۲ آذر ۱۳۹۳

آیا رنگ‌های خاص ممکن است باعث شوند که بیشتر پول خرج کنید

۲ آذر ۱۳۹۳ 4830 بازدیدکننده 0 نظر
آیا رنگ‌های خاص ممکن است باعث شوند که بیشتر پول خرج کنید در این مقاله می خوانید

یک ویترین زیبا و رنگارنگ را مشاهده می کنید، این زیبایی شما را تحریک می کند به آن سمت رفته و چیزی بخرید. آیا این کشش برای رنگ های زیبا نیست؟ ...

آیا رنگ‌های خاص ممکن است باعث شوند که بیشتر پول خرج کنید

اینکه محصولات مربوط به مردان در رنگ‌های سیاه، نوک مدادی، یا طوسی بسته‌بندی می‌شود درحالی‌که محصولاتی که برای زنان طراحی می‌شود با رنگ‌های زرد و صورتی تزئین شده و نقش گل دارند بی‌دلیل نیست.

گروه‌های زیرک بازاریابی برای فروش محصولات و معروف کردن مارکهای خود به روش‌های تبلیغاتی جنسیت مدار، که با قدرت رنگ‌ها ترکیب می‌شود تکیه می‌کنند. و اگر شما تحت تأثیر جادوی بسته‌بندی‌های رنگارنگ قرار بگیرید ممکن است بودجه‌ی شما به خطر بیفتد.

 

تاثیر رنگ بر خرید

 

رفتن به جشن سیسمونی یا قدم زدن در راهروهای یک فروشگاه اسباب‌بازی به شما یادآوری می‌کند که مصرف‌کنندگان، رنگ صورتی را به دختر و آبی را به پسر ربط می‌دهند. و آن طرح‌های رنگی باعث شده مردم فرض کنند که نوزادی که لباس آبی به تن دارد باید یک پسر باشد یا شیشهشیرها و پستانک‌های صورتی قطعاً برای دختران است. 

با این حال، با وجود اینکه افکار مربوط به رنگ صورتی و آبی ( همچنین رنگ‌های دیگر) کلیشه‌های مربوط به جنسیت را تشدید می‌کنند، بر تصمیم شخص در مورد خرج کردن پول نیز تأثیر می‌گذارند.

 

رنگ و روان شما

تاثیر رنگ بر خرید

 

تحقیقی در ترکیه، مشخص کرد که رنگ‌ها با برآوردن انواعی از نیازهای افراد، با احساسات ارتباط دارند. محققان دریافتند که رنگ علاوه بر ایجاد حد و مرزهای مربوط به جنسیت، می‌تواند حال و هوای متمایز و متفاوتی را نیز ایجاد کند.  

اگر رنگ یک بسته‌بندی یا محصول، شما را حتی به صورت ناخودآگاه یاد یک خاطره گم شده یا یک بچه می‌اندازد، احتمال این که برای آن پول خرج کنید بیشتر است، حتی اگر واقعاً آن را لازم نداشته باشید. همین مسئله در مورد رنگ بسته‌بندی‌ها و اقلامی که باعث ایجاد احساس شادی، دل‌تنگی، یا عشق در شما می‌شوند نیز وجود دارد. 

فکر می‌کنید که ممکن نیست تحت تأثیر جادوی رنگ‌ها قرار بگیرید؟ در فکر خود تجدیدنظر کنید! در تحقیقی که اخیراً صورت گرفته 84.7 درصد از مصرف‌کنندگان اظهار داشتند که دلیل اول آن‌ها برای خرید یک محصول رنگ آن است. و درحالی‌که این مسئله هنگام خرید لباس و ماشین عاقلانه است، اما رنگ اغلب باعث تصمیم‌گیری‌های ناخودآگاه برای خرج کردن نیز می‌شود. این تحقیق نشان می‌دهد که تصمیم خرید، در یک بازه 90 ثانیه‌ای پس از دیدن یک محصول گرفته می‌شود و 62 تا 90 درصد قضاوت‌هایی که در مورد محصول می‌شود، تنها تحت تأثیر رنگ است نه متغیرهایی مانند قیمت و کیفیت.

 

رنگ مورد علاقه‌ی شما چیست؟

تاثیر رنگ بر خرید

 

آیا از خود می‌پرسید که چگونه رنگ می‌تواند بر عادت‌های خرج کردن شما تأثیر بگذارد؟ در ادامه این مسئله بررسی شده است که طبق یافته‌های محققان، رنگ‌هایی که بیش از همه در محصولات روی قفسه‌ها وجود دارند چه تأثیری بر احساسات ما می‌گذارند، و نگاهی بر این که چگونه و چه زمانی رنگ‌ها می‌توانند تصمیمات مالی شما را تحت تأثیر قرار دهند شده است. 

