۳۰ دي ۱۳۹۳

آیا در هوای سرد، بدن افراد چاق، گرم‌تر از افراد لاغر می‌ماند؟

۳۰ دي ۱۳۹۳ 6949 بازدیدکننده 1 نظر
آیا در هوای سرد، بدن افراد چاق، گرم‌تر از افراد لاغر می‌ماند؟ در این مقاله می خوانید

ممکن است چاقی بابانوئل که بیشتر اوقات خود را در کارگاه قطب شمال یا در حال سفر به نقاط مختلف زمین می‌گذارند نیز مربوط به همین مسئله باشد! اما این موضوع تا چه حد صحت دارد؟ ...

آیا در هوای سرد، بدن افراد چاق، گرم‌تر از افراد لاغر می‌ماند؟

درواقع بدنی پر از چربی ممکن است برای مقابله با هوای سرد به ما کمک کند یا حداقل کمی مؤثر باشد.

سؤال کردن از افراد مختلف، چندان روش مؤدبانه‌ای برای رسیدن به پاسخ این سؤال نیست! اما مجله "علم عامه‌پسند" (Popular Science، علم عامه‌پسند یا علم عامه‌فهم به شیوه‌ای برای بیان مطالب علمی گفته می‌شود که به برای عامه مردم قابل‌درک باشد. همانند بیشتر فیلم‌های مستند علمی) اخیراً پاسخ این مسئله را تا حدی مشخص کرده است. پاسخ هم مثبت است و هم منفی!

بر اساس مجله "علم عامه‌پسند"، مطالعاتی که بر روی شناگران آب‌های سرد و بیماران بیمارستانی انجام شد، نشان می‌دهد افراد با شاخص توده بدنی (MBI) بیشتر در برابر سرما حساسیت کمتری دارند چرا که چربی همانند عایقی برای بدن عمل می‌کند.

 

تفاوت دما بدن افراد چاق و لاغر

البته با در نظر گرفتن این حقیقت که چربی در تنظیم حرارت بدن در حیوانات نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد، حساسیت کمتر افراد چاق در مقابل سرما چندان هم تعجب‌آور نیست. نهنگ‌ها لایه‌ای از چربی در زیر پوست خود دارند که وجودش برای حفاظت از آن‌ها در برابر سرما ضروری است. این در حالی است که شترها که در شرایط آب و هوایی گرم و داغ زندگی می‌کنند، تمام چربی خود را برای جلوگیری از عایق سازی بیش‌ازحد بدن، در کوهان نگه‌داری می‌کنند.

ولی در انسان‌ها، تنظیم حرارت کمی پیچیده‌تر است

 

به دلیل پیچیدگی سازوکار مخابره پیام در مغز در پاسخ به سرمای هوا، افرادی با توده بدنی بیشتر، ممکن است سرمای بیشتری را احساس کنند.

 

تفاوت دما بدن افراد چاق و لاغر

پاسخ به سرما به این صورت است: هنگامی‌که دمای خارج بدن افت می‌کند، مغز ما بر اساس تفسیر دو عامل، یعنی دمای داخلی بدن و دمای سطح پوست، بدن را به واکنش در برابر سرما وا‌می‌دارد. بر اساس گزارش مجله "علمی آمریکا" (Scientific American)، هنگامی‌که ما در مرض باد سرد زمستانی قرار می‌گیریم، رگ‌های بدن تنگ‌شده و با این کار میزان هدر رفت گرما از طریق پوست کاهش می‌یابد. از طرف دیگر برای گرم شدن، بدن شروع به لرزیدن می‌کند.

 

ولی در افراد با شاخص توده بدنی بیشتر، درحالی‌که پوست سرد می‌شود، چربی موجود در زیر پوست بدن را به‌خوبی برابر سرما حفاظت می‌کند. کاترین ابراین محقق فیزیولوژیست می‌گوید: دمای پایین‌تر سطح پوست ممکن است باعث شود افراد چاق در هوای سرد، احساس سرمای بیشتری داشته باشند.

 

تفاوت دما بدن افراد چاق و لاغر

البته چربی زیر پوست تنها عامل مؤثر بر گرمای بدن نیست. اگر شما فردی با تناسب‌اندام هستید ولی احساس گرما می‌کنید احتمالاً به این دلیل است که بافت عضلات شما گرما تولید می‌کنند و این روشی دیگر برای محافظت در برابر سرما است. همچنین اگر شما فردی ریزاندام هستید، تنها شاخص توده بدنی کم شما، میزان تأثیر سرما بر بدنتان را تعیین نمی‌کند بلکه سطح کل بدن نیز در آن تأثیر دارد. بر اساس گفته‌های کاترین ابراین، افراد ریزاندام تر، با سرعت بیشتری گرما از دست می‌دهند.

 

وجود دو عامل یعنی حجم عضلات کمتر و سطح بیشتر بدن در زنان نیز می‌تواند این باور قدیمی که زنان همیشه زودتر از مردان احساس سرما می‌کنند را توضیح می‌دهد. بنابراین دفعه بعد که همسرتان خواست کت شما را بر تن کند، در مورد آن تردید نکنید!
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040