۲۰ دي ۱۳۹۳

چطور زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو را تشخیص دهیم؟

۲۰ دي ۱۳۹۳ 10037 بازدیدکننده 0 نظر
چطور زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو را تشخیص دهیم؟ در این مقاله می خوانید

استفاده طولانی مدت از لاستیک ها در یک بخش ماشین می تواند منجر به سایش آن ها شود. اما زمان جابجا کردن لاستیک ها را چگونه تشخیص دهیم؟ ...

چطور زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو را تشخیص دهیم؟

چرخاندن لاستیک‌ها یکی از ساده‌ترین راه‌های نگهداری از لاستیک‌ها است، ولی انجام آن اهمیت بسیاری دارد. انجام درست این کار می‌تواند باعث افزایش عمر لاستیک‌ها و کاهش مصرف سوخت گردد و همچنین هنگام توقف یا گردش ناگهانی، عملکرد بدون اشکال لاستیک‌ها و عدم وقوع حوادث غیرمنتظره را تضمین کند. پر واضح است که منظور ما از چرخاندن لاستیک‌ها، چرخش آن‌ها هنگام حرکت خودرو (یا تعویض لاستیک‌ها) نیست بلکه منظورمان جا به جا کردن لاستیک‌های خودرو با یکدیگر است تا لاستیک‌ها به طور یکنواخت تری دچار فرسودگی شوند.

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

مقدار سایش در این دو تایر فرسوده به وضوح قابل مشاهده است. هیچ‌گاه اجازه ندهید تایرهای خودرویتان این‌طور فرسوده شود.

 

اگر شما لاستیک‌های خودرو را به مدت چند سال در یک قسمت از خودرو به کار ببرید و آن‌ها را با یکدیگر جا به جا نکنید، خواهید دید که برخی لاستیک‌ها سریع تر از دیگری فرسوده می‌شوند. بدتر از آن، این است که عاج‌های سطح یک لاستیک به تنهایی نیز به طور غیریکنواخت دچار سایش می‌شود. برخی لاستیک‌ها از داخل و برخی دیگر از خارج در معرض سایش بیشتری هستند. سایش نامساوی در لاستیک غیرقابل اجتناب است. توجه داشته باشید که وزن خودرو به طور یکنواخت بر روی هر چهارچرخ قرار نگرفته است. موتور که سنگین‌ترین قطعه در خودرو می‌باشد معمولاً در قسمت جلو خودرو قرارگرفته و در نتیجه لاستیک‌های جلو وزن بیشتری را تحمل می‌کنند. لاستیک‌های جلو همچنین مسئولیت هدایت خودرو را نیز بر عهده‌دارند. به علاوه اینکه هنگام ترمز، چرخ‌های جلو حتی بار بیشتری را نیز تحمل می‌کنند. تعداد دفعاتی را که هنگام گردش از ترمز استفاده می‌کنید، به یادآورید. حتماً متوجه خواهید شد که چرا لاستیک‌های جلو خودرویتان سریع‌تر از لاستیک‌های عقب دچار سایش می‌شوند.

سایش متفاوت در لاستیک‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مکانیکی در خودرو نیز شود. اگر لاستیک‌های خودرو به درستی تنظیم نباشند بعضی از لاستیک‌ها به بر روی زمین کشیده می‌شوند و بیشتر دچار سایش می‌گردند. قطعات فرسوده سیستم تعلیق خودرو می‌تواند باعث به هم خوردن تقسیم وزن خودرو بر روی چرخ‌ها، به خصوص در هنگام گردش شوند. لاستیک‌هایی که بادشان تنظیم نیست هم به صورت غیریکنواخت دچار سایش می‌شوند. اگر می‌خواهید نمونه‌ای از سایش غیریکنواخت خودروها را مشاهده کنید، به لاستیک‌های خودروهای اجاره‌ای دقت کنید. شرکت‌های اجاره خودرو معمولاً به جا به جا نکردن لاستیک‌ها شهرت دارند. زمانی که این خصوصیت شرکت‌های اجاره‌ای با استفاده طولانی مدت از یک خودرو همراه شود، فرسودگی و سایش به شدت غیریکنواخت لاستیک‌ها قابل‌مشاهده خواهد بود.