 

قرمز

تاثیر رنگ بر خرید

 

این که رنگ قرمز اغلب با مارکهای معروف مواد غذایی مانند مک دونالدز همراه است دلیل دارد: ثابت‌شده که این رنگ می‌تواند اشتها را تحریک کند. همچنین مشخص شده است که این رنگ پویا است و رفتار تکانشی را افزایش می‌دهد (آیا تا به حال به دام اقلام حراجی که برچسب‌های قرمز دارند افتاده‌اید؟). رنگ قرمز همچنین می‌تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد. بنابراین اگر قرمز رنگ مورد علاقه‌ی شماست احتمال دارد با محصولاتی که بسته‌بندی یا رنگ قرمز دارند احساس هیجان‌زدگی کنید. زمانی که خسته هستید به راحتی وسوسه می‌شوید که بودجه‌ی خود را با خریدهای بدون برنامه و بی‌دلیل اجناس قرمز رنگ تمام کنید. حس ناگهانی انرژی داشتن می‌تواند باعث شود که به طور موقت میزان پول خود را فراموش کنید و به جنس قرمزی که مقابل شما قرار دارد تمرکز کنید.  

 

زرد

تاثیر رنگ بر خرید

 

کلید قدرت رنگ زرد در سیستم عصبی شما نهفته است، و وقتی دنیایتان با این رنگ خورشیدی روشن می‌شود تحریک می‌گردد. اغلب وقتی اضطراب دارید یا خسته هستید، رنگ زرد با ایجاد احساس خوش‌بینی و جوانی بیش‌ترین جذابیت را برای شما خواهد داشت. و به خرید رفتن هنگامی که نیمه خالی لیوان را می‌بینید، ممکن است مقاومت شما را در برابر خریدهای بی‌دلیل و بدون برنامه‌ی اجناس زردرنگی که با بودجه‌ی شما متناسب نیستند پایین ببرد. 

 

آبی

تاثیر رنگ بر خرید

 

مشخص‌شده که رنگ آبی که به عنوان رنگی سرد در نظر گرفته می‌شود، احساس آرامش و صلح را ایجاد می‌کند. بنابراین پس از یک دعوا با بهترین دوست، رئیس، یا همسرتان، آن ژاکت آبی که چشم شما را در بازار خیره کرده است و استطاعت خرید آن را ندارید، ممکن است کمی ارزان‌تر به نظر برسد. 

 

نارنجی

مشخص شده است که رنگ نارنجی که به عنوان رنگی گرم و هیجان‌انگیز در نظر گرفته می‌شود، بر نیاز به اقدام کردن دلالت می‌کند، مانند خرید یا فروش. اما تقویت این احساس که شما به جای فکر کردن در مورد خرید، نیاز به اقدام سریع دارید، تنها راهی نیست که محصولات نارنجی شما را جذب می‌کنند. مشخص‌شده که رنگ نارنجی مارکهایی  را نشان می‌دهد که شاد و دوست‌داشتنی هستند، به همین دلیل زمانی که رنگ نارنجی توجه مشتری را جلب می‌کند، باعث ایجاد احساس راحتی در او شده و با او ارتباط برقرار می‌کند. اگر معمولاً در مورد بودجه‌ی خود یا خریدهای بدون برنامه سهل‌انگار هستید، بهتر است که به‌تنهایی خرید نکنید. با این کار زمانی که دوستتان که شما را برای خرید همراهی می‌کند، اهداف مالی شما را یادآوری کرده و از اینکه تسلیم قدرت رنگ نارنجی شوید جلوگیری می‌کند، خوشحال خواهید شد. 

 

سبز

تاثیر رنگ بر خرید

 

رنگ سبز رنگ پول است اما سبز همچنین با نیرومندی و باروری مرتبط است. سبز که رنگ طبیعت است همچنین رنگی است که اغلب با خلوص در ارتباط است. این رنگ معمولاً احساس آرامش و خونسردی را برمی‌انگیزد. بنابراین هنگامی که احساس می‌کنید که دنیایتان از کنترل خارج شده است، احتمال اینکه تسلیم خریدهای بی‌برنامه اجناس و بسته‌بندی‌های با رنگ سبز شوید بیشتر خواهد بود.

 

بنفش

بنفش که معمولاً در محصولات زیبایی و ضد پیری یافت می‌شود، زمانی تنها رنگی بود که نمایانگر ثروت، موفقیت، پادشاهی، و عقل بود. بسیاری از افراد ثروتمند و اشراف لباس‌های با این رنگ را به تن می‌کردند. بنابراین اگر احساس می‌کنید که گویی در بن‌بست گیر کرده‌اید یا در اداره روز بدی را گذرانده‌اید، علاقه به رنگ بنفش ممکن است باعث شود که بودجه‌ی خود را صرف خرید اجناس بنفشی کنید که آن‌ها را با قدرت یا موفقیت ارتباط می‌دهید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040