۱۵ دي ۱۳۹۳

شایعات خطرناک درباره برق

۱۵ دي ۱۳۹۳ 6357 بازدیدکننده 0 نظر
شایعات خطرناک درباره برق در این مقاله می خوانید

باور کردن این شایعات درباره برق می‌تواند خطرناک باشد. اگر شنیدید کسی چنین باورهایی را بیان می‌کند، به اطلاع آن‌ها برسانید که خودشان و دیگران با این باورها در خطر قرار می‌گیرند.  ...

شایعات خطرناک درباره برق

 

تایر عایق الکتریکی است

شایعات درباره برق

لاستیک رسانای الکتریکی است نه عایق. درست است که اگر سیم برق روی ماشینتان بیفتد، جایتان در داخل ماشین امن است اما علت آن این است که الکتریسیته همیشه به دنبال آسان‌ترین راه برای جریان یافتن به زمین است. اگر در ماشین خود بمانید، جریان الکتریسیته از بدنه ماشین، از طریق تایرها به زمین خواهد رفت. تا زمانی که بدن خود را به عنوان مسیری برای عبور جریان برق به زمین قرار ندهید، برق از آن عبور نمی‌کند. بنابراین وقتی سیم برق بر روی ماشین می‌افتد، تا زمانی که کمک فرا برسد و برق قطع شود در ماشین بمانید. اگر به خاطر شرایط تهدیدکننده‌ای باید از ماشین خارج شوید به صورت جفت پا بپرید بیرون و مطمئن شوید که هنگامی که به زمین رسیدید، با هیچ جای ماشین تماس نداشته باشید. 

 

سیم برق عایق است. 

شایعات درباره برق

نود درصد از سیم‌های برق بیرون عایق نیستند. به علاوه سیمی که عایق باشد در مواجهه با هوا قرار دارد و فرسوده می‌شوند بنابراین هرگز نمی‌دانید سیم برق عایق است یا نه. هرگز به هیچ سیم برقی دست نزنید. 

 

تنها برق با ولتاژ بالا خطرناک است 

ولتاژ فشاری است که الکتریسیته را به جریان در سیم یا رسانا وادار می‌کند مانند فشاری که موجب جریان آب در لوله می‌شود. آمپر مقدار الکتریسیته در هر نقطه است که می‌تواند به شما صدمه زده یا شما را بکشد. کمتر از یک چهارم یک آمپر می‌تواند موجب وضعیت فیبریلاسیون دهلیزی در قلب (ضربان نامنظم) شود. آمپر برق خانگی بالا (اغلب 32 آمپر) است.   

 

وقتی سیمی بر روی زمین می‌افتد، خودبه‌خود خاموش می‌شود.

شایعات درباره برق

مدارهای ما برای شناسایی اتصالی (ایجاد مدار کوتاه) طراحی‌شده‌اند (عبور جریان ناگهانی غیرمعمول برق از مدار). اگر سیم بر روی رسانای ضعیف بیفتد چنین اتفاقی نمی‌افتد (برق قطع نمی‌شود) و سیم برق دار می‌ماند. همیشه سیمی که روی زمین افتاده است را برق دار در نظر بگیرید. 

 

وقتی سیم برق دار می‌افتد، جرقه می زند 

یک سیم برق دار در صورتی جرقه میزند که بر زمین بیفتد و تماس ثابت با زمین یا مواد دیگر نداشته باشد. سیمی که بر زمین افتاده و تماس  ثابت با زمین دارد اغلب هیچ صدا یا جرقه‌ای ایجاد نمی‌کند و ممکن است تصور کنید بدون برق است. 

 

چوب عایق است 

شایعات درباره برق

چوب در واقع یک رسانا است اما رسانای خوبی نیست. مولکول‌های موجود در چوب از هم فاصله‌دارند بنابراین عبور جریان الکتریسیته از آن دشوار است و باید از مولکولی به مولکول دیگر بپرد. اما در ولتاژ بالا عبور جریان برق از داخل چوب آسان‌تر است. اگر چوب مرطوب باشد، معادله عوض شده و چوب رسانای خوبی برای برق می‌شود حتی با ولتاژ پایین. بنابراین مراقب ایستادن روی یک چهارپایه یا نردبان چوبی هنگام کار با برق باشید. 

 

دستکش پلاستیکی خانگی یا کفش‌های تخت دار پلاستیکی عایق هستند 

شایعات درباره برق

تنها لاستیک صد در صد خالص در مقابل برق عایق است. کفش‌ها و دستکش‌های خانگی از پلاستیک خالص تشکیل نشده‌اند. اغلب در ساخت این مواد برای دوام و بازاریابی بهتر افزودنی‌های دیگری با پلاستیک ترکیب‌شده‌اند و این باعث می‌شود عایق نباشند. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040