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

سمت راست : سایش لاستیک پر باد _ وسط: لاستیک با باد مناسب و بدون سایش _ سمت چپ : سایش در لاستیک کم باد

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

سایش لاستیک به علت تنظیم نبودن چرخ‌ها (داشتن زاویه کمبر)

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

سایش محلی در لاستیک (معمولاً به علت برخورد لاستیک با موانع یا ترمزهای شدید)

 

کلید حل مشکل سایش غیریکنواخت لاستیک‌ها معمولاً در جابه‌جایی لاستیک‌ها با یکدیگر نهفته است. به این شکل در طولانی مدت هر کدام از لاستیک‌ها با الگوهای مختلف ساییده شده و در نتیجه تقریباً همه لاستیک‌ها با آهنگی یکنواخت دچار فرسودگی می‌گردند. در کتاب راهنمای استفاده از خودرو، زمان مناسب برای جا به جا کردن لاستیک‌ها مشخص شده است. زمان جابه‌جایی معمولاً هر 3000 تا 7000 مایل (4800 تا 11200 کیلومتر) است. برای تخمین زمان تقریبی آن نیز می‌توانید زمان تعویض روغن خودرو را در نظر بگیرید و هر بار که اقدام به تعویض روغن می‌کنید به میزان ساییدگی لاستیک‌ها هم توجه کنید. اگر خودتان نمی‌خواهید کار جابه‌جایی لاستیک‌ها را انجام دهید، آن را به تعمیرکار بسپارید که هزینه چندان زیادی هم برایتان ندارد. جابه‌جایی لاستیک‌ها هیچ‌گونه تخصص و معلومات فنی نمی‌خواهد، تنها کافی است یک جک بخرید، پایه‌هایش را زیر خودرو قرار داده و دسته بالابر جک را بچرخانید. با انجام این کار می‌توانید در طولانی مدت هزینه قابل‌توجهی پس انداز کنید.

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

الگوی دقیق و صحیح جابه‌جایی چرخ‌ها، بستگی به خودرو و نوع خود لاستیک‌ها دارد. همانند مورد قبل، کتاب راهنما استفاده از خودرو باید در مورد الگوی جابه‌جایی چرخ‌های آن خود رو توضیحات لازم را داده باشد. الگوی معمول و استاندارد برای خودروها به این شکل است که لاستیک‌های جلو را به قسمت عقب خودرو برده و لاستیک‌های عقب را به صورت ضربدری به جلو انتقال دهید (یعنی لاستیک سمت عقب و راست خودرو، به سمت جلو و سمت چپ برود). الگوی برعکس آن (لاستیک‌های عقب، به جلو و لاستیک‌های جلو، به صورت ضربدری به عقب منتقل شوند) نیز بسیار رایج است. در صورتی که شما هر بار در زمان مناسب جای لاستیک‌ها را عوض کنید، رعایت الگوی دقیق آن چندان اهمیتی نخواهد داشت. فقط مطمئن شوید هر لاستیک، مدتی هم در جای دیگری از خودرو کار کند.

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

نحوه جا به جا کردن لاستیک‌ها به صورت رایج (سمت راست: خودروهای محور جلو _ سمت چپ: خودروهای محور عقب و دو محوره)

 

برخی وسایل نقلیه به الگوهای متفاوتی نیاز دارند. لاستیک یک سویه (لاستیک‌هایی که عاج‌های آن‌ها برای چرخش در یک جهت طراحی‌شده‌اند) و نیز لاستیک‌های بایاس (لاستیک‌هایی که کمربند آن‌ها به صورت اریب و معمولاً از جنس نایلون است) را نباید به صورت ضربدری جا به جا کرد. همچنین اگر خودروی شما دارای لاستیک‌هایی با اندازه‌های متفاوت در جلو و عقب باشد، مشخص است که مجاز به جابه‌جایی لاستیک‌ها نیستید. در این حالت بهتر است جای لاستیک‌های راست و چپ را با یکدیگر عوض کنید. در صورتی که لاستیک یدکی فول سایز (لاستیک فول سایز: لاستیک هم اندازه با دیگر لاستیک‌های خودرو، نه لاستیک‌های یدکی سایز کوچک) دارید، باید لاستیک یدکی را هم در جابه‌جایی لاستیک‌ها دخالت دهید تا هر 5 لاستیک به طور مساوی و یکنواخت فرسایش یابند. همان الگوی جابه‌جایی همیشگی‌تان را ادامه دهید ولی توجه داشته باشید که حتماً لاستیک یدکی را در قسمت درست خودرو قرار دهید. لاستیک یدکی برای هر قسمتی که به کار رود، لاستیک قبلی در همان قسمت به عنوان لاستیک یدکی جدید کنار گذاشته می‌شود.

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

سمت راست: لاستیک با کمربند رادیال (نسبت به بایاس دارای مزایا است) _ سمت چپ: لاستیک با کمربند بایاس

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

تفاوت لاستیک سایز بزرگ و لاستیک سایز کوچک (لاستیک سایز کوچک معمولاً به عنوان یدک و به صورت موقت استفاده می‌شود)

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

نحوه جا به جا کردن لاستیک با دخالت دادن لاستیک یدکی

 

تشخیص زمان جابه‌جایی تایرهای خودرو

نمونه از یک لاستیک یک سویه که جهت چرخش بر روی آن مشخص شده است

 

در انجام جابه‌جایی لاستیک‌ها کوتاهی نکنید. صرف تنها چند دقیقه جهت نگهداری و حفظ لاستیک‌ها موجب فرسایش یکنواخت لاستیک‌ها، بهبود عملکرد کلی خودرو و حرکت روان تر آن می‌شود.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040