رایگان آن‌ها را پردازش کنید. هر دو قسمت در ادامه توضیح داده‌شده است:

 

گرفتن عکس‌ها

همیشه عکس‌ها را در وضعیت پرتره بگیرید.

دوربین خود را به‌صورت کاملاً دستی قرار داده و نوردهی و فوکوس موردنظر خود را تنظیم کنید.

پاهای خود را کمی بازکرده و دقیقاً روبروی سوژه خود قرار بگیرید.

بدون بلند کردن سمت چپ بدن خودتان، وزن خود را روی پای راست خود بیندازید.

اولین عکس را بگیرید.

بدون بلند کردن سمت راست بدن خودتان، وزن خود را روی پای چپ خود بیندازید.

درصورتی‌که سوژه شما خیلی نزدیک نیست، لازم نیست که دوربین خود را بچرخانید تا سوژه را در مرکز عکس حفظ کنید.

عکس دوم را بگیرید.

 

و کار شما در این مرحله تمام شد، به همین سادگی، با انداختن وزن خودتان بر روی پاهای مختلف، نقطه دید خود را چند سانتی‌متر تغییر می‌دهید که این برای عکس سه‌بعدی کافی است.

 

پردازش

 روش ساخت عکس سه بعدی

الآن شما دو عکس در اختیار دارید، ولی لازم است آن‌ها را تبدیل به یک عکس کنید. برای این کار می‌توانید از یک نرم‌افزار بسیار خارق‌العاده و رایگان با نام StereoPhoto Maker استفاده کنید.

دانلود و نصب StereoPhoto Maker

 

گام‌به‌گام

هر دو عکس را انتخاب کرده و آن‌ها را با هم به‌وسیله موس روی آیکون برنامه StereoPhoto Maker بیندازید.

در صورت نیاز، در داخل برنامه با چرخاندن چرخ موس خود، کمی به عقب زوم کنید تا راحت‌تر بتوانید با استفاده از تکنیک چشمان متقاطع آن‌ها را روی هم بیندازید.   

اگر این‌طور به نظر می‌رسد که اثر سه‌بعدی برعکس است، روی دکمه جابجایی کلیک کنید تا جای عکس‌ها با هم عوض شود.

بر روی دکمه Easy Adjustment (از منوی Adjust) کلیک کنید تا مکان تصاویر سه‌بعدی را نسبت به پنجره سه‌بعدی تصحیح کنید. (توضیح بیشتر در ادامه آورده شده است)

گزینه Show/Hide Border (نمایش/پنهان کردن حاشیه) را برای استفاده از حاشیه برای عکس خود بررسی کنید (اختیاری).

با کلیک کردن بر روی منوی File  Save Stereo Image، عکس خود را ذخیره کنید.

از عکس سه‌بعدی جدید خود لذت ببرید.

 

پنجره سه‌بعدی

حاشیه‌های عکس، فقط لبه‌های عکس سه‌بعدی نیست. در یک عکس سه‌بعدی، گوشه‌های عکس حفره‌ای است که شما به داخل آن نگاه کرده و شیء سه‌بعدی در داخل آن دیده می‌شود. خوب است که به حاشیه‌های تصویر سه‌بعدی، به‌عنوان یک پنجره واقعی در کامپیوتر خود فکر کنید. به همین دلیل است که استفاده از قابلیت نمایش حاشیه ممکن است برای بسیاری از عکس‌ها مفید باشد، زیرا مرزهای عکس بهتر مشخص می‌شوند. یکی از مشکلاتی که ممکن است در زمینه عکس‌های سه‌بعدی پیش بیاید، این است که تصویر سه‌بعدی ممکن است این‌طور به نظر برسد که با حاشیه‌های پنجره تماس پیداکرده است، یا حتی بدتر از آن، از حاشیه‌های پنجره خارج‌شده است. در دو مثال زیر این مسئله توضیح داده‌شده است:

 

روش ساخت عکس سه بعدی

شیء در پنجره سه‌بعدی خیلی جلو آورده شده است، و این‌طور به نظر می‌رسد که از حاشیه پنجره بیرون زده است و یک توهم بصری بد ایجاد کرده است.  

 

روش ساخت عکس سه بعدی

در اینجا عکس تصحیح‌شده است، و شیء در پنجره سه‌بعدی از چهارچوب پنجره کمی به عقب برده شده است.

 

روش ساخت عکس سه بعدی

 شما می‌توانید با استفاده از گزینه Easy Adjustment برنامه SteroPhoto Maker، به‌راحتی این مشکل را حل کنید. کلیک کردن بر روی این گزینه، هر دو عکس را روی هم انداخته و با رنگ‌های قرمز و آبی به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از غلطانک‌ بالای عکس، فاصله بین تصاویر را تنظیم کنید و به‌این‌ترتیب آن‌ها را در پنجره سه‌بعدی به جلو و عقب ببرید. یادگرفتن این‌که تغییر دادن این غلطانک چگونه بر روی تصویر نهایی تأثیر می‌گذارد ممکن است کمی زمان‌بر باشد، ولی با امتحان و آزمایش شما می‌توانید در آن به تبحر برسید.

 

حالا که درگرفتن و ویرایش عکس‌های سه‌بعدی به تبحر رسیدید، بیایید به مزایای و معایب این شیوه در ادامه بپردازیم:

 

مزایا

 روش ساخت عکس سه بعدی

شما به لوازم خاص سه‌بعدی نیاز ندارید.

عکس هرکدام از چشم‌ها به‌صورت جداگانه برداشت‌شده است، به همین دلیل وضوح تصویر نهایی ممکن است خیلی زیاد باشد.

هیچ‌گونه ماتی و یا محوشدگی در لبه عکس وجود ندارد.

شما می‌توانید در کیت SLR خود با هر لنزی که دارید (از جمله ماکرو) عکس‌برداری کنید تا تصاویر سه‌بعدی خیلی نزدیکی ایجاد کنید.

با روش عکس‌برداری بالا، شما کنترل کاملی بر روی تنظیمات دوربین خود دارید.

شما می‌توانید با این روش، از هر دوربینی برای گرفتن عکس‌های سه‌بعدی استفاده کنید و به دوربین سه‌بعدی خاصی نیاز ندارید.

 

معایب

بدیهی‌ترین عیب این شیوه این است که سوژه شما بین عکس‌ها نباید حرکت کند.

هر حرکتی بین دو عکس باعث ایجاد مشکلاتی در نمایش سه‌بعدی عکس می‌شود، بنابراین عکس‌برداری از حیوانات، انسان‌ها، و یا حتی درختانی که شاخ و برگ آن‌ها با نسیم حرکت می‌کند ممکن است خیلی سخت و یا غیرممکن باشد.

واردکردن مواردی همانند چرخاندن و یا گرداندن دوربین بین دو عکس در این شیوه به‌راحتی اتفاق می‌افتد.

شما باید با تنظیمات دستی عکس‌برداری کنید تا تغییر اتفاقی در نوردهی و یا فوکوس دوربین بین دو عکس وجود نداشته باشد.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040