۷ آبان ۱۳۹۳

چطور با دلایل آلودگی هوا مقابله کنیم

۷ آبان ۱۳۹۳ 3717 بازدیدکننده 0 نظر
چطور با دلایل آلودگی هوا مقابله کنیم در این مقاله می خوانید

امروزه آلودگی هوا تبدیل به معرضی جدی شده است که سلامتی همه ی شهروندان را تهدید می کند. برای کمک به رفع این مشکل می توان چکار کرد؟ ...

چطور با دلایل آلودگی هوا مقابله کنیم

 

آلودگی هوا یکی از دلایل اصلی نگرانی‌های زیست‌محیطی است. صرف‌نظر از هر کسی که هستیم و هر جایی که زندگی می‌کنیم، همه ما تحت تأثیر آلودگی هوا قرار داریم. کیفیت پایین هوا نه فقط نفس کشیدن را مشکل‌تر می‌کند، بلکه می‌تواند بر روی کیفیت زندگی افراد هم تأثیر زیادی داشته باشد. در مناطقی که آلودگی هوا زیاد است، سکنه معمولاً مشکلات تنفسی زیادی (همانند آسم) دارند و در برابر سرماخوردگی و بیماری‌های دیگر آسیب‌پذیر تر هستند.

شما می‌توانید برای کم کردن عوامل آلودگی هوا، کارهایی انجام دهید. همه افراد در صورتی که تفکر، رفتار، و زندگی‌شان را با هوشیاری بیشتری انجام دهند، می‌توانند به شکلی کوچک تأثیر زیادی بر روی این مسئله داشته باشند. یکسری از کارهایی که می‌توانید برای متوقف کردن دلایل آلودگی هوا انجام دهید در ادامه آورده شده است:

 

از ماشین شخصی استفاده نکنید.

مقابله با آلودگی هوا

 

وسیله نقلیه شخصی شما، مقدار زیادی گازهای سوختی ایجاد می‌کند که باعث آلودگی هوا می‌شود. با محدود کردن استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود، میزان آلودگی هوا را کاهش دهید. هر زمان که می‌توانید از دوچرخه استفاده کرده و یا پیاده بروید. کارهای خود را طوری مدیریت کنید که بتوانید سفرهای خود را باهم یکی کرده و از ماشین شخصی خود کمتر استفاده کنید. وقتی از ماشین خود کمتر استفاده کنید، به سوخت کمتری نیاز خواهید داشت.

 

به وسیله نقلیه خود رسیدگی کنید.

حتماً معاینه فنی ماشین خود را انجام بدهید تا مطمئن شوید که میزان گازهای خروجی اگزوز آن در محدوده استانداردهای زیست‌محیطی قابل‌قبول قرار داشته باشد. اگر ماشین شما به خوبی تنظیم‌شده نباشد، سوخت و انرژی بیشتری مصرف خواهید کرد.

 

حمل و نقل عمومی

مقابله با آلودگی هوا

 

چند نفر باهم از یک ماشین استفاده کنید و یا از سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید. یکی از روش‌هایی که می‌توانید استفاده از ماشین خود را کاهش دهید، استفاده چند نفری از ماشین است. به‌طور مثال درصورتی‌که با همکاران خود در یک منطقه زندگی می‌کنید، این‌طور برنامه‌ریزی کنید که هر روز یکی از شما دیگران را به شرکت برساند. تعداد کمتر ماشین‌ها در جاده به معنی آلودگی کمتر هوا است. علاوه‌بر این ترافیک و استرس کمتری وجود خواهد داشت.

 

کاهش مصرف انرژی

میزان مصرف انرژی خود را کاهش دهید تا میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی کاهش پیدا کند. سوخت‌های فسیلی دلیل اصلی آلودگی هوا در این سیاره هستند. این آلودگی از سوختن ذغال‌سنگ و ترکیبات نفتی برای ایجاد انرژی و الکتریسته ایجاد می‌شود. میزان مصرف الکتریسته و انرژی خود را کاهش دهید تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود.

 

از منابع جایگزین انرژی استفاده کنید.

در صورت امکان، پنل های انرژی خورشیدی را در خانه خود نصب کنید. از صنایعی که از انرژی‌های جایگزین همانند انرژی هیدروالکتریک و یا انرژی باد استفاده می‌کنند حمایت کنید.

 

از محصولات ارگانیک و یا گیاهی استفاده کنید.

روشی تولید غذا، سهم بزرگی در آلودگی هوا دارد. پاک کردن مناطق جنگلی و تبدیل آن‌ها به چراگاه برای گاو و دام و طیور دیگر هم به آلودگی هوا کمک می‌کند. از کشاورزی ارگانیک حمایت کنید تا صنعت غذا مجبور به کاهش استفاده از مواد شیمیایی و آفت‌کش‌های خطرناکی شود که سمومی را وارد هوا می‌کنند و بر روی منابع آب‌های زیرزمینی و حاصلخیزی خاک اثر می‌گذارند.

 

از دستگاه‌های تهویه مطبوع کمتر استفاده کنید.

دستگاه تهویه مطبوع شما، گاز فرئون را وارد هوا می‌کند، که باعث آلودگی هوا شده و شکاف لایه ازن را بیشتر می‌کند. در صورت امکان برای خنک کردن محیط، پنجره را بازکرده و یا از روش‌های طبیعی دیگر برای خنک کردن خود استفاده کنید.

 

کاشت درخت

مقابله با آلودگی هوا

 

علاوه بر این موارد، شما می‌توانید درختان بیشتری هم در محله خود بکارید. اگر مناطقی وجود دارد که شما می‌توانید درخت بکارید، این کار را انجام دهید. با این کار هم محله زیباتری خواهید داشت، و هم هوای پاک‌تری استشمام خواهید کرد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040