۲۶ آذر ۱۳۹۳

نوستالژی خوب است یا بد؟

۲۶ آذر ۱۳۹۳ 2917 بازدیدکننده 0 نظر
نوستالژی خوب است یا بد؟ در این مقاله می خوانید

واژه ی نوستالژی از زمان قدیم وجود داشته است. اما اخیرا معنای آن تغییر یافته است. آیا با این مفهوم آشنایی دارید؟ ...

نوستالژی خوب است یا بد؟

تعریف قدیم

واژه نوستالژی (nostalgia) از دو واژه یونانی nostos به معنی بازگشت به خانه و algos به معنی درد تشکیل شده است. متخصصان پزشکی که این واژه را در اواخر قرن هجدهم ابداع کردند، وضعیت هیجانی و فیزیکی جدی را با آن توصیف می‌کردند و مفهوم حال حاضر آن که مرور حسرت‌بار خاطرات گذشته است را نداشت. ابتدا نوستالژی به عنوان وضعیت ناتوان‌کننده‌ای توصیف می‌شد که به خاطر دل‌تنگی شدید یا ناامیدی، سربازان را از پا در می‌آورد. سربازانی که از این وضعیت رنج می‌بردند، اغلب از خدمت و وظایف خود بیرون برده می‌شدند تا احساس هدفمندی خود را مجدداً به دست آورند.  

در واقع نوستالژی حتی در دهه 1860 میلادی به عنوان یک وضعیت مشروع برای خروج داوطلبانه از خدمت ارتش در نظر گرفته می‌شد. اگر سربازی بیش از حد تحت تأثیر افکار خانه یا زندگی قبل از خدمت خود قرار داشته باشد، توانایی‌های او به عنوان یک مبارز ممکن است به خطر بیفتد. تأثیرات مخرب این وضعیت، برای هزاران سال مشکل مهمی برای نظامیان و مأموران دیگر دولتی سرتاسر دنیا بود. تنها با استفاده از درمان‌های پیشرفته مالیخولیا و افسردگی بود که این تعریف بالینی نوستالژی کم‌کم از بین رفت. 

 

تعریف جدید و مورد استفاده

نوستالژی

تقریباً همه افراد نوستالژی را با تعریف جدید آن به معنی مرور حسرت‌بار خاطرات کودکی یا احساس شدید دل‌تنگی، تجربه کرده‌اند. نوستالژی ممکن است به خاطر به یادآوردن خاطره‌ای خوشایند در گذشته، احساس خوشحالی را نیز ایجاد کند. در واقع شماری از صنایع و خدمات، به احساس نوستالژی و اشتیاق خریداران وابسته هستند. شرکت‌های اسباب‌بازی معمولاً اسباب‌بازی‌های مورد علاقه کودکی جمعیت بزرگ‌سال را دوباره وارد بازار می‌کنند و برنامه‌های تلویزیونی موضوعات قدیمی را دوباره مطرح می‌کنند تا حس نوستالژی بینندگان را تحریک‌ کنند. محبوبیت مغازه‌های عتیقه‌فروشی نیز ارزش تجاری نوستالژی را نشان می‌دهد.  

 

تأثیرات مثبت و منفی 

نوستالژی

حس نوستالژی به مقدار معقول به افرادی که تحت استرس قرار دارند، احساس آرامش می‌بخشد اما زیادی آن ممکن است تأثیر منفی داشته باشد. این باور که دهه‌های پیش بهتر از وضعیت امروز بود به همین علت بسیار رایج است اما این دیدگاه می‌تواند گمراه کننده باشد. افرادی که در دهه 50 بزرگ‌شده‌اند، ممکن است خاطرات شیرینی از خوراکی‌ها یا بازی‌های دوران خود داشته باشند اما این خاطرات، تلخی سختی‌ها، قحطی‌ها، نابرابری‌ها و عدم دسترسی به امکانات بهداشتی و رفاهی را نمی‌پوشاند. هر دهه‌ای جنبه‌های مثبت و منفی خود را دارد بنابراین حس غیر واقعی نوستالژی ممکن است موجب تحریف واقعیت در ذهن شود. برخی افراد در احساسات گذشته‌ی ایده آل گیر می‌کنند و زندگی کنونی‌شان را با این مقایسه بدون جذابیت و ناخوشایند می‌بینند. 

احساسات دردناک نوستالژی را اغلب می‌توانید با پیدا کردن یک وسیله مورد علاقه، یا برنامه‌ریزی بازدید از زادگاه کودکی خود به دست آورید. وقتی احساس نوستالژی با احساس ناامیدی یا درماندگی ترکیب می‌شود، بیشتر آسیب زا می‌گردد. وقتی بدانید که می‌توانید بخش‌هایی از گذشته خود را دوباره ببینید ممکن است تأثیرات دل‌تنگی شدید یا نوستالژی کاهش یابد. باید به یاد داشته باشید که اگر چه این احساسات طبیعی و سالم هستند اما تلاش آگاهانه برای زندگی در گذشته طبیعی و سالم نیست. اگر به نظر می‌رسد حس طبیعی نوستالژی در حال تبدیل به حس افسردگی است باید برای مشاوره به متخصص مراجعه کنید تا تعادل را به زندگی خود بازگردانید.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040