۲۷ آبان ۱۳۹۳

5 دلیلی که خواب می‌تواند سبک زندگی‌تان را بهبود دهد

۲۷ آبان ۱۳۹۳ 3039 بازدیدکننده 1 نظر
5 دلیلی که خواب می‌تواند سبک زندگی‌تان را بهبود دهد در این مقاله می خوانید

آیا از اهمیت خواب اطلاع دارید؟ آیا می دانید خواب مناسب چه تاثیری بر زندگی شما می گذارد؟ این مقاله را دنبال کنید.  ...

5 دلیلی که خواب می‌تواند سبک زندگی‌تان را بهبود دهد

 

خواب احتمالاً یکی از نادیده گرفته‌شده ترین عواملی است که می‌توان برای بهبود سلامتی به کار گرفت. با وجود اهمیت بی‌اندازه خواب، به‌ندرت توجهی که شایسته است به آن داده می‌شود.

اهمیت ندادن به خواب، می‌تواند منجر به کاهش سلامتی و بازدهی می‌شود. اهمیت دادن به خواب، یکی از راحت‌ترین روش‌های بهبود سبک زندگی است.

 

در اینجا پنج دلیلی که خواب می‌تواند سبک زندگی را بهبود دهد بیان می‌کنیم:

 

1. عملکرد شناختی و حافظه خود را بهبود دهید

تاثیر خواب بر زندگی

 

بیشتر افراد زمانی که برای یک امتحان مطالعه می‌کنند یا مجبورند حجم زیادی از اطلاعات را به‌یک‌باره به مغز خود بسپارند، این کار را در نیمه‌شب انجام می‌دهند.

اگر به شما گفته شود که تلاش‌های نیمه‌شب شما برای یادگیری نتیجه معکوس دارد و احتمالاً بهتر است که بخوابید چه می‌کنید؟ خواب به چند روش مختلف عملکرد شناختی و حافظه شما را بهبود می‌بخشد.

استراحت کافی خستگی ذهنی را از شما دور خواهد کرد. اگر خستگی ذهنی باعث یک ناتوانی در تمرکز شود، چگونه شما قادر به تمرکز برای یادگیری مسائل مهم خواهید بود؟

 

2. خواب و یادگیری مهارت‌ها

تاثیر خواب بر زندگی

 

روش دوم به چگونگی عملکرد مغز مربوط می‌شود. حافظه کوتاه‌مدت در بخشی از مغز به نام نئوکورتکس ذخیره می‌شود، درحالی‌که حافظه بلندمدت در هیپوکمپوس ذخیره می‌شود.

در زمان خواب، اطلاعات از نئوکورتکس به هیپوکمپوس منتقل‌شده و یک ذخیره بلندمدت‌تری را ایجاد می‌کند. درنتیجه، مغزی که خوب استراحت کرده، عملکرد ذهنی مناسب و حافظه بهتری خواهد داشت.

این جالب‌توجه است که خوب خوابیدن، در یادگیری سریع مهارت‌های جدید به ما کمک خواهد کرد. افراد مورد مطالعه که محرومیت از خواب داشتند، هیچ مشکلی در انجام و یادگیری مهارت‌های ساده نشان ندادند؛ با این وجود، با افزایش سطح سختی، مشخص شد که اشخاصی که محرومیت از خواب دارند مهارت‌های جدید را سخت‌تر یاد می‌گیرند.

تحقیق دیگری که "رابطه بین یادگیری مهارت‌های تنیس باکیفیت خواب و کیفیت زندگی" نام داشت، بر روی بازیکنان تنیس انجام شد و نشان داد که بازیکنانی که خوب خوابیده بودند بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر از آن‌هایی که نخوابیده‌اند عمل می‌کنند.

 

نتیجه این است که زمانی که موضوع یادگیری چیز جدیدی باشد، به‌خصوص اگر آن موضوع خیلی ساده نباشد، خواب بسیار اهمیت خواهد دارد.

 

3. کمبود خواب می‌تواند باعث افزایش وزن شود

کمبود خواب نه‌تنها می‌تواند عملکرد ذهنی را بر هم بزند، بلکه عملکرد بدنی را نیز می‌تواند مختل کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که افزایش محرومیت از خواب یک افزایش خطر چاقی و دیابت را در پی دارد.

مطالعه‌ای به نام "خواب ناکافی تلاش‌های رژیمی غذایی برای کاهش چربی را تضعیف می‌کند" نشان داد که در دو گروه از افرادی که در یک رژیم غذایی کاهش وزن قرار داده شده بودند، گروهی که محرومیت از خواب داشتند، بیشتر وزن خود را از عضله به‌جای چربی از دست دادند.

دلیل این می‌تواند به صورت بالقوه با تغییر در مقاومت به انسولین و تنظیم قند خون ایجاد شود. این به این معنی است که بدن ما نمی‌تواند قند را به‌طور مؤثری پردازش کند که می‌تواند به افزایش پتانسیل چربی منجر شود.

هر چقدر بیشتر بیدارباشید، احتمال اینکه چیزی بخورید بیشتر خواهد شد؛ و در بیشتر اوقات چیزی که می‌خورید سالم نیست.

 

4. کمبود خواب ممکن است منجر به کاهش عملکرد سیستم ایمنی شود.

تاثیر خواب بر زندگی

 

زمانی که ما خواب هستیم بدنمان هورمونی به نام ملاتونین تولید می‌کند. این یک هورمون حیاتی است که به ما کمک می‌کند تا سیستم ایمنی خود را تنظیم کنیم. کمبود ملاتونین در شخص به علت ضعف سیستم ایمنی می‌تواند سبب بیمار شدن فرد شود.

مطالعاتی انجام‌شده که نشان می‌دهد کمبود خواب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و سطح کلسترول را هم افزایش دهد.

بنابراین اگر شما می‌خواهید مراقب سلامتی خود باشید، بهتر است بر خواب خود مراقبت داشته باشید.

 

5. کمبود خواب می‌تواند میل جنسی را کاهش می‌دهد

میل جنسی ما توسط هورمونی به نام تستوسترون تنظیم می‌شود. این شامل هر دو جنس نر و ماده می‌شود. کاهش 10 تا30 درصدی تستوسترون را می‌توان در افرادی که محروم از خواب هستند مشاهده کرد. لازم به ذکر نیست که در صورت ادامه پیدا کردن محرومیت از خواب، این کاهش میل جنسی می‌تواند بیشتر شود.

این نشان می‌دهد که اگر شما کمبود خواب داشته باشید، کاهش تستوسترون باعث کاهش میل جنسی در شما خواهد شد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040