۲۳ مهر ۱۳۹۳

روش نگهداری از تایرهای اتومبیل

۲۳ مهر ۱۳۹۳ 4281 بازدیدکننده 1 نظر
روش نگهداری از تایرهای اتومبیل در این مقاله می خوانید

تایرهای خودرو نیاز به مراقبت هایی دارند تا همیشه سالم مانده و ایمن باشند. در این مقاله روش های نگهداری از تایر خودرو را به شما نشان خواهیم داد. ...

روش نگهداری از تایرهای اتومبیل

 

جداً تعادل همه چیز است. در مراقبت از تایرها لازم است که تعادلی مناسب بین تمیز نگه‌داشتن آن‌ها، جابه‌جا کردن آن‌ها، نگه‌داشتن هوا در آن‌ها، و راننده‌ای باهوش بودن برقرار کنید. برای اینکه بدانید چگونه از تایرهای خودروی خود به درستی نگهداری کنید، به خواندن این مقاله ادامه بدهید. 

 

در مرحله‌ی اول می‌خواهیم در مورد هوا، خاک، و آج صحبت کنیم.

 

هوا

آیا تا به حال با تایرهایی که کاملاً پر باد نبودند رانندگی کرده‌اید؟ بسیاری از رانندگان هستند که این کار را به طور منظم انجام می‌دهند. هنگامی که  این سؤال از آن‌ها پرسیده می‌شود، بسیاری از افراد پاسخ خواهند داد، " خوب که چه؟"

 

مراقبت از تایر

 

نگه‌داشتن مقدار مناسب هوا در تایرها می‌تواند تفاوت بزرگی را در عمر مفید آن‌ها ایجاد کند. علاوه بر این، آیا می‌دانستید که تایرهای کم باد می‌توانند باعث مصرف سوخت بیشتری توسط خودروی شما شوند؟ یا اینکه تایرهای کم باد همچنین ممکن است باعث مشکلاتی در سیستم تعلیق خودرو شوند؟ این واقعیت که تایرهای کم باد هنگام رانندگی در خطر" ترکیدن" هستند چه طور؟ 

برخی از شما ترکیدن تایر را  تجربه نکرده‌اید. ترکیدن تایر اغلب هنگامی که کمترین انتظار را دارید و معمولاً در سرعت‌های بالاتر اتفاق می‌افتد. این وضعیتی بسیار بی‌ثبات است و قطعاً نمی‌خواهید آن را تجربه کنید.

 

خاک

خاک چیز دیگری است که لازم است در مراقبت مناسب از تایرها به آن توجه داشته باشید. قسمتی که تایرهای لاستیکی و رینگهای اتومبیلتان به یکدیگر متصل می‌شوند، به ویژه هنگامی که خاک وارد آن قسمت شود، در معرض پارگی، سوراخ شدن، و فرسودگی اضافی قرار دارد. تمیز و عاری نگه‌داشتن این قسمت از خاک، گل، گرد و غبار و هر چیز دیگری حائز اهمیت است.

ممکن است گاهی اوقات متوجه شوید که مقداری گردو غبار سیاه یا خاکستری روی رینگها و تایرهای اتومبیلتان جمع شده است. این معمولاً به این معناست که ترمز را بد به کار می‌برید و ذرات آن جدا می‌شود و نتیجه‌ی نهایی، انباشتن گرد و غبار ترمز در رینگها و تایرها است. لازم است که بعد از عوض کردن لنت‌های ترمزتان، برای تمیز کردن چرخ‌ها از پاک‌کننده‌ی ترمز استفاده می‌کنید.

 

آج

مراقبت از تایر

 

آج بخشی از تایر خودرو است که روی آن رانندگی می‌کنید. آج قسمتی است که قرار است به تایرها کمک کند که به سطح جاده چنگ زده و خودروی شما را به حرکت در آورد. داشتن آج کم می‌تواند خودروی شما را به چندین روش تحت تأثیر قرار دهد. آج کم می‌تواند باعث شود که خودروی شما سوخت بیشتری مصرف کند در نتیجه مسافت کوتاه‌تری را با مصرف هر لیتر سوخت طی می‌کنید. این حالت می‌تواند باعث شود که سیستم تعلیق خودرو زودتر فرسوده شود. و می‌تواند خطرناک باشد.

آیا تا کنون سعی کرده‌اید که در باران با لاستیک‌هایی که آج کمی دارند رانندگی کنید؟ این کار تقریباً شبیه به این است که ماشینتان را روی زمین اسکیت بیرون ببرید. در این وضعیت کنترل خیلی کمی بر روی اتومبیل خود دارید. حتی هنگامی که فکر می‌کنید کنترل را در اختیاردارید، آمارها علیه شماست. هنگام بارندگی شدید، احتمال اینکه به یک گودال آب برسید بیشتر است و هنگامی که از آن گودال عبور کنید ، دیگر کار تمام است.

