۱۸ آذر ۱۳۹۳

برترین مناطق رویارویی با حیوانات در حیات‌وحش

۱۸ آذر ۱۳۹۳ 2993 بازدیدکننده 0 نظر
برترین مناطق رویارویی با حیوانات در حیات‌وحش در این مقاله می خوانید

در این مقاله با مناطقی آشنا می شوید که می‌توانید برخوردهایی نزدیک با برخی از قابل توجهترین حیوانات دنیا داشته باشید. ...

برترین مناطق رویارویی با حیوانات در حیات‌وحش

 

 

هونهنگان، خلیح فاندی، کانادا

هونهنگان

 

هونهنگان ساکن در نیمکره‌ی شمالی در حال انقراض هستند اما بازماندگان هر تابستان ( از ماه می تا اکتبر) به خلیج فاندی می‌روند تا در شرق جزیره‌ی گرند منان تغذیه کنند. علامت مشخصه هونهنگان، پشت پهن بدون هیچ باله‌ی پشتی و وجود پوست‌های سفید پیسهوار روی سر آن‌ها است که آن‌ها را از دیگر نهنگ‌هایی که وارد خلیج می‌شوند متمایز می‌سازد. 

تورهای تماشای نهنگ در خارج شبه‌جزیره دیگبی نک، در جزیره نوا اسکوشیا و جزایر نزدیک آن مانند جزیره‌ی بریر، سنت اندروز، جزیره‌ی گرند مانا و دیر آیلند فعالیت می‌کنند. 

 

خرس خاکستری (خرس گریزلی) ، آلاسکا

خرس خاکستری

 

خرس گریزلی عاشق ماهی آزاد است. در اواسط ماه جولای و نیز در اواسط ماه آگوست و سپتامبر خرس‌های گریزلی در رودخانه‌های آلاسکا با چنگال‌های توانمند خود ماهی می‌گیرند. این خرس‌ها در تعداد زیاد در رودها و برکه‌ها تجمع کرده و گاهی اوقات برای بهترین مکان‌ها با یکدیگر می‌جنگند. منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی رودخانه‌ی مکنیل، آبشار بروکس در پارک ملی کتمای و آبشار فیش کریک نزدیک شهر هایدر مناطقی هستند که چشم‌انداز خوبی دارند.  

می‌توانید با اجاره یک هواپیمای سبک و کمی پیاده‌روی به بسیاری از مناطق ماهیگیری دسترسی پیدا کنید. شهر هایدر در کنار بزرگراه استوارت کاسیار قرار گرفته است.   

 

پروانه‌ی شهریار، سیرا چینکوآ، مکزیک

پروانه‌ی شهریار

 

همه‌ساله در فصل پاییز میلیون‌ها پروانه‌ی شهریار آمریکای شمالی هزاران مایل را به جنگل‌های صنوبر رشته کوهه‌ای آتش‌فشانی واقع در ایالت میچوآکان مهاجرت می‌کنند تا زمستان را در آنجا بگذرانند. این پروانه‌ها روی تنه‌های درختان، بوته‌ها، و اراضی سیرا چینکوآ و چهار تپه‌ی مجاور که منطقه‌ی زیستگاه محافظت‌شده‌ی پروانه‌ی شهریار را تشکیل می‌دهند به صورت گروهی روی هم جمع می‌شوند. 

چینکوا یکی از دو تپه در منطقه‌ی حفاظت شده است که از ماه نوامبر تا مارس به روی عموم باز است. 

 

منطقه‌ی حافظت‌شده‌ی بابون، کشور بلیز

بابون

 

میمون‌های جیغ کش سیاه در زبان کریول بابون نامیده می‌شوند. دویست نفر از زمین‌داران متعهد شده‌اند که از جمعیت محلی این حیوانات محافظت کنند، گام اول این طرح در بارانداز دوروا آغاز شد و اکنون بیش از 50 کیلومترمربع از جنگل‌های استوایی در امتداد رودخانه‌ی بلیز را در برگرفته است. اهالی این منطقه تورهای هدایت‌شده و پیاده‌روی‌های شبانه برای بازدیدکنندگان دارند .   

با کمتر از یک ساعت رانندگی از شهر بلیز به سمت شمال غرب، یا با قایق از جزیره‌ی امبر‌گریس‌کی (جزیره عنبر) یا کی کالکر (جزیره بتونه گیری کشتی) می‌توان به این منطقه دسترسی پیدا کرد. 

 

نهنگ گوژپشت، جزیره روروتو،  پلی نزی فرانسه

نهنگ گوژپشت

 

غواصی در دریا با 30 تا 60 متر قابلیت دید، باعث شده که جزیره‌ی روروتو یکی از بهترین مکان‌ها در دنیا برای تماشای نهنگ باشد. بین ماه‌های اکتبر و جولای این جزیره برای نهنگ‌های گوژپشتی که می‌خواهند زایمان و جفت‌گیری کنند نقش میزبان دارد.  قایق‌ها مرتباً روستای موئرای (Moerai) را برای سفرهای سه ساعته جهت تماشای نهنگ‌ها و شنا با بچه نهنگ‌ها ترک می‌کنند.