همین مسئله در مورد یخبندان و چیزهای دیگری که ممکن است جاده را لغزنده کنند پیش می‌آید. یخ، برف و باران، تگرگ ، برف، روغن، هر چیزی. اگر بیش از 45% آج تایرهایتان را نداشته باشید در معرض خطر هستید.

 

 

چگونگی نگهداری صحیح از تایرهای اتومبیل. 

خوب، بنابراین میدانیم که تمیز نگه‌داشتن و عاری نگه‌داشتن تایرها از خاک سودمند است. همچنین میدانیم که اطمینان حاصل کردن از اینکه مقدار مناسبی هوا در تایرهای اتومبیلتان داشته و کمتر از 45% آج روی تایرهایتان نداشته باشید مفید است.

 

آیا می‌دانید چه کار دیگری فایده دارد؟  جابه‌جا کردن تایرها

مراقبت از تایر

 

تایرها را از جایی که روی اتومبیل قرار دارند تغییر دهید. می‌توانید این کار را به چندین روش انجام دهید. می‌توانید دو تایر جلویی ماشین را بردارید و آن را روی محور عقب قرار دهید و تایرهای عقب را روی محور جلویی قرار دهید. یا می‌توانید تایرهای کناری را تغییر دهید به این صورت که تایرهای سمت راننده را با تایرهای سمت مسافر جابه‌جا کنید . به هر روشی که تصمیم بگیرید تایرها را عوض کنید، خوب است که این کار هر 5000 یا 6500 کیلومتر انجام شود. 

دلیل جابه‌جا کردن تایرها این است که تایری که در یک قسمت خودرویتان بماند ممکن است دچار فرسودگی و خوردگی در یک سمت شود. جابه‌جا کردن تایرها هر چند وقت یک بار کمک می‌کند که فرسودگی آج به صورت یکدست صورت گیرد. علاوه بر آن این کار می‌تواند عمر ترمز را نیز افزایش دهد.

 

رانندگی هوشمندانه

مراقبت از تایر

 

فکر کردن به این نکته تعجب‌آور است که شیوه‌ای که خودروی خود را میرانید می‌تواند تأثیر زیادی روی نگهداری تایرهایتان داشته باشد.

بسیاری از رانندگان هستند که دوست دارند با فشار دادن پدال گاز و با استفاده از ترمز تنها هنگامی که چند ثانیه از ایست فاصله‌دارند، با سرعت زیاد در شهر حرکت کنند.  رانندگی با این عادت‌ها به دلایل زیادی خطرناک است، اما با توجه به هدف این مقاله اجازه دهید در مورد اینکه چگونه این عادت‌ها می‌تواند عمر  تایرهای اتومبیلتان را کاهش دهد، صحبت کنیم.

سوزاندن لاستیک یا با سرعت زیاد رانندگی کردن می‌تواند لاستیک تایرهای اتومبیلتان را پاره کند و ممکن است باعث ایجاد ترک و پارگی در جداره‌ی تایرها شود. همچنین ترمز گرفتن بی‌دلیل یا ناگهانی نیز می‌تواند باعث پارگی تایرها شود. تایرهای اتومبیل شما برای این نوع کاربرد ساخته نشده‌اند و اگر به این روش رفتار کنید مدت زیادی دوام نخواهند داشت. 

چرخش‌های تند هم می‌توانند عوارض خطرناکی برای تایرهای شما ایجاد کنند. هنگامی که به تندی دور می‌زنید، معمولاً تمام وزن خودرو به تایر واردشده و باعث خورده شدن آن‌ها می‌شود و دیده شده است که تایرهای کاملاً جدید در حین گردش‌های تند پاره شده و ترکیده‌اند. این وضعیت خطرناک می‌تواند در گردش‌های تند با سرعت بالا حتی تشدید شود.

اکنون که در مورد روش‌های صحیح نگهداری از تایرهای اتومبیلتان صحبت کردیم، بهتر است حتماً این مراحل را انجام دهید تا خودتان یا هر شخص دیگری را در موقعیت خطرناک قرار ندهید.

به غیر از شما افراد دیگری نیز در جاده هستند و با اطمینان یافتن از این که تایرهای اتومبیلتان تمیز ، پر باد، و آماده‌ی حرکت هستند، از خودتان و دیگران محافظت می‌کنید.

علاوه بر این، آیا واقعاً می‌خواهید هر سال وقت و هزینه‌ی اضافی برای تایرها صرف کنید؟ احتمالاً این‌طور نیست.

راننده‌ای باهوش باشید و از تایرهای اتومبیلتان به خوبی نگهداری کنید.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040