از جزیره‌ی تاهیتی تا جزیره‌ی  Rurutu با هواپیما 90 دقیقه راه است. این جزیره  محل اقامت محدودی دارد پس از پیش جایی را رزرو کنید. 

 

اژدهای کومودو، جزیره‌ی کومودو، اندونزی

اژدهای کومودو

 

با فرود بر جزیره‌ی کومودو به زمانی بر می‌گردید که دایناسورها در زمین فرمانروایی می‌کردند، همان طور که نقشه‌های بسیار  قدیمی گزارش داده بودند، در اینجا اژدها وجود دارد! این جزیره‌ی کوهستانی و آتش‌فشانی محل زندگی بزرگ‌ترین سوسمارهای جهان به نام اژدهای کومودو است.  می‌توانید با پیاده‌روی به منطقه‌ای در بنوگولونگ بروید و از آنجا می‌توانید هنگامی که پارکبان‌ها لاشه‌های بز را برای تغذیه به این سوسمارها می‌دهند آن‌ها را ببینید. برخی از این سوسمارها بیش از 3 متر طول دارند. 

می‌توان با قایق از بیما (در سامباوای شرقی) یا لابون باجو (در جزیره‌ی فلورس غربی) به جزیره‌ی کومودو رفت.

 

میمون برفی، منطقه‌ای چوبو، ژاپن

میمون برفی

 

میمون برفی- ماکاک ژاپنی- برای گرم ماندن در زمستان در  آب داغ مینشیند. در پارک میمون‌های وحشی جیگوکودانی در کوهستان‌های مرکزی آلپ در ژاپن می‌توانید این میمون‌ها را در حال استفاده از چشمه‌های آب گرم معدنی که از بین صخره‌های خاکستری رنگ جوشیده و برکه تشکیل می‌دهند را تماشا کنید. می‌توان برای رسیدن به این منطقه از داخل جنگل ناگانو عبور کرد. 

با یک قطار به شهر  یوداناکا رفته و یک اتوبوس به شهر کانبایاشی بگیرید. از آنجا با یک پیاده‌روی 30 دقیقه‌ای می‌توان به پارک جنگلی جیگوکودانی دسترسی پیدا کنید. 

 

حشره شب‌تاب هماهنگ، سلانگور ، مالزی

حشره شب‌تاب

 

سفر با یک قایق سقف دار حصیری در مسیر رودخانه‌ی سلانگور در شبی روشن، شما را به یکی از بزرگ‌ترین کولونیهای کرم شب‌تاب خواهد رساند. این حشرات که در واقع سوسک هستند، نورهای سبز و زرد خود را به شکلی هماهنگ روشن و خاموش می‌کنند تا درخت‌های کرنا در امتداد ساحل رودخانه در روستای کامپونگ کوانتان، همانند تزئینات درختان کریسمس چراغانی شوند. هر دو جنس نر و ماده نور تولید می‌کنند، اما سوسک‌های نر هستند که به شکلی هماهنگ درخشش می‌کنند. 

روستای کامپونگ کوانتان در 9 کیلومتری شهر کوالا سلانگور و 56 کیلومتری شهر کوالالامپور قرار دارد. 

 

پانداهای غول‌پیکر، استان شاآنشی، چین

پانداهای غول‌پیکر

 

با نابود شدن تأسیسات منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی ملی ولانگ بر اثر زلزله‌ی سال 2008، یک گزینه جایگزین، منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی ملی لائوشیانچنگ (Laoxiancheng) در استان شاآنسی است که یکی از چندین منطقه‌ی حفاظت‌شده واقع‌شده در کوه‌های مه آلود کین لینگ می‌باشد. یک پروژه‌ی طبیعت گردی، سفرهایی راهنمایی شده به سمت جنگل‌های بامبو دارد، جایی که ممکن است با پانداهای غول‌پیکر، میمون‌های دماغ سر بالای طلایی، و تاکینهای طلایی برخورد کنید.  

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی لائوشیانچنگ در 105 کیلومتری شرق بائوجی قرار دارد. بهترین زمان بازدید از ماه می تا سپتامبر است. 

 

مهاجرت کل یالدار، سرنگتی، تانزانیا 

مهاجرت کل یالدار

 

بدون شک دیدنی‌ترین منظره‌ی حیات وحش، مهاجرت سالانه‌ی کل یالدار است. هنگامی که  1.4 میلیون کل یالدار و 200 هزار گورخر و غزال از دشت‌های سرنگتی عبور می‌کنند، این منظره ایجاد می‌شود. این حیوانات به دنبال باران و علف تازه هستند. در طول مسیر شیرها و کفتارها آن‌ها را تعقیب می‌کنند و تمساح‌ها در کمین آن‌ها مینشینند. 

این گله‌ها از ماه دسامبر تا جولای از تانزانیا مهاجرت می‌کنند و سپس از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی ماسائی مارا در کنیا در ماه آگوست و سپتامبر عبور می‌کنند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040